Hortensja wiechowata – wymagania i pielęgnacja

Hortensja ‘Vanille Fraise’ dostępna jest w sprzedaży jako drzewko na pniu. Krzewy ozdobne sadzimy w rozstawie co 80-100 cm. Roślina wymaga stanowiska jasnego, najlepiej lekko zacienionego. Dobrze rośnie na podłożu umiarkowanie wilgotnym, próchnicznym, o lekko kwaśnym pH. Warto zastosować ściółkowanie sosnową korą.  Hortensja bukietowa nadaje się do samodzielnych nasadzeń, zdobiąc ogród jako piękny soliter. Nadaje się również do zastosowania w kompozycjach roślinnych. Hydrangea paniculata jest mrozoodporna, a kwiaty pojawiają się niezależnie od zimowej aury, bowiem pojawiają się na pędach jednorocznych. Sprawdź także, co warto wiedzieć na temat uprawy hortensji ogrodowej.

Kwiaty, ujęte w szerokie stożkowate wiechy, początkowo zielonkawe, przybierają zabarwienie od śmietankowo-truskawkowego do wiśniowego, zachwycając swoją urodą od lipca do października. Krzewy ozdobne odmiany ‘Vanille Fraise’ dorastają do 2,5 m wysokości. Sztywne bordowe pędy, pod wpływem ciężkich kwiatostanów, uginają się, nadając krzewom pokrój kulisty. Hortensja bukietowa (hydrangea paniculata) Vanille Fraise to nie jedyna propozycja. Sprawdź także nasze inspiracje na popularne rośliny ozdobne do ogrodu.

Pojawienie się licznych kwiatów zależy od wiosennego przycinania pędów. Zanim hortensja bukietowa zakwitnie, należy ściąć pędy na wysokość około 10 cm, nad cięciem dokonanym w zeszłym roku. Odpowiednia pielęgnacja umożliwi rozkrzewienie się hortensji. Na nowych pędach pojawią się wielkie kwiaty o średnicy 40 cm, dekoracyjne nawet po przekwitnięciu. Hortensja wiechowata sprawdzi się również do zastosowania na suche bukiety. Sprawdź więcej porad na ciekawy temat, jakim jest uprawa hortensji bukietowej.

Hortensja bukietowa (hydrangea paniculata) 'Vanille Fraise' wymaga zasilania zaraz po zasadzeniu, a potem każdego roku jesienią. Do nawożenia nadają się gotowe nawozy do hortensji - płynne koncentraty nawozów mineralnych, granulaty oraz nawozy żelowe. Regularne stosowanie zasilania zapewni hortensji obfite kwitnienie.

Kwiaty hortensji bukietowej Vanille Fraise są bardzo duże. Jednak udaje się także uprawa w pojemnikach, odmiany hortensji nie są wymagające.
Hortensja bukietowa 'Vanille Fraise' - wymagania, uprawa, pielęgnacja, porady

Hortensja ‘Vanille Fraise’ – uprawa w pojemniku

Hortensje można uprawiać w pojemnikach, co umożliwi kontakt z niezwykłym krzewem ozdobnym na tarasach i balkonach nawet wtedy, gdy nie posiadamy ogrodu. Pojemnik powinien być obszerny - najlepiej powyżej 50 cm głębokości i około 40 cm szerokości. Na dnie donicy układamy warstwę drenażu. Lekko kwaśne podłoże warto wymieszać z rozdrobnioną korą sosnową. Sprawdź także porady na temat uprawy hortensji pnącej.

Uprawa hortensji w pojemniku wymaga ciągłej troski o właściwą wilgotność ziemi. Nie możemy dopuścić do przesuszenia podłoża, co spowoduje więdnięcie rośliny. Dobrym sposobem jest umieszczenie właściwego pojemnika z rośliną w większym. Pustą przestrzeń wypełniamy, np. mokrą korą. Przez cały czas chronimy hortensje przed pełnym nasłonecznieniem.

Donice z hortensją wymagają zimowania. Dobrze umieścić donice z roślinami w piwnicy, w temperaturze około 5 stopni Celsjusza. Pozostawienie roślin na tarasie wymaga odpowiedniego zabezpieczenia, np. ustawienia pojemników na styropianie i otoczenie ich styropianem lub kartonem, co zabezpieczy hortensje przed wymarznięciem. Jesienią krzewy obficie podlewamy.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97,6% czytelników artykuł okazał się być pomocny