Hortensja krzewiasta (hydrangea arborescens) – uprawa i pielęgnacja odmiany ‘Annabelle’

Hortensja ‘Annabelle’ tworzy okazałe krzewy liściaste o luźnym pokroju. Zanim Hydrangea arborescens osiągnie mocne pędy, zdolne do utrzymania dużych i ciężkich kwiatostanów, powinniśmy podeprzeć ją palikami, co pozwoli roślinie utrzymać odpowiedni pokrój.

Uprawa ‘Annabelle’ udaje się na stanowiskach lekko zacienionych i zacisznych. Hortensja krzewiasta i hortensja bukietowa mają podobne wymagania glebowe – preferują próchniczną, lekką ziemię, o kwaśnym odczynie pH. Oba gatunki są odporne na niskie temperatury. Kwiaty pojawiają się na jednorocznych pędach, więc spadek temperatury nie ma na nie negatywnego wpływu. Duże znaczenie w hodowli hortensji ma regularne podlewanie krzewów, które najlepiej rosną na umiarkowanie wilgotnej glebie. Odpowiednią wilgotność i kwaśny odczyn zapewnia ściółkowanie korą sosnową. Sadzimy sadzonki w rozstawie: dwie rośliny na 1 m. Sprawdź także, co warto wiedzieć na temat uprawy hortensji ogrodowej.

Krzew hortensji (hydrangea arborescens) ‘Annabelle’ hydrangea dorasta do 1,5 m wysokości. Wyróżnia się dużymi kwiatostanami, o przyjemnym delikatnym zapachu. Kwiaty pojawiają się od czerwca do sierpnia i zebrane w 20-centymetrowych baldachogronach, tworzą atrakcyjne kremowobiałe kule. Nawożenie rośliny nawozami do hortensji dostarczy potrzebnych składników pokarmowych, co korzystnie wpłynie na rozwój krzewu ozdobnego i wybarwienie się kwiatów. Roślinę zaczynamy zasilać wczesną wiosną, a kończymy w sierpniu, kiedy hortensje rozpoczynają okres spoczynku.

Do skutecznych preparatów zasilających należą płynne nawozy mineralne, dostępne w postaci koncentratów. Rośliny podlewamy roztworem 10 ml koncentratu na 1 litr wody, od wiosny do końca października. Skuteczne zasilanie zapewnią nawozy posypowe do hortensji, oferowane jako granulaty. Środek, wymieszany z ziemią, rozsypuje się pod rośliną, w okolicach korzeni. Nawóz uwalnia się przez długi czas, jednak by skutecznie dostarczał substancji odżywczych, musimy pamiętać o regularnym podlewaniu hortensji - woda rozpuści granule. Nawozić rośliny zaprzestajemy na początku sierpnia. Wydajne nawożenie zapewniają środki żelowe, umożliwiające sporządzenie mieszanki z 1l żelu na 300 l wody. Zasilamy hortensje w czasie kwitnienia co dwa tygodnie, później wystarczy zasilać krzewy raz w miesiącu. A może zainteresuje cię także uprawa hortensji bukietowej?

Hortensje - najlepsze produkty!

Hortensja ‘Annabelle’ – przycinanie krzewów

Cięcie krzewów ‘Annabelle’ hydrangea jest niezwykle ważnym zabiegiem, który należy przeprowadzić corocznie. Przycinanie pędów wykonujemy wczesną wiosną, w marcu, w czasie pogodnej aury, o dodatniej temperaturze powietrza. Cięcie przeprowadzamy przy pomocy czystego i ostrego sekatora, a rany zabezpieczamy maścią ogrodniczą.

Hortensja 'Annabelle' - sadzenie, uprawa, pielęgnacja, cięcie
Cięcie hortensji Annabelle wykonuje się wiosną, usuwając uszkodzone pędy, a także regulując kształt i gęstość krzewu

W czasie zabiegu usuwamy uszkodzone pędy oraz te, które zakłócają zgrabny pokrój krzewu. Odpowiednio kształtujemy roślinę, przycinając cienkie gałązki nad ziemią, a boczne odgałęzienia głównych pędów na 3 oczka. Radykalne cięcie zapobiegnie nadmiernemu rozrastaniu się krzewu. Na przyciętych pędach pojawią się duże kwiatostany.

Kwiatostany usuwamy jesienią lub pozwalamy im pozostać na krzewie do wiosny. Przekwitłe kwiaty wyglądają również pięknie i mogą stanowić ozdobę zimowego ogrodu. Nadają się do suchych bukietów. Sprawdź także porady na temat uprawy hortensji pnącej.

Hortensja różowa – ‘Pink Annabelle’ w uprawie

Na rynku dostępna jest różowa odmiana hortensji drzewiastej – Pink Annabelle ‘Invincibelle’. Krzewy liściaste o kulistym pokroju osiągają 1,2 - 1,5 m wysokości. Mocne pędy obsypane są dużymi różowymi kwiatostanami, które zdobią roślinę w miesiącach letnich – w czerwcu, lipcu i sierpniu. Podobnie jak inne hortensjowate - hortensja różowa dobrze rośnie na glebie kwaśnej, próchnicznej i przepuszczalnej. Najlepiej zapewnić jej stanowisko osłonięte od wiatru, lekko zacienione. Sprawdź także nasze inspiracje na popularne rośliny ozdobne do ogrodu.

Zaletą ozdobnego krzewu jest zawiązywanie pąków na wiosnę, kiedy nie zagrożą im ujemne temperatury. Obfite kwitnienie i ciemnozielone zabarwienie liści uzyskamy na stanowiskach lekko zacienionych. Intensywnie różowe kwiaty mogą osiągnąć wielkość do 40 cm.

Pielęgnacja krzewów hortensji polega na obfitym podlewaniu. Nie można dopuścić do wysychania podłoża, co może doprowadzić do więdnięcia rośliny, dobrze reagującej na duże ilości wody. Coroczne radykalne przycinanie pędów sprawi, że różowa hortensja drzewiasta będzie dobrze się krzewiła i wyda duże kwiatostany, o atrakcyjnym zabarwieniu. A może zainteresuje cię także uprawa żylistka w ogrodzie?

‘Pink Annabelle’ znajduje zastosowanie w przydomowych ogrodach, na skalnikach, a także na niewysokie żywopłoty. Wspaniale komponuje się z innymi roślinami, takimi jak różaneczniki, hortensja bukietowa, czy iglaki, które są ciekawym tłem dla barwnych hortensji. Różowe odmiany, podobnie jak hortensje o białych kwiatach, mogą stanowić ozdobę tarasów i balkonów. Nadają się również na kwiaty cięte.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 99,4% czytelników artykuł okazał się być pomocny