Hibiskus ogrodowy – charakterystyka


Hibiskus ogrodowy, a dokładniej ketmia syryjska, nazywany jest również chińską różą. Rzeczywiście dziko kwitnące krzewy, a nawet drzewa można spotkać na terenie Chin oraz Tajwanu. W swoim naturalnym środowisku dorasta nawet do 6 metrów w wysokości. Uprawiana w ogrodzie lub na balkonie ketmia syryjska osiąga maksymalnie 2 metry wysokości. W porównaniu do tradycyjnych róż hibiskus nie posiada kolczastych pędów.

Największym wyróżnikiem krzewu są jego duże kwiaty. W zależności od odmiany mamy do czynienia kwiatami w białym, niebieskim, różowym, pomarańczowym, a nawet fioletowym kolorze. Najczęściej składają się z 5 płatków, a ich rozpiętość sięga do 15 cm. Liście o ciemnozielonym zabarwieniu oraz błyszczącej powierzchni, również uznaje się za dekoracyjną część rośliny. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o hibiskusach.

Do najpopularniejszych odmian róży chińskiej, zalicza się:

  • Diana – ketmia syryjska o białych kwiatach
  • Pinky Spot – roślina wyróżniająca się cieniowanymi kwiatami
  • Speciosus – półpełna odmiana z białymi płatkami i czerwonym środkiem
  • Lavender Chiffon – roślina o półpełnych kwiatach w odcieniu różowym, aż po fioletowy
  • Ardens - ketmia syryjska o bardzo drobnych, różowych kwiatach
  • Helene – kwitnienie tej odmiany wyróżnia się białymi kwiatami z bordowym środkiem
  • Leopoldii - kwitnienie hibiskusa daje kwiaty biało różowe z bordowym środkiem i mocno zaznaczonymi żyłkami
  • Oiseau Bleu – róża chińska ogrodowa charakteryzująca się niebieskimi płatkami z bordowym środkiem.
Hibiskus ogrodowy czyli inaczej róża chińska w czasie kwitnienia i wypuszczania czerwonych kwiatów, a także pielęgnacja i uprawa hibiskusa
Hibiskus ogrodowy – wymagania, uprawa, pielęgnacja, kwitnienie

Róża chińska ogrodowa – wymagania i uprawa

Stworzenie idealnych warunków dla róży chińskiej wcale nie jest takie proste. Jak już wcześniej wspomniano, uprawa jest bardzo wymagająca, ale cierpliwi ogrodnicy na pewno będą zadowalać się pięknymi krzewami w ogrodzie. Wymagania rośliny stawiają na stanowisko słoneczne oraz osłonięte od wiatru. Krzew doskonale rozwinie się na żyznym podłożu z domieszką gleby próchnicznej. Istotne jest, by gleba była przepuszczalna, natomiast jej odczyn musi być zasadowy lub lekko kwaśny. Tutaj zapewne bardzo wiele zależy od konkretnej odmiany. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie ketmii syryjskiej?

Niestety uprawa może zakończyć się niepowodzeniem, jeżeli gleba będzie przesuszona i uboga w potrzebne składniki odżywcze. Należy zwrócić uwagę na wymagania rośliny pod względem jej prawidłowego nawadniania. Ponieważ krzew nie tylko nie toleruje suszy, ale również nie może być przelewany. Dlatego dużą uwagę należy skupić na przepuszczalności podłoża, szczególnie gdy uprawa ma się odbywać w pojemnikach. Roślina doskonale czuje się w otoczeniu o wysokiej wilgotności powietrza. W tym celu możemy regularnie zraszać roślinę, by stworzyć jej odpowiedni mikroklimat.

spraw sobie prezent pod choinkę - sprawdź promocje!

Jak widać, wymagania stawiane przez ketmię syryjską są dość wysokie. Jednak prawidłowo prowadzona uprawa rośliny, odwdzięczy nam się pięknymi kwiatami. Jednak podczas zraszania przemoknięte pąki kwiatów nie rozwiną się tylko opadną. Zatem opanowanie tej trudnej sztuki będzie wymagało sporo czasu, by roślina w żaden sposób nie ucierpiała. Kwitnienie róży chińskiej jest długotrwałe, co zalicza się do niewątpliwych zalet tego krzewu. Rzeczywiście kwitnienie rozpoczyna się już w lipcu, a kończy dopiero we wrześniu. Jest to roślina, która świetnie sprawdzi się w ogrodzie. Chociaż nadaje się również na balkon lub taras w uprawie pojemnikowej. Sprawdź także ten artykuł o różach pnących w ogrodzie.

Hibiskus ogrodowy - pielęgnacja

Pielęgnacja krzewu jest równie pracochłonna, co stworzenie dla niego idealnego stanowiska. Roślina wyda piękne kwiaty, jeżeli będzie odpowiednio nawożona. Okres nawożenia powinien rozpocząć się już w momencie pojawienia się pierwszych pąków. Tego typu pielęgnacja odbywa się przy zastosowaniu specjalnych nawozów dedykowanych do roślin, które kwitną. W okresie wiosennym należy przeprowadzić również przycinanie. Krzew musi mieć usunięte wszelkie uszkodzone i wysuszone pędy. Dodatkowo róża chińska ogrodowa może przejść cięcie formacyjne oraz odmładzające.

Pielęgnacja krzewu obejmuje również jego odpowiednie przygotowanie do sezonu zimowego. Niezależnie od tego, czy hibiskus jest wystawiony na balkon, czy w ogrodzie, roślina źle znosi bardzo niskie temperatury. W tym celu wykonujemy ściółkę, najlepiej z igliwia lub siana. Chociaż przy dorosłych osobnikach, które są bardziej odporne na przymrozki, sprawdzi się również ściółka z liści. Młode sadzonki, które rozmnażamy ze zdrewniałych pędów, warto najpierw wystawić na balkon. Dopiero później wsadzamy je do gruntu. Jak widzimy, ketmia syryjska jest wdzięczną rośliną, pod warunkiem, iż krzew dostanie od nas wszystko, czego potrzebuje. Nie musimy mieć ogrodu, by zdecydować się na uprawę hibiskusa. Nawet dorosłe krzewy nadają się na balkon lub taras, które jednocześnie pięknie zasłonią naszą prywatną przestrzeń. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie glicynii chińskiej?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94,2% czytelników artykuł okazał się być pomocny