Hortensja bukietowa ‘Grandiflora’ (Hydrangea paniculata ‘Granidflora’)opis


Hortensja bukietowa, zwana też wiechowatą, wyróżnia się spośród swoich sióstr pięknymi kwiatami o stożkowatym kształcie. Mają zazwyczaj biały kolor i są bardzo liczne na krzewie. ‘Grandiflora’ to odmiana, która wyróżnia się ogromnymi kwiatostanami, co sprawia, że krzew wygląda jeszcze piękniej. Stożkowate bukiety małych kwiatuszków mogą mieć nawet 30 cm! Ogromne kwiaty pojawiają się od lipca do września, wydając przyjemny zapach na krzewach, które mogą osiągnąć około 2 metrów wysokości.

Poza tym hortensja ‘’Grandiflora’ bardzo przypomina podstawowy gatunek. Chociaż ze względu na pokrój i wysokość jest nieco podobna do hortensji drzewiastej, wystarczy przyjrzeć się jej kwiatom. Jest naprawdę bardzo typowa, zwłaszcza że kwiatostany układają się w charakterystyczne bukiety. To hortensja biała o śnieżnych lub lekko wpadających w krem płatkach.

Odmiana nie jest szczególnie wymagająca. Nadaje się nawet dla osób, które nie mają za wiele czasu czy chęci na zajmowanie się ogrodem. Niezwykle odporna na chłód i niesprzyjające warunki uprawy, nie ma wygórowanych wymagań glebowych, co rzadko się zdarza w przypadku tak ozdobnych i dużych okazów. Hortensja bukietowa ‘Grandiflora’ została odkryta w 1862 roku przez Siebolda, niemieckiego botanika (tego samego, którego imię nosi magnolia Siebolda) i od tego czasu jest ciągle tak samo popularna i dostępna w sprzedaży.

Hortensja ‘Grandiflora’ – wymagania stanowiskowe

Hortensja bukietowa Hydrangea paniculata ‘Granidflora’ jest dość duża, dlatego świetnie sprawdza się w ogrodzie jako soliter. Jeśli jednak chcesz posadzić ją w większej grupie, możesz to zrobić – trzeba tylko zachować odpowiednią rozstawę, która wynosi aż 100 cm. Dlatego raczej można ją spotkać przy płocie lub na skraju trawnika w pojedynkę.

Tam będzie się najlepiej czuła, ponieważ potrzebuje sporo przestrzeni. Należy także zapewnić jej odpowiednie podłoże i stanowisko, które nie zawsze odpowiada innym kwiatom. Hortensja bukietowa jest obojętna co do pH podłoża, inaczej niż jej kuzynki. Wystarczy, że odczyn będzie się zawierał w przedziale 5,6-7,5. Do obfitego kwitnienia każda hortensja wiechowata potrzebuje dość żyznego podłoża, najlepiej stale wilgotnego, a ‘Grandiflora’ nie jest pod tym względem wyjątkiem. Dlatego przed sadzeniem podłoże warto wzmocnić granulowanym obornikiem lub kompostem.

Roślina uwielbia słońce, ale stanowisko półsłoneczne najlepiej się sprawdzi w jej przypadku. Chociaż jest dość wytrzymała, może okazać się, że silnie nagrzewające się miejsce jej nie posłuży. Przede wszystkim ze względu na szybsze przesychanie podłoża – powinno być ono stale wilgotne, chociaż ‘Grandilflora’ wykazuje zrozumienie dla przejściowego przesuszenia i łatwo wybacza tego rodzaju niedociągnięcia. A może zainteresuje cię także ten artykuł o rozmnażaniu hortensji ogrodowej?

Hortensja bukietowa ‘Grandiflora’ – pielęgnacja

W kalendarzu każdego ogrodnika, który chce mieć piękną hortensję w swoim ogrodzie, należy zaznaczyć trzy ważne terminy: podlewanie, nawożenie i przycinanie hortensji. O nawadnianiu należy pamiętać regularnie, zwłaszcza w czasie upałów – przy wysokiej temperaturze roślinę podlewa się nawet codziennie. Podłoże powinno być stale lekko wilgotne, co można sobie ułatwić ściółkując krzew korą sosnową.

Nawożenie jest zabiegiem koniecznym, by roślina wydała piękne i gęste kwiaty. Robi się to co roku wiosną. Najlepiej jest sięgnąć po specyfiki przeznaczone do hortensji, ponieważ te zapewnią jej mikroskładniki potrzebne do kwitnienia. Przycinanie hortensji poleca się wykonywać bardzo wczesną wiosną. Im wcześniejszy termin cięcia, tym lepiej, dlatego niektórzy decydują się nawet na cięcie jesienne. Optymalne jest jednak cięcie w marcu. Hortensja wiechowata kwitnie na pędach tegorocznych, dlatego obcinanie wiosną, już po ruszeniu wegetacji, może zahamować kwitnienie. Przycięcie starych pędów zanim pojawią się nowe odrosty gwarantuje, że krzew będzie mocno zagęszczony oraz obsypany kwiatami.

Nie tylko Hydrangea paniculata ‘Granidflora’

Hortensja bukietowa ‘Grndiflora’ jest zachwycająca, ale odmian i gatunków jest tak wiele, że można się pokusić o stworzenie hortensarium w ogrodzie. Poza hortensją wiechowatą na uwagę zasługują na przykład krzewy hortensji drzewiastej, znacznie większej i masywniejszej przedstawicielki rodziny Hydrangea.

O wiele mniejsza jest bardzo popularna hortensja ogrodowa, która osiąga maksymalnie około 1,5 m wysokości. To hortensja krzewiasta, o bardzo gęstym pokroju. Co ciekawe, jej kwiaty mogą zmieniać kolor z różowego na niebieski i odwrotnie w zależności od zakwaszenia podłoża. Ładnie prezentuje się także hortensja dębolistna o nietypowym ulistnieniu i białych bukiecikach kwiatów. Dla właścicieli altan i miłośników romantycznych pergoli idealna jest hortensja pnąca – wyposażone w wąsy czepne pnącze kwitnące przez całe lato. I chociaż hortensja krzewiasta jest zdecydowanie bardziej popularna, warto zastanowić się nad jej pnącym wydaniem.

Warto wiedzieć, który gatunek hortensji znajduje się w twoim ogrodzie, ponieważ każdy z nich może mieć inne wymagania uprawne. Zwłaszcza przycinanie hortensji może wyglądać inaczej, a nieprawidłowe wykonanie zabiegu może zrobić roślinie naprawdę sporą krzywdę.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,8% czytelników artykuł okazał się być pomocny