Hibiskus bylinowy - odmiany, sadzenie, uprawa, pielęgnacja
Hibiskus bylinowy spotykany jest pod wieloma nazwami. Wszystkie nazwy prowadzą do jednej pięknej, zachwycającej kwiatami rośliny, która często wykorzystywana jest w nasadzeniach ogrodowych. Można ją również spotkać w dużych pojemnikach - tyczy się to odmian niższych. Warto dowiedzieć się, jak wygląda uprawa i pielęgnacja tej wielkokwiatowej rośliny oraz jakie odmiany są dostępne w sprzedaży.
Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o hibiskusach.
Hibiskus bylinowy - charakterystyka rośliny
Hibiskus bylinowy jest rośliną pochodzącą z rodziny ślazowatych - Malvaceae. Można się spotkać z różnym nazewnictwem tej rośliny. Często nazywany jest ketmią bylinową, hibiskusem błotnym, hibiskusem olbrzymim, hibiskusem bagiennym oraz ketmią bagienną. Jego łacińska nazwa brzmi Hibiscus moscheutos.
Hibiskus błotny jest rośliną wieloletnią, o wyprostowanym pokroju, którego pędy są wyprostowane, dość sztywne i czerwonawe. Roślina dorasta nawet do 2 m wysokości. Jego liście są duże i osiągają nawet do 20 cm długości. Ich wygląd jest zmienny - od jajowatych, przez klapowane, do sercowatych. Liście z wierzchu są zielone, a spodem delikatnie omszone. Zwykle dolne są klapowane, a górne bardziej oszczepowate i węższe. Sprawdź także ten artykuł o uprawie hibiskusa ogrodowego.
Najważniejszą cechą tego hibiskusa są jego kwiaty. Nazwa hibiskus olbrzymi pochodzi nie tylko od wysokości rośliny, ale także od wielkości jego kwiatów, które osiągają od 10 do 30 cm średnicy. Kwiaty są pięciopłatkowe, a pojedyncze płatki zachodzą na siebie, tworząc spiralę. Pierwsze kwiaty pojawiają się w VIII, a kwitnienie jednego kwiatu trwa zazwyczaj od 1 do 2 dni. Ze względu na to, że pojawiają się one systematycznie na roślinie, kwitnienie jest bardzo długie i obfite. Hibiskus wielkokwiatowy ma kwiaty białe lub delikatnie różowe. Ich środek (tzw. oczko) jest w karminowy. Mieszańce mają kwiaty białe, kremowe, różowe, aż do intensywnie czerwonych.
Hibiskus bylinowy - jak wygląda jego uprawa i pielęgnacja?
Hibiskus o dużych kwiatach doskonale nadaje się na soliter, ale także w grupach w ogrodzie czy parkach. Ważne jednak by wiedzieć, jak powinien być on uprawiany. Aby odpowiednio uprawiać hibiskus wielkokwiatowy, należy mu zapewnić odpowiednie warunki środowiskowe.
Hibiskus błotny wymaga konkretnego stanowiska, na którym jego kwiaty i cały pokrój odpowiednio dojrzewają. Przede wszystkim trzeba zadbać o ciepłe, słoneczne i osłonięte od wiatru stanowisko oraz o glebę, która będzie świeża, przepuszczalna, dobrze utrzymująca wilgoć, o odczynie od kwaśnego do obojętnego. Przed wysadzeniem Hibiscus moscheutos do gruntu, warto dodatkowo zasilić glebę kompostem. Sadzenie odbywa się w okresie od V do VI, najpóźniej VII. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie ketmii syryjskiej?
Ketmia bylinowa do prawidłowego rozwoju potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji. Najważniejszą czynnością jest usuwanie przekwitniętych kwiatostanów z nawiązkami nasion. Ma to korzystny wpływ na późniejsze kwitnienie. Ketmia bylinowa powinna być intensywnie podlewana, zwłaszcza latem w pierwszych latach uprawy. Dodatkowo ten kwiat bagienny powinien być jesienią przycięty na wysokość kilku cm nad ziemią, a na zimę okryty, szczególnie w pierwszych latach uprawy.
Hibiskus bylinowy - jego popularne odmiany
Hibiskus bagienny ma wiele odmian różniących się między sobą wysokością, wielkością i kolorem kwiatów oraz liści. Niektóre z odmian mają kwiaty jednobarwne, inne wielobarwne, u niektórych kwiaty pojawiają się na szczycie łodygi, a u innych rozmieszczone są na całej łodydze. Możemy więc swobodnie wybrać te odmiany, które nas interesują. Sprawdź także ten artykuł o uprawie róży chińskiej.
Hibiskus olbrzymi znany jest ze swoich bardzo popularnych odmian o kwiatach białych w połączeniu z barwnym oczkiem. Taką odmianą jest 'Nippon White', która ma kwiaty białe z bordowym oczkiem i osiąga do 70 cm wysokości. Pozostałe odmiany barwne to: 'Nippon Blush'- 60 cm wysokości, biało- różowe kwiaty cieniowane; 'Summer Storm'- do 150 cm wysokości, zielono- bordowe liście i jasnoróżowe kwiaty z ciemniejszym oczkiem; 'Kopper King'- 100 cm, biało- różowe kwiaty z bordowym oczkiem; 'Mauvelous'- różowe kwiaty do 30 cm średnicy; 'Cranberry Crush'- do 90 cm, kwiaty czerwone; 'Berrylicious'- kwiaty lawendowe z czerwonawym oczkiem rozprowadzone na całej łodydze; 'Robert Fleming'- sięga do 90 cm wysokości i ma czerwone kwiaty; 'Jazzberry Jam'- o ciemnoróżowych, pofalowanych kwiatach średnicy około 25 cm, dorasta do 100 cm; 'Tie Dye'- ma duże kwiaty, które u podstawy są jasnoróżowe, a na górze ciemniejsze, ich oczko jest w kolorze bordowym i sięgają do 150 cm wysokości; 'Old Yella' dorasta do 100 cm wysokości i ma kremowo- żółte kwiaty z bordowym oczkiem; oraz 'Fireball'- ich kwiaty są duże i czerwone, a roślina dorasta nawet do 150 cm wysokości. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie ketmii szczawiowej?
Hibiskus o dużych kwiatach jest rośliną bardzo piękną, lecz wymagającą. Hibiskusy o dużych kwiatach zdecydowanie lepiej prezentują się w stanowiskach słonecznych, gdzie ich kwiaty ładniej się wybarwiają. Aby Hibiscus moscheutos był wolny od chorób, warto wykonywać opryski zapobiegające im. Taka roślina będzie cieszyła oko w każdym ogrodzie, a jej kwiaty będą zwabiały motyle i inne pożyteczne dla środowiska owady.