Hortensja kosmata (Hydrangea aspera)opis gatunku


Hortensja omszona jest dekoracyjnym wieloletnim krzewem liściastym, który może dorastać do 3 m wysokości i osiągać podobną szerokość, dlatego najlepiej sprawdzi się w dużych ogrodach. Liście, osiągające 30 cm długości, pokryte są miękkim srebrzystym kutnerem. Pokrywają gęsto mocne pędy, które pozostają także miękko owłosione. Ozdobą krzewu są miododajne kwiaty, ujęte w płaskie szerokie kwiatostany, o szerokości około 25 cm - 30 cm. Kwiaty płodne wybarwione są na fioletowo i jasnoliliowo, natomiast otaczające je zewnętrzne kwiaty płonne przybierają kolor biały i różowoliliowy. Urodę wyjątkowych kwiatów możemy podziwiać od końca lipca do około 20 września.

Hortensja kosmata należy do roślin o średnich wymaganiach uprawowych. Krzewy sadzimy na stanowisku cienistym i zacisznym. Odpowiednim podłożem są żyzne przepuszczalne gleby, o odczynie pH lekko kwaśnym, kwaśnym i obojętnym. Uprawa hortensji udaje się w umiarkowanie stale wilgotnej ziemi. Jeśli w ogrodzie nie ma odpowiedniej dla hortensji gleby, możemy poprawić jej jakość. Wykopujemy dół, w którym posadzimy krzewy i wypełniamy go ziemią ogrodową, zmieszaną z nieodkwaszonym torfem. Sadzonki sadzimy na taką głębokość, na jakiej rosły dotychczas. Miejsce, w którym rośnie hortensja, warto wyściółkować sosnową korą, dla dodatkowego zakwaszenia stanowiska.

Rozmnażanie roślin odbywa się poprzez sadzonki zielne. Pobieramy je w sierpniu, gdy pędy są dostatecznie dojrzałe. Sadzonkę, o długości 15 cm, otrzymujemy z niekwitnących bocznych pędów. Przycinamy je ukośnie, około 1,5 cm nad oczkiem, używając bardzo ostrego noża. Liście na pozyskanym pędzie powinny mieć intensywnie zielone wybarwienie. Jeśli na sadzonce widoczne są żółknące liście – roślina słabiej się ukorzeni. Na sadzonce pozostawiamy jeden liść, o małej powierzchni parowania. Duże liście można skrócić o połowę. Sadzonkę, po zanurzeniu w ukorzeniaczu, sadzimy na głębokość 4 cm, w podłożu, na które składa się jedna część piasku, jedna część torfu i jedna część ziemi dla różaneczników. Po pojawieniu się na sadzonce trzech par liści, należy uszczknąć wierzchołek, by roślina zaczęła się rozkrzewiać. Na wiosnę sadzimy ją na rozsadniku. Na stałe stanowisko przesadzamy hortensję jesienią.

Hortensja omszona (Hydrangea aspera) – pielęgnacja hortensji

Hortensja kosmata jest wysokim i szerokim krzewem kolekcjonerskim, więc najpiękniej prezentuje się jako soliter. Przy wyborze stanowiska pamiętajmy, by zapewnić roślinie zaciszne, osłonięte od wiatru miejsce, co ułatwi hortensji przetrwanie okresu zimowego. Chronimy ją przed mrozem, osłaniając jesienią agrowłókniną. Wysokie kopczykowanie, u podnóża krzewu, pozwoli ochronić korzenie.  Szczególnie wrażliwe na przymrozki wiosenne są również młode pędy. Warto je zabezpieczyć, okrywając hortensję agrowłókniną lub jutą.

Do ważnych zabiegów pielęgnacyjnych należą podlewanie oraz nawożenie hortensji:

  • hortensje w okresach suszy wymagają obfitego podlewania. Skąpo podlewane rośliny nie tworzą okazałych kwiatostanów, a kwiaty łatwo więdną. W ciągu sezonu wegetacyjnego wystarczy zadbać o stale wilgotną glebę,
  • nawożenie roślin rozpoczynamy w marcu, stosując specjalny nawóz do hortensji. Jesienią zasilamy hortensje granulowanym obornikiem, rozkładanym wokół krzewu lub kompostem. Roślin nie należy nawozić nawozami zawierającymi wapń.
Krzew hortensja omszona, hortensja kosmata, hydrangea aspera oraz zbliżenie na jej kwiat
Jakie wymagania ma hortensja omszona, hortensja kosmata, hydrangea aspera, czyli jej uprawa

Nie jest konieczne przycinanie hortensji, bowiem kwiaty pojawiają się na zeszłorocznych pędach. Na wiosnę wykonujemy jedynie przycinanie pędów, uszkodzonych w czasie zimy oraz usuwamy suche kwiatostany. Jeśli widzimy konieczność odmłodzenia krzewu, wycinamy jedynie stare pędy. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie hortensji czerwonej?

Najciekawsze odmiany hortensji kosmatej (Hydrangea aspera)

Hydrangea aspera ‘ROCKLON’ – osiąga około 2 m wysokości oraz 1,5 m szerokości. Dekoracyjne kwiaty płodne wybarwione są na intensywnie fioletowy kolor, natomiast duże zewnętrzne kwiaty płonne są śnieżnobiałe. Ozdobą odmiany są także lancetowate liście, pokryte aksamitnym omszeniem. Roślina kwitnie od lipca do połowy września. Na zimę zabezpieczamy hortensje przed mrozem, kopczykując nasadę krzewu lub okrywając podnóże korą i liśćmi. Efektowna odmiana sprawdzi się w zacienionych ogrodowych zakątkach, jako ozdoba tarasów oraz oryginalna dekoracja północnej strony domu. Cena za sadzonkę, o wysokości 25 cm, wynosi około 28 zł.

Hortensja omszona ‘HOT CHOCOLATE’ - jest wysoką i szeroką odmianą hortensji kosmatej, dorastającą do 2,5 m wysokości i osiągającą podobną szerokość. Wymagania uprawowe dotyczą nasadzenia na zacienionych stanowiskach, o przepuszczalnym i żyznym podłożu. Ozdobą rośliny są duże omszone liście, osiągające 30 cm długości. Dolna strona blaszki liściowej wybarwiona jest na ciepły brązowy kolor, natomiast górna czerwonawofioletowa część staje się brązowa w trakcie sezonu wegetacyjnego. Dwukolorowe kwiaty ujęte są w talerzowate płaskie kwiatostany, o średnicy około 20 cm. Kwiaty płodne mają fioletowoniebieskie zabarwienie, natomiast kwiaty płonne wybarwiają się na różowo. ‘HOT CHOCOLATE’ zasadzona w zacisznym miejscu dobrze znosi niskie zimowe temperatury. Wiosenne przycinanie hortensji należy ograniczyć do usunięcia zniszczonych pędów. Cena sadzonki, w 4-litrowym pojemniku, wynosi około 25 zł.

Hortensja kosmata ‘Macrophylla’ – wyróżnia się atrakcyjnymi 30-cm kwiatami, w kontrastujących kolorach: kwiaty płodne są ciemnoczerwone, a płonne – białe. Ozdobne duże liście, o niebieskim odcieniu, pokryte są gęstym kutnerem. Hortensja odmiany ‘Macrophylla’ może osiągnąć 3 m wysokości i podobną szerokość, więc należy zapewnić roślinie odpowiednią przestrzeń do rozwoju. Krzew obficie kwitnie w lipcu i w sierpniu. Cena za sadzonkę o wysokości 60 cm – 80 cm wynosi 60 zł.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny