Hortensja doniczkowa – uprawa i pielęgnacja

Hortensja w domu – opis rośliny

Na rynku dostępne są odmiany hortensji doniczkowych o dużych kwiatach, wybarwionych na różowo, biało, purpurowo, czerwono lub niebiesko. Rośliny dorastają do wysokości od 50 cm do 1m, umożliwiając bezproblemową uprawę w domu. Hortensja doniczkowa kwitnie od czerwca do sierpnia, a jej wspaniałe kwiaty utrzymują się do września. Ozdobą są również grubo piłkowane długie liście, wybarwiające się jesienią na czerwonobrązowo. Sadzonki kupione na wiosnę możemy wystawić na taras lub balkon w połowie maja, chroniąc hortensje przed niskimi temperaturami.

Jak pielęgnować hortensję w doniczkach po sezonie? Zimowanie hortensji w domu wymaga odpowiedniego miejsca - z dala od przeciągów, jasnego, o rozproszonym świetle. Sadzonki należy przesadzić do większych pojemników, wypełniając je przepuszczalną żyzną ziemią, o pH poniżej wartości 7. Odczyn ziemi ogrodowej ma wpływ na zabarwienie kwiatów. Odczyn kwaśny, pożądany przez hortensje, wpływa na niebieski kolor kwiatów. Ziemia zasadowa przyczyni się do zmiany zabarwienia na różową. Sprawdź także, co warto wiedzieć na temat uprawy hortensji ogrodowej.

Hortensja doniczkowa – odmiany

  • ‘Bouquet Rose’ – jest atrakcyjnym krzewem, charakteryzującym się wyrazistą zielenią delikatnych liści oraz wspaniałymi różowymi kwiatami, zebranymi w półkoliste baldachy. Hortensja doniczkowa dorasta do 1 - 2 m wysokości. Długi okres kwitnienia, od czerwca do września, umożliwia eksponowanie hortensji uprawianej w donicy na balkonach i tarasach. Najlepszym stanowiskiem są miejsca lekko zacienione, bowiem w nasłonecznionych może więdnąć. Musimy również zadbać o wilgotne i próchniczne podłoże. Pielęgnacja rośliny polega na usuwaniu wiosną uszkodzonych pędów oraz kwiatostanów z ubiegłego roku. Musimy zadbać także o właściwe podlewanie. Cena sadzonki to około 23 zł/sztukę. A może zainteresuje cię także uprawa hortensji bukietowej?
  • ‘Mariesii Perfecta’ – odmiana Hydrangea macrophylla, znana również jako ‘Blue Wave’, należy do krzewów szybkorosnących. Dorasta do 1 – 1,5 m wysokości. Roślinę zdobią talerzowate kwiaty, w kolorach różowoczerwonym i jasnoniebieskim. Ciemnozielone liście, często na brzegach zabarwione na czerwono, na zimę opadają. Hortensja na balkonie kwitnie od czerwca do września. Wymaga podłoża wilgotnego, próchnicznego, kwaśnego lub lekko kwaśnego. Najlepiej czuje się w lekkim półcieniu. Nadaje się do zastosowania na balkonach, tarasach, ogrodowych rabatach oraz na kwiat cięty i do suchych bukietów. Cena za sadzonkę wynosi około 15 zł/szt. Sprawdź także porady na temat uprawy hortensji pnącej.
  • ‘Taube’, synonim ‘Teller Pink” – jest krzewem o półkulistym pokroju, osiągającym wysokość 1 m. Różowe kwiaty, o średnicy około 18 cm, atrakcyjnie prezentują się wśród intensywnie zielonego ulistnienia. W jednym kwiatostanie występują kwiaty płonne oraz drobne kwiaty płodne. Roślina preferuje stanowiska umiarkowanie wilgotne, półcieniste, o pH podłoża kwaśnym i lekko kwaśnym. Za dwuletnią sadzonkę zapłacimy około 15 zł.
  • ‘Nikko Blue’ – jest hortensją błękitną, dorastająca do 1,5 m wysokości. Świetnie sprawdza się w ogrodach i w uprawie balkonowej. Posiada jasnozielone liście i duże kwiaty, o średnicy około 20 cm, przybierające barwy od jasnoniebieskiej do ciemnofioletowej, w zależności od kwasowości podłoża. Pielęgnacja rośliny wymaga zapewnienia jej półcienistego stanowiska oraz wilgotnej i żyznej gleby, a także ochrony przed niskimi temperaturami. Cena sadzonki to około 23 zł. A może zainteresują cię także inspiracje na krzewy ozdobne?

Hotrensja bukietowa – uprawa na balkonie

Hortensja bukietowa Hydrangea paniculata jest pięknym krzewem, o niskim pniu i wiechowatych kwiatostanach. Dorasta do 2 m wysokości. Kwiaty płonne, o białym zabarwieniu, różowieją pod koniec cyklu wegetacyjnego.

Najczęściej wybiera się różowe hortensje w doniczce, jednakże ciekawe odmiany kolorystyczne, jak liminkowe, także cieszą się powodzeniem. Sadzenie i uprawa tych roślin nie jest turdne, należy jednak pamietać o regularnej pielęgnacji.
Hortensja doniczkowa na balkonie i tarasie - sadzenie, uprawa, pielęgnacja, porady

Najczęściej uprawiane odmiany do uprawy balkonowej to:

  • Hortensja limonkowa – wyróżniająca się oryginalnym kolorem dużych kwiatów – jasnożółtozielonym. Krzew osiąga wysokość 1,5 m. roślina nie przemarza, wydając każdego roku atrakcyjne kwiaty. Pielęgnacja polega na przycinaniu wiosną krzewu, do 30 cm nad ziemią, co związane jest z wydawaniem kwiatów na nowych pędach. Hortensja na balkonie kwitnie od lipca do końca sierpnia. Kwiatami możemy ozdobić mieszkanie, zastosować je do suchych bukietów lub pozostawić na krzewie, by zdobiły balkon lub taras przez całą zimę. Hortensja limonkowa jest mrozoodporna. Za dwuletnią sadzonkę zapłacimy 25 zł. Sprawdź także nasze inspiracje na popularne rośliny ozdobne do ogrodu.
  • Hortensja bukietowa ‘Bobo’ – odmiana karłowata, dorastająca zaledwie do 70 cm wysokości, umożliwia uprawę nawet na niewielkiej przestrzeni. Hortensja chętnie sadzona jest na balkonach i tarasach, rozjaśniając je trwałymi białymi kwiatami, które pod koniec kwitnienia zabarwiają się na różowo. Pielęgnacja polega na przycinaniu wiosną krzewu do 20 cm, by kwiaty mogły pojawić się na nowych pędach. Wymagane jest właściwe podlewanie oraz żyzne podłoże, o odczynie kwaśnym. Najlepiej posadzić hortensję w miejscu półcienistym, osłoniętym od wiatrów. Roślina jest mrozoodporna, więc jej zimowanie nie przedstawia problemu. Kwiaty można wykorzystać do suchych bukietów. Cena sadzonki to około 26 zł/szt. A może zainteresuje cię także uprawa żylistka w ogrodzie?

Warto ozdobić przestrzeń mieszkalną, sadząc hortensje. Wyjątkowo piękne kwiaty dostarczą wielu wrażeń estetycznych, a ich łatwa uprawa dostarczy satysfakcji nawet początkującym ogrodnikom. Wielką zaletą hortensji jest również ich mała podatność na choroby.

Literatura:

  • D. Remesowa, Z. Osvald, Leksykon krzewów liściastych, Warszawa 2004.
  • P. Kardas, Pielęgnacja roślin pokojowych tradycyjnych, Katowice 2002.
ikona podziel się Przekaż dalej