Hortensja

Ilustracja hortensja

Hortensja ogrodowa jest dekoracyjną rośliną, która charakteryzuje się nietypowym pokrojem i atrakcyjnym kwiatostanem. Kwiaty kwitną przez całe lato, ale podziwiać można je również jesienią. Wybarwiają się na różne kolory, więc można ozdobić nimi dowolnej aranżacji przestrzenie ogrodowe. Krzew hortensji doskonale wygląda posadzony zarówno pojedynczo, jak i w grupach – tworząc szpaler lub żywopłot. Hortensję komponować można z innymi roślinami, zwłaszcza niskimi kwiatami lub wysokimi drzewami.

Hortensje - najpopularniejsze rośliny

Hortensja - pozostałe rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Hortensja – odmiany, opis, stanowisko, wymagania, cięcie

Hortensja ogrodowa to bardzo ciekawy krzew ozdobny. Roślina pasuje zarówno do ogrodu, jak i na balkon lub taras. Kwiaty nie są trudne w uprawie, jednak należy mocno wczytać się w ich wymagania. Czego potrzebuje wielokwiatowa, bukietowa, ozdobna i kolorowa hortensja, aby prawidłowo się rozwijać? Sprawdź popularne odmiany i najważniejsze informacje na temat hortensji.

Hortensja do ogrodu – sprawdź, co warto o niej wiedzieć!

Wymagania glebowe hortensji i zastosowanie w ogrodzie

Hortensja ogrodowa to roślina o dużych wymaganiach glebowych. Bardzo lubi wilgotną, próchniczą i przepuszczalną ziemię. Nie będzie mogła rozwijać się prawidłowo w zalewowej, gliniastej i ciężkiej glebie. Podłoże to jeden z najważniejszych punktów, o którym należy pamiętać przy uprawie tych kwiatów. Hortensja najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym. Nie przeszkadzają jej miejsca półcieniste, jednak słońce przyczynia się do bardziej spektakularnego kwitnienia rośliny.

Roślina dobrze czuje się łagodnym i wilgotnym klimacie. Największe krzewy hortensji w Polsce spotkać można na Pomorzu. Rosną również po zachodniej stronie naszego państwa. Hortensja świetnie wygląda zarówno w pojedynczych nasadzeniach, jak i w kompozycjach jednogatunkowych np. na tle murawy. Doskonale wpisze się w aranżację każdego ogrodu, niezależnie od preferowanego stylu. Możesz posadzić hortensję obok altany, przy murze albo na tarasie. Kwiaty są niezwykle urodziwe, więc staną się wspaniałą dekoracją przestrzeni przed domem. Jak sprawić, że wyróżnią się na tle innych roślin? Sadzonki wysiej przed ciemnymi iglakami (np. przed cisami). Jeśli zechcesz również ozdobić rośliną mieszkanie, warto wykorzystać hortensję na kwiaty cięte i ustawić ją w wazonie salonu lub jadalni.

Hortensja ogrodowa nie należy do bardzo drogich kwiatów. Cena sadzonki to ok. 12 sztukę. Wiele zależy oczywiście od rodzaju rośliny, które omówimy w następnej części tekstu. Hortensje są pięknymi krzewami rabatowymi. Można sadzić je pojedynczo i w grupie, z kilku roślin tworząc efektowne solitery. Hortensje wspaniale komponują się z innymi roślinami ozdobnymi, a także krzewami. Pasują do m.in. paproci, które lubią półcieniste stanowiska. Duża część hortensji może być uprawiana w doniczkach. Urośnie też w formie żywopłotu. Hortensja pnąca fantastycznie okryje pień drzewa, murek przed domem lub altanę ogrodową. Jeśli nie będziesz podpierać rośliny, hortensja sprawdzi się również jako roślina okrywowa. Jak widzisz, zastosowanie hortensji w ogrodzie jest mocno zróżnicowane, więc każdy dopasuje roślinę pod swoje preferencje i możliwości.

Najciekawsze odmiany hortensji – które warto posadzić w ogrodzie?

Hortensja ogrodowa dzieli się na wiele różnych odmian. Wszystkie różnią się od siebie wielkością, kolorem, terminem kwitnienia i sposobem pielęgnacji. Ciężko powiedzieć, jak duża ilość hortensji jest na świecie. Warto jednak zapamiętać, że krzew nie jest tylko jeden. Oto najciekawsze odmiany hortensji, które możesz posadzić w swoim ogrodzie:

  • Hortensja bukietowa – to przepiękna roślina ozdobna, która jest duża i niezwykle urodziwa. W ogrodzie rośnie nawet do 3 m wysokości, choć w dobrych warunkach osiągnąć może nawet 5 m. Jej liście są zielone, lekko ząbkowane, jajowate i szerokie. Kwiaty natomiast drobne, w kolorze kremowym lub białym. Czasami zdarzają się odmiany różowe i zielone. Hortensja bukietowa tworzy kwiaty na przełomie sierpnia  / września. Właśnie dlatego istnieje mniejsze ryzyko usunięcia pąków kwiatowych przez niewłaściwe cięcie. Hortensja bukietowa ma podobne wymagania do tradycyjnej ogrodowej. Lepiej znosi jednak różnice temperatury. Może przemarznąć bezśnieżną i mroźną zimą, więc zaleca się zabezpieczanie hortensji przed mrozem. Zrobisz to poprzez np. kopczykowanie podłoża.
  • Hortensja piłkowana – niewysoki krzew, który ma ozdobne, omszone pod spodem, piłkowane w kolorze zielonym liście. Rośnie maksymalnie do 1,5 m wysokości. Wyróżnia się płaskimi kwiatostanami. Kwitnienie rośliny przypada na czerwiec / wrzesień. Hortensja piłkowana ma wymagania podobne do hortensji ogrodowej.
  • Hortensja pnąca – nie jest to szczególnie popularna odmiana hortensji w polskich ogrodach. To pnącze, nie krzew – zatem roślina różni się od klasycznej hortensji ogrodowej. Może osiągnąć wysokość od 15 do nawet 25 m. Roślina cieszy oczy małymi, błyszczącymi listkami. Na przełomie czerwca / lipca pojawiają się na niej kwiatostany, które stanowią największy walor ozdobny rośliny. Hortensja pnąca uwielbia stanowiska słoneczne, jednak odnajdzie się również w półcieniu. Nie wymaga okrycia na zimę, ponieważ wykazuje odporność na niską temperaturę.
  • Hortensja dębolistna – rzadko spotyka się ją w ogrodach. Hortensja może urosnąć maksymalnie do 2 m wysokości. Na boki rozrasta się dzięki wygiętym pędom rozłogowym. Na uwagę zasługują duże liście hortensji, które swoją okazałą formą przypominają liście dębu. W sezonie są zielone, a na początku września wybarwiają się na fioletowo-czerwono. Hortensja latem zakwita – wówczas pojawiają się na niej białe, wiechowate kwiatostany. Wymagania rośliny są podobne do poprzednich. W przeciwieństwie do hortensji pnącej, dębolistna jest wrażliwa na mróz. Należy stale ją osłaniać, aby roślina nie została uszkodzona.

Wielokwiatowa, kolorowa czy ogrodowa? Sadzonki hortensji do ogrodu

Nawożenie i pielęgnacja hortensji, krok po kroku

Nawożenie jest podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym hortensji. Jeśli chodzi o odżywianie kwiaty mają naprawdę duże potrzeby. Każdego roku należy je solidnie zasilać wybranymi składnikami pokarmowymi. W okresie kwitnienia lub wzrostu trzeba nawozić je dedykowanym środkiem do hortensji. Może być to nawóz płynny, którym podlewa się rośliny raz na ok. 10 dni. Tylko w taki sposób dostarczysz hortensjom odpowiedniej ilości mikro i makroelementów. Uregulujesz też odczyn gleby, aby stał się odpowiedni dla rośliny. Nawozić hortensję trzeba 2 lub nawet 3 razy w sezonie. „Ostatni dzwonek” na zasilenie hortensji przypada na koniec sezonu. Hortensje należy wobec tego nawozić w ostatnich dniach sierpnia.

Hortensja ogrodowa ma bujne ulistnienie. Obficie kwitnie, więc trzeba ją stale podlewać. Krzewy bardzo mocno odczują nawet minimalny brak wody – zwłaszcza podczas kwitnienia. Należy więc zadbać o to, aby hortensje miały stale wilgotne podłoże. W suche lato, jeśli kwiaty rosną w mocno piaszczystej ziemi, podlewanie powinno być bardzo intensywne. Przez niewielki tylko niedobór wody liście hortensji mogą błyskawicznie uschnąć. To samo stać się może z jej kwiatostanami. Podczas kwitnienia i wzrostu należy każdego dnia solidnie podlewać kwiaty ogrodowe. Zadbaj o wilgotne podłoże roślin – jednak go nie zalewaj! Unikaj też lania wody bezpośrednio na kwiaty. Gdy hortensji zabraknie dostępu do wody, może szybko zwiędnąć.

Zanim zaczniesz sadzić hortensję, wykop dół większy od były korzeniowej. Wypełnij go ziemią przeznaczoną do uprawy hortensji. Może to być również samodzielnie przygotowana mieszanka np. z torfu i ziemi. Warto też dodać do niej kompost, aby zwiększyć żyzność gleby. Jakie wymagania pielęgnacyjne ma hortensja? Nie trzeba ciąć rośliny, to pewne. Jeśli jednak chcesz zapanować nad jej kształtem, przytnij hortensję po kwitnieniu. Obcinaj same kwiatostany, dbając o to, aby nie uszkodzić pąków. Znajdują się w nich zawiązki kwiatów, które rozkwitną w kolejnym kroku. Jeśli przytniesz hortensję w glebie, kolejnego sezonu nie zakwitnie. Gdy liście rośliny opadną, zwiąż hortensję ogrodową tak, aby powstał stożek. Podsyp krzew drobną korą z torfem, ewentualnie obłóż gałązkami jedliny. Następnie owiń słomianą matą lub agrowłókniną. W ten sposób zapewnisz hortensji ochronę przed zimą.

Problemy w hodowli hortensji – jak ich uniknąć?

Rośliny nie sprawiają problemów, pod warunkiem że zapewni się im kwaśną ziemię. Wówczas będą w stanie pobierać składniki odżywcze z gleby. Hortensje będą mieć piękne, wybarwione liście i kwiaty, jeśli odczyn podłoża będzie niski. Obronią się też wówczas przed chorobami i niektórymi szkodnikami. Niektóre gatunki hortensji mogą mieć zróżnicowane potrzeby, jeśli chodzi o odczyn podłoża. Hortensja dębolistna i bukietowa są bardziej tolerancyjne niż inne rośliny. Najbardziej wymagająca jest hortensja ogrodowa. Należy pamiętać również o wielu innych kwestiach, aby nie doprowadzać do problemów w hodowli hortensji:

  1. Hortensja musi mieć zapewnioną kwaśną ziemię do rozwoju. Najlepiej sprawdzają się podłoża dedykowane do hortensji, czyli mieszanki o pH przyjaznemu wzrostowi hortensji (4-5 pH).
  2. Należy regularnie ściółkować glebę, w której osadzona jest hortensja. Doskonale sprawdzi się do tego nieodkwaszona kora lub kwaśny torf. Dzięki nim można obniżyć odczyn podłoża, a także wzbogacić w próchnicę.
  3. Wybierz odpowiednio oświetlone stanowisko dla hortensji. Najlepiej posadzić ją w półcieniu lub miejscu, gdzie wpada rozproszone światło. Zbyt duża ilość promieni słonecznych może poparzyć kwiaty lub doprowadzić do płowienia liści. Wyjątkiem jest hortensja bukietowa, która świetnie radzi sobie w pełnym słońcu, a także w półcieniu.

Hortensje bywają niekiedy celem ataków wirusów, grzybów i bakterii. Sprzyjają temu złe warunki atmosferyczne, ale też wcześniejsze inwazje np. szkodników. Do największych problemów przyczynia się jednak niewiedza i błędy popełniane podczas pielęgnowania hortensji. Do najczęstszych chorób zalicza się bakteryjne więdniecie (śluzak), chloroza liści, mączniak prawdziwy, mozaikowatość, plamistość liści, rdza, septorioza i szara pleśń.

Jakie szkodniki najczęściej szkodzą hortensjom? Są to mszyce żerujące na najmłodszych kwiatach, liściach i pędach. Można je zwalczyć, unikając przenawożenia roślin azotem i wykonując oprysk. Problemem hortensji bywają też nicienie – głównie węgorki i mątwiki. Ciężko je wypatrzeć, bo mają zaledwie 1 mm długości. Są też bardzo trudne do wyeliminowania. Na roślinach niekiedy pojawiają się również pluskwiaki i ślimaki nagie oraz skorupowe. Szkodnikiem hortensji są oczywiście przędziorki, które żerują pod spodem liści – pomaga na nie oprysk środkami na bazie oleju rydzowego.

Hortensja (hydrangea) wymaga zapewnienia odpowiednich warunków uprawowych. Kluczowy w tej kwestii jest wybór odpowiedniego stanowiska. Kwiat ten wymaga w ogrodzie żyznego, czyli obfitującego w próchnicę podłoża. Ponadto gleba powinna być dość wilgotna, ale nie aż tak, by okresowo na stanowisku utrzymywała się woda. Prostym urządzeniem można także zmierzyć pH gleby i sprawdzić, czy nadaje się ona pod uprawę hortensji. W tym celu pobiera się próbkę ziemi, którą następnie należy oczyścić z elementów stałych i umieścić w litrowym słoiku. Pozostaje tylko umieścić pH-metr w glebie i odczytać wskazanie urządzenia. Do uprawy hortensji w ogrodzie najbardziej nadaje się gleba o odczynie pH na poziomie około 5,5.

Jeśli chodzi o nasłonecznienie stanowiska, najlepszy do uprawy kwiatu hortensji jest półcień. Zbytnie nasłonecznienie może prowadzić do powstawania chorób. Podobnie jak umiarkowane powinno być działanie słońca, tak samo kwiat należy chronić przed wiatrem. Stanowisko musi być zatem przed nim osłonięte.

Skoro wiadomo już, jakiego stanowiska wymaga hortensja (hydrangea), pozostaje udzielić odpowiedzi na pytanie: kiedy sadzić hortensje? Sezon trwa już od wczesnej wiosny aż do jesieni. Należy jednak pamiętać, że w przypadku kwiatów sadzonych na jego początku ważne jest obfitsze podlewanie.

Odpowiedź na pytanie, kiedy sadzić hortensje nie rozwiązuje jeszcze jednaj, bardzo ważnej kwestii. Mianowie, jak właściwie się do tego zabrać? Przed posadzeniem rośliny glebę należy odchwaścić i spulchnić – rozdrobnić i napowietrzyć. Warto ją także zwilżyć i nawieźć obornikiem lub rozłożonym kompostem. W tak przygotowanym podłożu wykopujemy dołki o objętości dwukrotnie większej od bryły korzeniowej. Przed posadzeniem warto także wykonać w dołkach warstwę drenażu z bardzo drobnych kamyczków lub gruboziarnistego piasku.

Pielęgnacja hortensji ogrodowej

Kwiat hortensji w ogrodzie wymaga szeregu zabiegów pielęgnacyjnych, by mógł cieszyć oko, kiedy kwitnie. Wśród najważniejszych wymienić należy: nawożenie, podlewanie, zabezpieczenie przed mrozem i cięcie.

Hortensja ogrodowa wymaga nawożenia od dwóch do trzech razy w trakcie sezonu. W klepach ogrodniczych dostępne są wysokoskładnikowe nawozy przeznaczone właśnie do pielęgnacji hortensji. Występują w wersji sypkiej lub płynnej. Kwiat hortensji należy zasilić po raz pierwszy najpóźniej pod koniec sierpnia.

Kolejny z zabiegów pielęgnacyjnych w ogrodzie to podlewanie. W nawiązaniu do nawożenia, warto jeszcze nadmienić, że mieszaniną z nawozem należy podlewać kwiat raz na około tydzień do dziesięciu dni. Standardowe podlewanie jest równie ważne, gdyż hortensja ogrodowa bardzo źle reaguje na brak wody. Jest to szczególnie istotne, kiedy kwitnie. Intensywniejsze podlewanie warto przeprowadzać nie tylko wiosną po posadzeniu, ale także latem, by zapobiec usychaniu tych jakże ozdobnych kwiatów. Niedobory wilgoci odbiją się negatywnie na wyglądzie zarówno samych kwiatów, jak i liści.

Pielęgnacja hortensji w ogrodzie powinna uwzględniać jeszcze jeden, bardzo ważny zabieg, mianowicie zabezpieczenie przed mrozem. Kiedy krzew straci kwiaty i liście, należy go owinąć słomianą matą lub specjalną do tego celu agrowłókniną. Zabezpieczyć trzeba także nasadę rośliny i system korzeniowy. W tym celu przestrzeń pod krzewem należy obsypać torfem lub wyłożyć korą. Krzew można odbezpieczyć wiosną, kiedy skończą się ostatnie przymrozki.

Hortensja wymaga także, bądź co bądź zachowawczego, ale jednak cięcia. Nie skraca się jej pędów, ale po okresie kwitnienia usunąć należy przekwitłe kwiatostany oraz obumarłe lub złamane pędy.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto