Hibiskus bagienny- charakterystyka rośliny

Mówiąc o roślinie, jaką jest hibiskus bagienny, możemy się jeszcze spotkać z takimi nazwami jak: hibiskus błotny, hibiskus ogrodowy oraz hibiskus bylinowy. Ta roślina wymagająca wieloletnia należy do rodziny ślazowatych - Malvaceae, a jej łacińska nazwa to Hibiscus moscheutos.

Pokrój hibiskusa błotnego jest wzniesiony, a jego czerwonawe i dość sztywne pędy występują licznie na roślinie. Liście są zmienne kształtem. Najczęściej dolne są klapowane, a górne oszczepowate. Wierzchem są zielone, natomiast od spodu pokryte delikatnym meszkiem. Dorastają one nawet do 20 cm długości, a pierwsze z nich zaobserwować możemy w maju. Znane są też odmiany o barwnych liściach, na przykład u odmiany 'Summer Storm' liście są zielono-bordowe.

Zdecydowanie najważniejszą rolę odgrywają kwiaty Hibiscus moscheutos. W zależności od odmiany różnią się one wielkością oraz kolorem. U gatunku natomiast dorastają one do około 15 cm średnicy, a ich kolor jest biały lub lekko różowy. Środek kwiatu, tzw. oczko jest w kolorze bordowym. Kwiaty hibiskusa ogrodowego są pięciopłatkowe, a pojedyncze płatki zachodzą na siebie spiralnie. Interesujące jest to, że pojedynczy kwiat utrzymuje się na roślinie maksymalnie 2 dni, ale dzięki systematycznemu rozkwitowi pojedynczych kwiatów, kwitnienie rozpoczynające się w VIII ciągnie się bardzo długo i jest ono obfite. Sprawdź także ten artykuł o uprawie hibiskusa ogrodowego.

Hibiskus bagienny - jak wygląda uprawa tego kwiatu w ogrodzie?

Uprawa nie jest trudna, o ile sprosta się wymaganiom stanowiskowym i pielęgnacyjnym. Hibiskus ogrodowy ma średnie wymagania stanowiskowe. Roślina ta potrzebuje ciepłego i słonecznego stanowiska, najlepiej osłoniętego od wiatru. Wymagania dotyczące gleby też nie są skomplikowane, bo wystarczą im gleby przepuszczalne, ale utrzymujące wilgotność, żyzne, o odczynie od lekko kwaśnego do obojętnego.

Hibiskusy ogrodowe powinny być sadzone na wcześniej nawiezionej kompostem glebie w okresie od V do VI. Rozmnażanie przebiega poprzez podział sadzonek wiosną, ale można rozmnażać też za pomocą nasion. Nasiona wysiewa się późną wiosną. Istotna jest pielęgnacja hibiskusa błotnego, w tym nawożenie i odpowiednie zimowanie.

spraw sobie prezent pod choinkę - sprawdź promocje!

Nawożenie hibiskusa jest bardzo ważne, ze względu na obfite kwitnienie tych roślin. Pierwsze nawożenie wykonuje się wczesną wiosną nawozem wieloskładnikowym (azot + fosfor + potas), gdy hibiskus bagienny rozpocznie kwitnienie. Później należy nawozić polifoską, czyli nawozem zawierającym w składzie duże ilości potasu i fosforu. Ważne, by od VIII nie nawozić rośliny. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie ketmii syryjskiej?

Hibiskus bagienny czy też hibiskus błotny w czasie kwitnienia na różowo oraz jego uprawa i pielęgnacja
Hibiskus bagienny - uprawa, pielęgnacja, zimowanie, wymagania

Hibiscus moscheutos może zimować w gruncie. Zimowanie musi jednak przebiegać pod okryciem np. z liści lub z agrowłókniny. W tym celu jesienią pędy hibiskusa błotnego przycina się na wysokość kilku centymetrów od ziemi. Kolejnym bardzo ważnym zabiegiem dotyczącym pielęgnacji jest usuwanie przekwitniętych kwiatostanów z zawiązanymi nasionami. Ma to bardzo pozytywny wpływ na późniejsze kwitnienie tego pięknego okazu.

Hibiskus bagienny i choroby, które mogą mu towarzyszyć

Hibiskus błotny jest niestety dość podatny na choroby i szkodniki. Najczęstszymi chorobami atakującymi tę roślinę są alternarioza i zgnilizna korzeni i podstawy łodygi. Alternarioza przejawia się nieregularnymi i brązowymi plamami na żółtych liściach. Sposobem na jej zwalczenie jest usunięcie porażonych pędów oraz wykonanie oprysku. Zgnilizna korzeni i podstawy łodygi powodowana jest przez zbyt mokrą glebę, dlatego warto wtedy zmienić stanowisko rośliny. Z braku wody może wystąpić żółknięcie i opadanie dolnych liści, które powoli postępuje na górę rośliny. Sprawdź także ten artykuł o uprawie róży chińskiej.

Aby uniknąć chorób, należy kupować wolne od chorób i grzybów sadzonki oraz przeprowadzać częste "rewizje" roślin. Możemy też się spotkać z różnymi szkodnikami atakującymi hibiskusy ogrodowe. Do takich szkodników należą mszyce, wciornastki, mączliki i przędziorki. Przy zauważeniu pierwszych objawów, wywołanych tymi owadami, należy wykonać działania, które pozwolą na ich likwidację.

Hibiskus bagienny jest rośliną bardzo chętnie uprawianą w ogrodach, parkach, w zieleni miejskiej, na tarasach, patiach, altanach i dużych balkonach. Na tarasy i balkony wykorzystuje się niskie odmiany, które z powodzeniem poradzą sobie w dużym pojemniku czy donicy. Hibiskus bagienny bardzo dobrze prezentuje się jako soliter, zwłaszcza jego barwne odmiany. Można też z powodzeniem sadzić go w grupach. Odmiany hibiskusa ogrodowego mają ładniejsze pokroje i barwy, przez co częściej wykorzystywane są przy uprawie. Bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem jest też wykorzystanie tych roślin ogrodowych przy zbiornikach wodnych.

Jeśli chcemy mieć bardzo piękną roślinę o zjawiskowych kwiatach, powinniśmy się zdecydować właśnie na hibiskus bagienny. Możemy przy nim posadzić niskie rośliny ogrodowe, które zakryją puste miejsca między pędami. Przy odrobinie wysiłku uzyskamy piękne efekty w swoim ogrodzie. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie ketmii szczawiowej?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny