Hiacynt po przekwitnięciu - pielęgnacja krok po kroku - poradnik praktyczny
Hiacynty są popularnymi ozdobnymi roślinami chętnie uprawianymi w ogrodzie i w domu. Różnokolorowe kwiaty ujęte w gęste kwiatostany zachwycają swoją urodą i intensywnym zapachem. W polskich warunkach klimatycznych uprawiany jest hiacynt orientalny. Podobnie jak wszystkie rośliny cebulowe, hiacynty wymagają odpowiedniej pielęgnacji w okresie wzrostu i w czasie letniego spoczynku. Przeczytaj, jak pielęgnować hiacynty po przekwitnięciu.
Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o hiacyntach.
Z tego artykułu dowiesz się:
Przekwitnięty hiacynt - kiedy wykopać hiacynty?
Przekwitnięty hiacynt należy usunąć, by nie doszło do zawiązania nasion. Jeśli dopuścimy do ich formowania, zahamowaniu ulegnie rozwój części podziemnej – cebulki hiacyntów. Hiacynt po przekwitnięciu usuwamy, odcinając kwiatostany razem z łodygą. Pozostawione liście powinny zaschnąć w naturalny sposób. Hiacynt orientalny należy do bardzo wrażliwego gatunku, który wymaga wykopywania cebul każdego roku. Rośliny cebulowe, odpowiednio pielęgnowane do jesieni, będą obficie kwitnąć w następnym sezonie. Ustalenie właściwego terminu wykopania cebul jest więc sprawą kluczową.
Zanim wykopiemy cebulki hiacyntów, musimy sprawdzić, czy dostatecznie dojrzały. W czasie suchej wiosny liście mogły szybciej zaschnąć i cebule nie nadają się jeszcze do wykopania. Gdy wiosenna aura jest chłodna i wilgotna, liście dłużej pozostaną zielone. Cebule mogą dojrzeć, zanim liście zaschną. Kiedy wykopać hiacynty? Najlepiej wykopać kilka cebulek na próbę, by ustalić, czy łuski cebul przybyszowych mają wybarwienie typowe dla gatunku. Najczęściej przystępujemy do wykopania cebulek w połowie czerwca - do około 10 lipca. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie hiacynta w doniczce?
Cebulki ostrożnie wykopujemy i pozostawiamy do obeschnięcia na około 3 tygodnie w przewiewnym i suchym miejscu. Następnym krokiem jest oczyszczenie cebul z ziemi, zaschniętych liści i korzeni. Delikatnie oddzielamy od cebuli macierzystej cebulki przybyszowe. Wszystkie uszkodzone cebule usuwamy, by nie zainfekowały chorobami grzybowymi pozostałych. Przechowywanie cebul w przewiewnym i chłodnym miejscu zapewni im zachowanie dobrej kondycji do czasu jesiennego sadzenia.
Jak pielęgnować hiacynty? Hiacynt w ogrodzie, hiacynt w doniczce, hiacynt wodny
Hiacynty ogrodowe są roślinami wieloletnimi. Ich cebule sadzimy jesienią, na przełomie sierpnia i września do października. Najlepiej sadzić je w skupiskach, by uzyskać na wiosnę niezwykły efekt kolorystyczny. Przed posadzeniem cebul ziemię głęboko przekopujemy, odchwaszczamy i lekko grabimy. Cebule sadzimy na głębokość równą trzykrotnej ich wysokości, piętką skierowaną do dołu. Po zasypaniu, podłoże podlewamy i ściółkujemy. Hiacynty preferują gleby piaszczysto-gliniaste, przepuszczalne, o obojętnym odczynie pH. Na wiosnę pojawią się kwiaty. Hiacynt po przekwitnięciu nadaje się kolejny raz do pozyskania cebul, które posadzimy jesienią na nowym stanowisku. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kwiatach cebulowych.
Jak wygląda uprawa tych roślin cebulowych w doniczkach? Hodowla kwiatów w domu jest sposobem na ożywienie mieszkania i nadanie otoczeniu wiosennego wyglądu. Efektowne kwiaty, hodowane w domu mogą zakwitnąć już w grudniu i w styczniu, co uzależnione jest od pory posadzenia cebul. Hiacynt w doniczce ustawiamy w słonecznym i zacisznym miejscu, z dala od kaloryferów i przeciągów. Spód doniczki wypełniamy drenażem, co zapewni odpływ gromadzącej się wodzie. Pielęgnacja roślin polega na utrzymywaniu stałej wilgotności gleby. Hiacynt po przekwitnięciu nadal podlewamy. Po zaschnięciu liści, cebulki czyścimy i przechowujemy do jesieni w chłodnym i suchym miejscu, np. w piwnicy. Cebule hiacyntów hodowanych w doniczce możemy zasadzić w ogrodzie.
Hiacynty możemy uprawiać również bez wykorzystywania tradycyjnego podłoża. Doskonale sprawdzi się w tej roli woda. Hodowla kwiatów w szklanych pojemnikach, wypełnionych wodą, staje się modnym sposobem dekoracji wnętrz, bowiem hiacynt wodny pasuje do pomieszczeń nowoczesnych i tradycyjnych. Warunkiem udanej hodowli jest utrzymanie cebuli nad powierzchnią wody, by nie doszło do jej gnicia. Wodę należy wymieniać co dwa dni. Pojemnik ustawiamy na słonecznym stanowisku, jednak z dala od kaloryferów. W ciepłym pomieszczeniu roślina krócej kwitnie, więc na noc wynieśmy ją w chłodniejsze miejsce. Hiacynty w wodzie nie wymagają nawożenia. Będą zachwycać pięknymi kwiatami i zapachem przez około dwa tygodnie. Sprawdź także ten artykuł z przeglądem ciekawych cebul kwiatowych.