Hortensja biała – gatunki i odmiany

Hortensja ogrodowa biała - odmiany

Najbardziej popularnym gatunkiem jest hortensja ogrodowa (łac. Hydrangea macrophylla). Jest to gatunek, który wyróżnia się kulistymi, bardzo dużymi kwiatostanami. Ze względu na rodzaj liści, hortensja nosi także nazwę wielkolistna. Podstawowe odmiany mają niebieski kolor, jednak te białe zaczęły coraz częściej pojawiać się w uprawie ogrodowej. Hortensja ogrodowa biała ma zazwyczaj około 90 cm wysokości i mniej więcej 100-110 cm średnicy. Jest to bardzo atrakcyjny, gęsty krzew, zwłaszcza, że to hortensja kulista, o kulistych, bardzo atrakcyjnych kwiatach. Ma niestety także wadę – jest dość mało odporny na przesychanie i lubi przemarzać, ponieważ pąki kwiatowe tworzą się jesienią.

Zaledwie kilka przedstawicieli odmianowych hortensji ogrodowej ma białe kwiaty. Najpopularniejszą na pewno jest ‘Vanila Sky’, która kwitnie bardzo obficie, często aż do października i pierwszych przymrozków. Niektóre odmiany nie mają nazwy, tylko występują po prostu jako hortensja biała.

Hortensja biała – inne gatunki

Inne gatunki także mają odmiany o białych kolorach kwiatów. Najbardziej popularna jest hortensja bukietowa (łac. Hydrangea paniculata), która ma ładne, stożkowo-wiechowate kwiaty. Podstawowy gatunek ma właśnie biały kolor, tylko niektóre odmiany mają jasnozielone kwiaty. Hortensja bukietowa mniej przemarza i jest bardziej odporna na suszę, jednak jej także trzeba zapewnić odpowiednio dużo wody.

Hortensja drzewiasta (łac. Hydrangea arborscens) o znacznie wyższych krzewach także ma ładne, białe kwiaty. Są niezwykle atrakcyjne, ale wymagają sporo miejsca. To także hortensja kulista, o okrągłych, regularnych kwiatostanach. Na uwagę zasługuje także ‘Annabelle’, odmiana o dużych kwiatostanach i przepięknych liściach. W uprawie jest jeszcze kilka gatunków, jak hortensja pnąca czy dębolistna, ale ze względu na trudną uprawę i duże wymagania pojawiają się rzadko w ogrodach. Interesuje cię inny kolor hortensji niż biały? Sprawdź także ten artykuł o uprawie hortensji niebieskiej.

Hortensja biała – sadzenie i sadzonki

Zakup sadzonek hortensji i cena

Hortensje uprawia się z sadzonek, które można pozyskać na dwa sposoby: kupić w sklepie w pojemnikach lub balotowane, albo stworzyć samodzielnie z pobranych młodych pędów dorosłych roślin. Jednak rozmnażanie hortensji trwa długo – pędy szybko się ukorzeniają, ale zanim sadzonka nadaje się do przemieszczenia na stałe miejsce, mijają najczęściej 2 sezony.

Kupując sadzonki hortensji zwróć uwagę na ich wielkość i jakość. Nie powinny mieć zniszczonych, naruszonych liści. Warto także sprawdzić, czy na ich odwrocie nie ma szkodników i czy rośliny mają zawiązane pąki kwiatowe. Sadzonki kosztują od 15 do 30 zł. W niektórych sklepach możesz kupić taniej zestaw trzech lub pięciu różnych odmian. Hortensja jako soliter wspaniale wygląda, ale większa kępa tych krzewów to najlepsze rozwiązanie, warto więc w nie zainwestować. Cena zestawu wynosi powyżej 45 zł.

Uprawa hortensji: sadzenie

W zasadzie trudno powiedzieć o najlepszym terminie do sadzenia hortensji. Można to robić od wczesnej wiosny aż do jesieni, jednak najlepiej znaleźć taki moment, kiedy krzewom nie grozi przemarznięcie. Hortensje najlepiej sadzić we wczesnych godzinach porannych – wtedy pielęgnacja będzie łatwiejsza, ponieważ sadzonkom nie grozi nagły skok temperatury.

Hortensje w ogrodzie sadzi się na takiej samej głębokości, w jakiej rosły w pojemniku. Należy zrobić to bardzo dokładnie, żeby nie zawinąć korzeni i nie uszkodzić ich. Inaczej roślina się nie przyjmie, a musi dość szybko zaaklimatyzować się do warunków. Należy zapewnić roślinom rozstawę od 50 do nawet 100 cm, ale wszystko zależy od odmiany. Po sadzeniu młode krzewy powinny być regularnie, obficie podlewane.

Hortensja biała w czasie kwitnienia, czyli hortensja ogrodowa biała, w tym hortensja kulista oraz jej uprawa i pielęgnacja
Hortensja biała - odmiany, sadzenie, uprawa, pielęgnacja, porady

Hortensja wielkolistna lub drzewiasta potrzebują idealnie dobranego stanowiska. Hortensja bukietowa jest bardziej tolerancyjna dla poziomu nasłonecznienia. Wszystkie odmiany hortensji białej potrzebują jednak kwaśnego podłoża. Dlatego przed sadzeniem warto wymieszać w glebę nieco torfu, a także kompostu lub przefermentowanego obornika. Co ciekawe jednak, hortensja niebieska przy zmianie poziomu pH zmienia także kolor na różowy. Hortensja biała natomiast ciągle ma ten sam kolor.

Hortensja biała – pielęgnacja

Pielęgnacja hortensji: podlewanie i nawożenie

Hortensja to piękny krzew ozdobny, który ma atrakcyjne, duże kwiaty. Duże liście powodują sporą transpirację wody, dlatego ta roślina należy do najbardziej „żarłocznych”. Potrzebuje bardzo dużo wody i bardzo dużo składników odżywczych. Hortensje należy podlewać nawet codziennie, zwłaszcza w upalne, suche letnie dni.

Roślinę należy także obficie nawozić. Jeśli stosujesz nawóz granulowany wystarczą 3-4 zabiegi w sezonie, jeśli stosujesz preparat płynny do rozpuszczenia w wodzie, należy używać go co drugie podlewanie. To jedyny sposób, by hortensje w ogrodzie zakwitły.

Przycinanie hortensji

Ważnym zabiegiem dla rozwoju hortensji jest przycinanie. Najważniejsze to usuwanie przekwitniętych i suchych kwiatostanów, by roślina była zagęszczona i kwitła w kolejnym roku. Jednak skracanie pędów także jest konieczne.

I to nie tylko dlatego, żeby uformować koronę krzewu, lecz także ze względu na konieczność odmładzania. Sposób i terminy cięcia jest zależny od gatunku, ale z reguły obcina się około 2/3 zeszłorocznych pędów. Warto uważać, ponieważ zbyt intensywne cięcie może osłabić kwitnienie. Hortensje należy przycinać co roku, optymalnie wczesną wiosną. Należy zostawić krótkie fragmenty pędów z 2-3 pąkami kwiatów. Szybko odrosną i będą o wiele bardziej gęste, a kwiatostany większe. Stare krzewy raz na jakiś czas możesz przyciąć nisko, by je odmłodzić, ale musisz liczyć się z tym, że zakwitną dopiero w kolejnym sezonie.

ikona podziel się Przekaż dalej