Hodowla pszczół murarek krok po kroku – poradnik praktyczny
Pszczoły murarki są pożytecznymi owadami, które zdecydowanie różnią się od innych gatunków pszczół. Są od nich bardziej łagodne, a także intensywniej zapylają rośliny. Warto zapewnić im więc dobre warunki do tego, aby mogły egzystować w naszym przydomowym… ogródku! Jak powinna przebiegać prawidłowa hodowla pszczół murarek, jak wykonać domek dla murarki oraz dlaczego pszczoły samotnice są dla nas… tak ważne? Dowiesz się z poniższego artykułu!
Pszczoły murarki - co warto wiedzieć?
Hodowla pszczół murarek w ogrodzie
Owady te są świetnymi zapylaczami – siadają bowiem na tysiącach kwiatów, aby zapełnić następnie swoje ule. Co najważniejsze to gatunek, jaki nie jest złowrogi w stosunku do ludzi, a więc warto mieć je w swoim pobliżu. Zwłaszcza, że posiadają one zdolność do zapylania kwiatów znacznie większą, jak inne rodzaje pszczół. Hodowanie ich nie należy także do trudnych zadań – wystarczy jedynie przygotować murarkom odpowiednie domki (gniazdo), a następnie umiejscowić je w swoim ogrodzie. Później pozostanie już tylko czekać, aż kokony „zaowocują” w… pierwsze murarki!
Nie należysz do zbyt cierpliwych ludzi? A więc możesz kupić gotowe już kokony murarki i usadowić je w ogródku wiosną. Kokony z łatwością znajdziesz w jednym ze sklepów internetowych bądź w sklepie z zaopatrzeniem sadowniczym. Warto będzie rozłożyć je następnie do rurek gniazdowych, jakie wcześniej oczywiście przygotujesz. O tym pomówimy jednak za chwilę.
Pszczoła murarka – jak hodować i… zimować?
Pszczoły murarki świetnie będą radzić sobie bez nas przez cały okres wegetacji. Zimną jednak muszą opuścić swoje gniazdo – ważne, żeby kokony murarki przezimowały w pomieszczeniu suchym i możliwie chłodnym. Może to być np. garaż (nieogrzewany) bądź zamykana altana. Jeżeli w ten sposób przezimujesz ule, to pszczoła murarka nie zostanie narażona na żerowanie pasożytów (a takimi są chociażby roztocza). A może zainteresuje cię także ten artykuł o ostrokrzewie kolczastym?
Jeżeli zaś chodzi o nowy rok hodowli tych pożytecznych pszczół, trzeba będzie wystawić ich kokony na podwórko – już obok domków, jakie są nowo przygotowane (najlepiej końcówką marca). Pszczoły samotnice mocno przywiązują się do miejsca, zatem nie możesz się spóźnić! Jeżeli zaczną się bowiem „gościć” w pomieszczeniu, w jakim je zimowałeś… będzie problem z ich przeniesieniem!
Domek dla murarki w ogrodzie
Hodowla muraki - o czym pamiętać?
Najpierw pomyśl nad właściwą jego lokalizacją – musi być zarówno słonecznie, jak i sucho. Domek nie może zachodzić wilgocią. Rurki powinny mieć średnicę od 6 do 8 mm – oczywiście, „plus – minus”. Z jednej strony należy zaślepić rurkę (wlot musi być z jednej strony). Musi być również szczelnie, inaczej pszczoła nie będzie w stanie… zasiedlić swojego nowego domku.
Skieruj rurki na jedną stronę – byle nie na północ (chodzi o to, że z tej strony będzie mniej słońca!). Im więcej słońca, tym… lepsza hodowla. Chcesz rozwijać swoją hodowlę? A więc pamiętaj o tym, aby materiału na gniazdo wystawiać co roku coraz więcej i… więcej! Sprawdź także ten artykuł o uprawie rozchodnika kaukaskiego.
W jaki sposób zrobić domek dla murarki ogrodowej?
Oczywiście, najlepszym sposobem będzie użycie rurek trzcinowych – w nich pszczoły zasiedlają się bowiem najchętniej. Nie bierz jednak rurek ani za cienkich, ani za grubych – trzymaj się średnicy, o jakiej napisaliśmy powyżej (między 6 a 8 mm). Każda jedna rurka powinna mierzyć zaś przynajmniej 20 cm (a maksymalnie do 25 cm). Odcinaj rurki tuż za ich kolankiem – z jednej strony szczelnie ją zamykając. Druga strona rurki powinna zostać otwarta. Umieszczaj rurki na paletach – najlepiej po kilkanaście, chociaż można i po kilkadziesiąt. Możesz także ustawić je np. w opasce, jaka została po butelce po wodzie (plastikowej). Układaj je wszystkie najlepiej poziomo.
Inne rozwiązanie to zrobienie rurek z… pustych łodyg! Może być to chociażby rdestowiec. Trzcina jednak będzie zdecydowanie lepsza, ponieważ ma prawie 100 % zasiedleń murarek – inne rośliny to z kolei ok. 20 %. Nie zapomnij również o najczęstszym wrogu pszczół, jakim jest błonkówka (mononodontomerus obscurus). Niestety, może ona przebić zarówno kokon, jak i larwę murarki. Zaobserwowałeś pasożyta podczas sezonu? Możesz go bez obaw… zniszczyć! Hodowla murarki ogrodowej jest warta rozważenia. A może zainteresuje cię także ten artykuł o perukowcu podolskim?