Hortensja bukietowa ‘CANDLELIGHT’ – wymagania uprawowe

Odmiana ‘CANDLELIGHT’ wyróżnia się żółtozłocistą barwą kwiatów, które rozjaśniają ogrodowe zakątki. Szeroki krzew osiąga 120 cm wysokości. Na mocnych wyprostowanych pędach, o czerwonym zabarwieniu, tworzone są duże 30-cm kwiatostany, które w miarę przekwitania zmieniają kolor z żółtego na różowy. Kwiaty wydzielają słodkawy zapach, wabiący owady zapylające. Ciemnozielone szorstkie liście stanowią dla kwiatów ładne tło.

Hortensja ‘CANDLELIGHT’ preferuje stanowisko o lekko kwaśnym podłożu, umiarkowanie wilgotnym, o żyznej, próchnicznej i przepuszczalnej glebie. Atrakcyjna odmiana Hydrangea paniculata intensywnie wybarwia się w miejscach słonecznych i lekko zacienionych, co wyróżnia ją spośród innych odmian, lepiej rozwijających się w półcieniu. Krzew hortensji szybko rośnie, w ciągu roku przyrastając o 30 cm.

Krzewy hortensji nadają się do uprawy w dużych pojemnikach. Rośliny są odporne na zanieczyszczenia powietrza, więc możemy uprawiać je w miejskich warunkach, ustawiając donice na balkonach i tarasach. Silne pędy nie poddadzą się deszczowej i wietrznej pogodzie. Nie musimy martwić o przezimowanie hortensji, bowiem ‘CANDLELIGHT’ nie wymaga zimowej osłony - zniesie nawet 30-stopniowy mróz.

Hydrangea paniculata ‘CANDLELIGHT’ – pielęgnacja roślin


Krzewy hortensji zasilamy nawozami wieloskładnikowymi, przeznaczonymi dla roślin kwasolubnych. Korzystny wpływ na rozwój hortensji mają mają nawozy organiczne – kompost, obornik lub biohumus, stosowane raz w roku, wczesną wiosną. W okresie wzrostu i kwitnienia, dwa razy w miesiącu, zasilamy rośliny nawozami dla hortensji - płynnymi nawozami mineralnymi lub, co dwa miesiące, nawozami w granulach. Nawóz rozkładamy pod roślinami, mieszając go z podłożem.  Dawkując nawozy, zawsze należy kierować się wskazaniami producenta, umieszczonymi na etykiecie. Hortensje w donicach zasilamy mniejszą dawką.

Żółta hortensja ‘CANDLELIGHT’ kwitnie na tegorocznych pędach, więc przycinanie należy przeprowadzić wczesną wiosną, w marcu. Pędy tniemy nisko, między 3 a 5 oczkiem. Coroczne przycinanie sprawi, że roślina będzie się rozkrzewiała w sposób kontrolowany. Przycinane krzewy obficie zakwitną na nowych pędach. Starsze rośliny wymagają cięcia odmładzającego. W czasie suszy hortensja ‘CANDLELIGHT’ musi być obficie podlewana. Jeden krzew podlewamy dawką około 15 litrów wody.

Hortensje - najlepsze produkty!

Na rynku ogrodniczym dostępne są ukorzenione sadzonki Hydrangea paniculata ‘CANDLELIGHT’. Sadzimy je na wiosnę lub na początku jesieni, kiedy gleba pozostaje umiarkowanie wilgotna. Stanowisko pod hortensje odchwaszczamy. Warto wyłożyć je ściółką z kory sosnowej, by utrzymać wilgoć w glebie i ograniczyć rozwój chwastów. Samodzielne rozmnażanie również nie jest trudne. W czerwcu pobieramy sadzonki wierzchołkowe, przycinamy je ukośnie, tworząc odcinki 15- cm i pozostawiamy jeden zdrowy liść, który skracamy o połowę, co zmniejszy parowanie. Sadzonki umieszczamy w podłożu dla hortensji, przykrywamy kloszem, np. słoikiem i pozostawiamy do ukorzenienia się w ciepłym i jasnym miejscu. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie hortensji czerwonej?

Najpiękniejsze hortensje w naszym ogrodzie

Obficie kwitnąca hortensja ‘CANDLELIGHT’ może być eksponowana jako piękny soliter lub w nasadzeniach grupowych, z innymi efektownymi odmianami. Krzewy warto sadzić w pobliżu miejsc rekreacyjnych, by dostarczały użytkownikom ogrodu wspaniałych doznań wizualnych. Również rośliny w donicach, ustawione przy wejściu do domu, na tarasie lub balkonie, urzekają urodą. Odpowiednio ciężkie donice uniemożliwiają wywrócenie się okazałej rośliny w czasie wietrznej pogody. Hortensja bukietowa Candlelight to wybór wart rozważenia.

Krzewy hortensji stanowiące atrakcyjne towarzystwo dla odmiany ‘CANDLELIGHT’:

Hortensja ‘LITTLE LIME’ - to karłowata odmiana, dorastająca do 1 m wysokości. Jej wyróżnikiem są zielonkawe kwiatostany, które przekwitając, zmieniają kolor na kremowy. Pod koniec lata duże 20-cm kwiatostany stają się ponownie zielonkawe, z różowym odcieniem. Krzewy obficie kwitną od lipca do połowy września. Podobnie jak hortensja ‘CANDLELIGHT’ są odporne na mróz. Hortensja ‘LITTLE LIME’ wymaga corocznego niskiego przycinania, dla utrzymania ładnego pokroju krzewu oraz zapewnienia roślinie pięknych kwiatów.

Ogrodnik - gdzie szukać ofert?
Poniżej przedstawiamy ponad 13 000 sprawdzonych ogrodników w serwisie Fixly w poszczególnych miastach:

Hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla) – jest okazałym krzewem, w polskich warunkach klimatycznych osiągającym około 1,5 m wysokości. Duże płaskie kwiatostany pojawiają się w lipcu i dekorują krzew do września. Jesienią liście hortensji stają się czerwonobrązowe. Pierwotny gatunek, o białych kwiatach, nadaje się do zastosowania na niskie żywopłoty. Hortensja Macrophylla kwitnie na pędach zeszłorocznych. Wymaga ochrony przed mrozami, zwłaszcza w rejonach chłodniejszych – w centralnej i wschodniej Polsce. W uprawie spotykane są atrakcyjne odmiany, np. różowa hortensja ‘BOUQUET ROSE’ lub hortensja Macrophylla ‘MARIESII, o różowoczerwonych i jasnoniebieskich pojedynczych kwiatach.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95.3% czytelników artykuł okazał się być pomocny