Hoja woskowiec – uprawa i pielęgnacja pnączy w mieszkaniu

Kwiaty doniczkowe – podlewanie, nawożenie i rozmnażanie hoi

Hoya należy do rodziny toinowatych - roślin tropikalnych, obejmujących przeszło 4500 gatunków. Dziko rosnące pnącza mogą dorastać do 6 m wysokości. Woskowiec dobrze rozwija się w mieszkaniach, najczęściej jako pnącze, o eliptycznych sztywnych ciemnozielonych liściach, sprawiających wrażenie pokrytych warstwą wosku. Gwiazdkowate różowe kwiaty z ciemniejszym czerwonawym środkiem, ujęte są w kwiatostany. Najczęściej osiągają średnicę 1 cm. Jeden kwiatostan może liczy nawet po 30 sztuk kwiatów, wydzielających przyjemny zapach.  Roślina kwitnie późną wiosną i latem – od maja do początku września. Przed deszczem z nektarników wypływają kropelki nektaru.

Kwiaty doniczkowe wymagają ciepłego zacisznego stanowiska o rozproszonym oświetleniu. Unikajmy ustawiania doniczek na parapecie południowym, mocno nasłonecznionym ze względu na zagrożenie poparzenia liści i kwiatów. Hoja nie toleruje przeciągów i zmiany stanowiska. Hodowla woskownicy udaje się w lekkim przepuszczalnym podłożu, odpowiednim dla roślin wrzosowatych, z dodatkiem podłoża dla kaktusów, o lekko kwaśnym i obojętnym odczynie pH. Woskownica, w zależności od gatunku i odmiany, może osiągnąć od 3 m do 6 m. Popularne są również hoje płożące i karłowe, dorastające zaledwie do 30-40 cm wysokości. A może zainteresuje cię także ten artykuł o pnączu Scandinapsus?

Podlewanie woskownicy przeprowadzamy w umiarkowany sposób. Zalanie rośliny wywoła groźne choroby grzybowe, gnicie korzeni i zamieranie pędów. Wystarczy podlać ją dwa razy w tygodniu, po przeschnięciu górnej warstwy ziemi. Uważajmy, by nie zamoczyć kwiatów. Dobrze naszemu pnączu zrobi zimowy odpoczynek, w temperaturze około 13 stopni Celsjusza. Podlewanie ograniczamy, dostarczając roślinie wody raz na 3-4 tygodnie. Nawożenie pnączy powinno odbywać się raz na cztery tygodnie, wiosną i latem, nawozami dla roślin kwitnących.

Rozmnażanie woskownicy nie jest trudne. Na wiosnę pobieramy z pędów sadzonki o długości około 10 cm. Umieszczamy je w pojemniku z wodą. Po wypuszczeniu korzeni, sadzonki sadzimy w doniczkach z ziemią. Szybsze rozmnażanie przez odkłady, polega na przyciśnięciu pędu do podłoża. Po ukorzenieniu się, przycinamy pęd i możemy zasadzić młodą hoję w niewielkiej doniczce.

Jak pielęgnować hoję?

Dekoracyjne kwiatostany woskownicy rozwijają się na krótkopędach. Po przekwitnięciu należy pozostawić na roślinie szypułki kwiatowe, na których będą pojawiać się nowe kwiaty. Niestety, nie zawsze doczekamy się wspaniałej kwietnej ozdoby. Hoja, wrażliwa na zbyt wilgotne podłoże, przestawianie doniczki lub ustawienie jej w niedostatecznie jasnym i ciepłym miejscu, może przez długi czas nie wydawać kwiatów. Pielęgnacja rośliny wymaga dbałości o piękny wygląd błyszczących liści, które co jakiś czas zraszamy odstałą wodą i przecieramy ściereczką, by je odkurzyć. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o pnączach.

Przesadzanie rośliny powinno odbywać wówczas, gdy zaobserwujemy, że hoja ma wyraźnie za mało miejsca do swobodnego rozwoju. Najlepiej przesadzić okazy młode, niesprawiające problemów. Starsze rośliny, osiągające duże rozmiary, trudno jest przesadzić do większych pojemników –czynimy to przy pomocy drugiej osoby, która podtrzyma długie pędy, chroniąc je przed uszkodzeniem.

Hoja, roślina o długich i giętych pędach, wymaga przemyślanego wyeksponowania:

  • Często ustawiana jest przy ścianie, naprzeciw okna, by mogła piąć się po zamontowanych kratkach. Pędy woskownicy mocujemy do kratek przy pomocy specjalnego ogrodowego drutu lub przywiązujemy sznurkiem. Zielona ściana jest wspaniałym tłem podkreślającym charakter naszego mieszkania.
  • Woskowiec niezwykle efektownie prezentuje się w wiszących donicach, w wysokich i przestronnych wnętrzach. Spływające w dół kwitnące pędy, stanowią niecodzienną ozdobę mieszkania. Równie atrakcyjnie wyglądają na wysokich meblach lub kwietnikach.
  • Oryginalny efekt uzyskamy, stosując podpory, drabinki lub paliki, wokół których hoja będzie się owijała, tworząc ciekawe zielone kolumny zdobione pachnącymi kwiatami. Aby pędy rośliny spełniły swoje zadanie, musimy im pomóc – owijając je wokół podpórek. Warto na gładkiej powierzchni palików zawiązać w kilku miejscach sznurek, by pędy się nie ześlizgiwały.

Hoja woskowiec w w czasie kwitnienie oraz popularne kwiaty doniczkowe, a także porady, jak pielęgnować hoję
Hoja - opis, odmiany, uprawa, pielęgnacja, przesadzanie, porady praktyczne

Najpiękniejsze gatunki i odmiany

Hoja różowa Hoya carnosa - jest rośliną bardzo wytrzymałą, niewrażliwą na mocne nasłonecznienie, suche powietrze i choroby. Wyróżnia się długimi pędami oraz grubymi mięsistymi liśćmi. Kwiaty, zebrane w baldachogrona, kwitną od maja do października. Kwitnące gwiazdki, o różowym wybarwieniu, utrzymują się na roślinie jedynie przez miesiąc. Nie obrywamy ich. Nie wolno obrywać także krótkopędów, na których pojawią się nowe kwiaty. Hoja różowa nadaje się do hodowania na podporach. Sprawdzi się jako skuteczna zielona osłona południowej nasłonecznionej strony pomieszczenia. A może zainteresuje cię także ten artykuł o pnączach na balkon?

Do ciekawych odmian gatunku Hoya carnosa należą:

  • Hoja różowa ‘Crimson Queen’ – hoja o błyszczącym ciemnozielonym ulistnieniu, z efektownymi białymi refleksami oraz białoróżowymi gwiazdkowatymi kwiatami z fioletowym środkiem. Cena sadzonki tej odmiany wynosi około 15-35 zł.
  • Hoja różowa ‘Compacta’ – jej ozdobą są charakterystycznie powyginane muszelkowate liście. Pachnące kwiaty – intensywnie różowe, nie pojawiają się często. Giętkie pędy umożliwiają prowadzenie rośliny na podpórkach, umożliwiających nadanie hoi ciekawego kształtu. Cena sadzonki wynosi około 25 zł.
  • Hoja piękna Hoya Bella - należy do roślin doniczkowych, które mogą być uprawiane na parapecie, bowiem gatunek osiąga około 30-40 cm wysokości. Możliwa jest także hodowla hoi w podwieszanej doniczce. Jej ozdobą są urocze białe kwiaty, z czerwonym środkiem, pozostające na hoi przez około dwa miesiące. Hoja piękna jest wrażliwa na zmienne warunki uprawowe – nie lubi wahań temperatury, przeciągów oraz zacienionych stanowisk. Za dojrzałą roślinę zapłacimy około 100 zł. Hoja piękna to wybór wart rozważenia. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kwiatach doniczkowych.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,1% czytelników artykuł okazał się być pomocny