Hiacynt wschodni – uprawa i pielęgnacja roślin cebulowych

Hiacynty są niewysokimi roślinami, dorastającymi do 30 cm wysokości. Ich ozdobę stanowią bogate kwiatostany, z ogromną ilością barwnych i mocno pachnących dzwonkowatych kwiatuszków, które w miarę rozwoju otwierają się, przybierając kształt gwiazdki. Wokół mocnego pędu – głąbika – tworzy się rozeta soczyście zielonych równowąskich liści, o długości dochodzącej do 20 cm. Cebule roślin okrywa łuska, wybarwiona na fioletowo, żółto lub kremowo, w zależności od odmiany hiacyntów. Im większa cebula, tym więcej kwiatów pojawi się wiosną.

Wiosenne kwiaty dobrze rosną na zacisznym słonecznym stanowisku, dostatecznie żyznym, najlepiej na podłożu o obojętnym odczynie pH. Wyższa temperatura otoczenia, powyżej 10 – 15 stopni Celsjusza, sprzyja wydzielaniu się intensywnego zapachu kwiatów. Kiedy hiacynt w ogrodzie przekwitnie, należy wyciąć suche kwiatostany, by nie zawiązały się nasiona. Proces ich wytwarzania pochłania wiele energii, co negatywnie odbija się na kondycji rośliny. Pozostawione na roślinie liście powinny zaschnąć w naturalny sposób, co jest znakiem, że przyszła pora na wykopanie cebul.

Hiacynt w ogrodzie należy do najbardziej wrażliwych roślin cebulowych, dlatego cebule wykopujemy co roku i jesienią sadzimy na nowym miejscu. Jeśli zostawimy je w gruncie, mogą ulec chorobom grzybowym, czemu sprzyja wilgotna i nagrzana letnia gleba. Zanim wykopiemy wszystkie cebulki hiacyntów, warto wykopać kilka sztuk, w celu sprawdzenia, czy dojrzały do wykopania. Wykopane cebule pozostawiamy do obeschnięcia, na około 3 tygodnie, w przewiewnym i suchym miejscu. Po oczyszczeniu, przechowujemy je do jesieni, w ażurowych skrzynkach. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie hiacynta w doniczce?

Hiacynt w ogrodzie – sadzenie cebul

Jak wygląda sadzenie hiacyntów w ogrodzie? Późnym latem i jesienią - w końcu sierpnia oraz we wrześniu w październiku - sadzimy rośliny cebulowe. Najkorzystniej sadzenie cebul przeprowadzić w większych skupiskach, co pozwoli uzyskać fascynujący efekt.  W rzędach, na rabatach użytkowych, sadzi się hiacynty przeznaczone na kwiat cięty. Do sadzenia przeznaczamy zdrowe cebule, bez żadnych oznak uszkodzenia, z czystymi łuskami, pozbawionymi przebarwień.

Przed zasadzeniem cebul, należy odpowiednio przygotować stanowisko. Glebę odchwaszczamy i głęboko przekopujemy, z 14-dniowym wyprzedzeniem. Jeśli cebule są duże, należy przekopać podłoże na głębokość około 25 cm, co zapewni korzeniom hiacyntów bezproblemowy rozwój. Rabatę nawozimy wieloskładnikowymi nawozami. Przed umieszczeniem w ziemi cebul, stanowisko lekko grabimy.

Głębokość dołków, do których będziemy sadzić cebule, zależy od ich wielkości. Hiacynty sadzimy na głębokość około 20 cm. Przyjmuje się, że głębokość powinna równać się trzykrotnej wysokości cebulek. Umieszczamy je w dołku piętką do dołu, a wierzchołkami wzrostu skierowanymi do góry. Przykrywamy warstwą ziemi i podlewamy, zwracając uwagę, by wokół rośliny nie utworzyły się kałuże. Zasadzone jesienią rośliny będą intensywnie rozwijać się i kwitnąć na wiosnę. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kwiatach cebulowych.

Efektowny kwiat na ogrodowej rabacie – ciekawe odmiany hiacyntów

Hiacynty jako rośliny cebulowe czarują wiosenny ogród szeroką gamą kolorystyczną, co otwiera przed pasjonatami orientalnych roślin wiele możliwości kompozycyjnych. Hodowlane odmiany hiacyntów uzyskano z gatunku Hyacinthus orientalias. Do najpopularniejszych barwnych odmian należą:

Hiacynt wschodni ‘Eros’ – hiacynt czerwony, dorastający do około 30 cm wysokości. wymaga posadzenia na stanowisku słonecznym i lekko zacienionym.

Hiacynt wschodni ‘Woodstock’ – roślina idealna do uprawy w ogrodzie oraz w pojemnikach. Odmiana to hiacynt czerwony, pięknie komponujący się z jaśniejszymi odmianami. Cebule sadzimy na głębokość 10 cm.

Hiacynt w ogrodzie, w tym hiacynt czerwony, hiacynt biały, hiacynt niebieski i polecane odmiany hiacyntów oraz sadzenie cebul
Hiacynt w ogrodzie - odmiany, wymagania, uprawa, pielęgnacja, podlewanie

Hiacynt wschodni ‘Carnegie’ – hiacynt biały, kwitnący od maja do lipca. Śnieżnobiałe kwiaty dorastają do 30 cm wysokości.

Hiacynt wschodni ‘White Pearl’ – hiacynt biały, kwitnie od kwietnia do maja.

spraw sobie prezent pod choinkę - sprawdź promocje!

Hiacynt wschodni ‘Delft Blue’ – hiacynt niebieski, odmiany dekorującej rabatki od kwietnia do maja.

Hiacynt wschodni ‘Sky Jacket’ – hiacynt niebieski, jaśniejszy od odmiany ‘Delft Blue’, ładnie z nią współgra na rabatkach, tworząc oryginalną grę barw. Tworzy także interesującą kompozycję z odmianami fioletowymi. Sprawdź także ten artykuł z przeglądem ciekawych cebul kwiatowych.

Hiacynt wschodni ‘Lili Purple’ – hiacynt fioletowy, o podwójnych działkach kielichów.

Hiacynt wschodni ‘Purple Star’ – hiacynt fioletowy, pięknie komponuje się z żółtymi odmianami.

Hiacynt wschodni ‘City of Haarlem’ –żółty hiacynt, rozjaśniający wiosenne rabatki i ładnie prezentujący wśród soczyście zielonych liści.

Hiacynt wschodni ‘Gipsy Princess’ – tożółty hiacynt, nadający się do zastosowania w przydomowym ogrodzie, w ogrodach skalnych i w pojemnikach.

Hiacynt wschodni ‘Aladdin’ – hiacynt różowy, o jaśniejszym wybarwieniu na obrzeżach delikatnych płatków.

Hiacynt wschodni ‘Prince of Love’ – hiacynt różowy, pełny.

Hiacynt wschodni ‘Dark Dimension’ – odmiana o wyjątkowej urodzie czarnych kwiatach.

Zanim nabędziemy w sklepie ogrodniczym cebulki wybranej odmiany hiacyntów, sprawdźmy, czy nie zostały uszkodzone lub ich łuski nie są pokryte plamami. Tylko zdrowe i duże cebule sprawdzą się w hodowli efektownych wiosennych kwiatów. Rośliny cebulowe to wybór do ogrodu wart rozważenia. Warto zwrócić uwagę, że możliwa jest także uprawa hiacyntów w doniczkach. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kwiatach wiosennych.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 81,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny