Hortensja ogrodowa odmiana czerwona - podstawowe informacje

Hortensja ogrodowa - Hydrangea macrophylla bardzo często pojawia się w naszych ogrodach, zarówno sam gatunek, jak i jego odmiany, które są zdecydowanie bardziej atrakcyjne, ze względu na swoje kolory. I tak właśnie jest w przypadku bardzo atrakcyjnej odmiany hortensji ogrodowej, jaką jest hortensja czerwona, a dokładniej hortensja 'Red Baron' oraz 'Hot Red', która jest bardzo do niej podobna.

Zajmijmy się więc hortensją 'Red Baron', a dokładniej hortensją ogrodową 'Red Baron' - Hydrangea macrophylla 'Red Baron'. Jest to bardzo piękna odmiana hortensji ogrodowej, tak samo, jak i 'Hot Red', której uprawa w ogrodzie jest popularna ze względu na atrakcyjność jej kwiatów. Dodatkowo charakterystyczną cechą są również liście, ale o tym już później.

Hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla), jak hortensja 'Red Baron' i ' Hot Red' są uważane za jedne z najpiękniejszych odmian hortensji o bardzo wyrazistej kolorystyce kwiatów. Warto pamiętać jednak o tym, że kolor kwiatów tej hortensji nie zawsze jest taki sam. Decydującym czynnikiem o kolorze kwiatów jest to, jaki jest odczyn pH gleby. Nie zmienia to jednak faktu, że hortensja czerwona dostępna jest w niskiej cenie, a dzięki niej możemy stworzyć piękne kompozycje roślinne w ogrodzie. Planujesz uprawę tej wyjątkowej rośliny? Sprawdź także ten artykuł o odpowiedniej ziemi dla hortensji.

Co daje nam hortensja czerwona w ogrodzie

Zanim zdecydujemy się na zakup hortensji czerwonej do naszego ogrodu, warto wiedzieć, czym charakteryzuje się ta piękna roślina. Zacznijmy więc od tego, że hortensja czerwona jest krzewem, który tworzy bardzo zwarte i kuliste formy, atrakcyjnie wyglądające w różnych kompozycjach. Ten krzew ozdobny dorasta do około 60-80 cm wysokości i nawet do 70-90 cm szerokości.

Zanim przejdziemy do najbardziej ozdobnej części hortensji, powinniśmy wiedzieć, że jej liście są również walorem i świetnie dopełniają one piękno kwiatów. Ich zielony kolor doskonale kontrastuje z czerwienią kwiatów. Dodatkowo są one dość dużych rozmiarów i gęsto porastają krzew.

Najważniejszą częścią, na jaką praktycznie każdy zwróci uwagę, są oczywiście kwiaty. Ich barwa jest bardzo intensywna i w zależności od tego, na jakiej glebie rośnie hortensja, ma kolor bardziej purpurowy lub bardziej czerwony. Dlatego warto pamiętać o tym, że na glebach silnie zakwaszonych, kolor jej kwiatów jest purpurowy, a nawet i ciemnofioletowy. Natomiast na glebach o lekko kwaśnym odczynie pH, kwiaty będą wybarwiały się na intensywnie czerwony kolor.

Hortensja czerwona w czasie kwitnienia, czyli hortensja ogrodowa hot red, a także jej uprawa i pielęgnacja w ogrodzie
Hortensja czerwona - opis odmiany, uprawa, pielęgnacja, porady

Pojedyncze kwiaty zebrane są w kwiatostany o bardzo dużych rozmiarach. Średnica takiego kwiatostanu może dochodzić nawet do 20 cm. Jeśli zastanawiamy się, kiedy możemy przyglądać się hortensji czerwonej w pełni okazałości, powinniśmy wiedzieć, że jej kwiaty pojawiają się w czerwcu i zostają na krzewie aż do późnej jesieni, dokładnie do okolic października. Jednak musimy również wiedzieć o tym, że hortensja zawiązuje już pąki na jesień poprzedniego roku.

Hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla) - uprawa i rozmnażanie hortensji

Cena hortensji jest stosunkowo niska, dlatego wiele osób decyduje się na jej kupno do ogrodu. Pamiętajmy jednak o tym, że hortensja czerwona ma również jakieś wymagania co do uprawy, nie mówiąc już o samym rozmnażaniu hortensji. Dlatego tak istotne jest, by poznać, chociażby podstawowe zasady, którymi się kierować przy uprawie.

Otóż hortensja czerwona jest rośliną, która cieszy się bardzo wysoką mrozoodpornością. Pamiętajmy jednak o tym, że jest ona dość wrażliwa na nasłonecznienie, dlatego nie powinna być sadzona w miejscu, gdzie miałaby bezpośredni dopływ słońca. Można ją więc posadzić w cieniu, ale najlepszy rozwiązaniem będzie zdecydowanie posadzenie jej w miejscu lekko ocienionym. Kolejną kwestią jest także to, że hortensja czerwona wymaga gleby świeżej, próchniczej, żyznej i stale wilgotnej.

Hortensja ogrodowa jest pielęgnowana praktycznie tak samo, jak hortensja bukietowa. Rozmnażanie hortensji wykonuje się poprzez wierzchołki pędowe. W trakcie uprawy nie możemy zapomnieć o regularnym nawożeniu i podlewaniu, a także zabezpieczaniem krzewów na zimę już wtedy, gdy temperatura zbliża się do 0oC. Ochrona przed zimnem jest bardzo ważna, bo ma ona wpływ na to, czy w kolejnym roku uprawy hortensji, zobaczymy na niej tak licznie występujące kwiaty. Aby więc ochronić hortensję czerwoną przed mrozem, warto jest owinąć ją w całości kilkoma warstwami agrowłókniny albo też juty, a dodatkowo należy wykonać kopczyk z grubej kory wokół jej pnia.

Hortensja czerwona to krzew wykorzystywany nie tylko w ogrodach przydomowych. Bardzo często możemy spotkać hortensję w parkach w kompozycji z innymi roślinami. Dodatkowo bardzo atrakcyjnie prezentuje się ona przy ścieżkach i podjazdach, ale też w dużych donicach na tarasach i altanach.

ikona podziel się Przekaż dalej