Hortensja ‘Limelight’ – uprawa w ogrodzie

Odpowiednio dobrane stanowisko może zadecydować o powodzeniu bezproblemowej hodowli Hydrangea paniculata‘Limelight’. Wymagania uprawowe nie są skomplikowane. Hortensja preferuje gleby żyzne i próchniczne, o kwaśnym odczynie. Możemy posadzić roślinę również w przeciętnej ziemi ogrodowej, unikając ziemi podmokłej i gliniastej. Hortensja ‘Limelight’ najpiękniej kwitnie w miejscach lekko zacienionych, gdzie gleba nie zostanie narażona na wysychanie.

Dobrze zadbać o stanowisko zaciszne, osłonięte przed zimnymi podmuchami. Krzewy hortensji są mrozoodporne, wytrzymują spadek temperatur nawet do -30 stopni Celsjusza, jednak w polskich warunkach klimatycznych warto na zimę zabezpieczyć rośliny poprzez zastosowanie okrycia. Zaletą hortensji jest tolerancja na zanieczyszczenia powietrza, dlatego możliwa jest uprawa odmiany ‘Limelight’ w przestrzeni miejskiej. Sprawdź także, co warto wiedzieć na temat uprawy hortensji ogrodowej.

Pielęgnacja odmiany ‘Limelight’ polega na zadbaniu, by długie pędy, pokryte ciężkimi kwiatostanami, nie uległy zbytniemu rozłożeniu na boki. Sposobem na utrzymanie atrakcyjnego pokroju krzewów jest podparcie pędów palikami. Szczególnie istotna jest taka pomoc w przypadku młodych roślin, które szybko i silnie rosną. Możemy nieco ograniczyć liczbę kwiatostanów, przerzedzając je, co korzystnie wpłynie na wygląd krzewu.

Rośliny nawozimy specjalistycznymi środkami, przeznaczonymi dla hortensji, od wiosny do lipca. Cena sadzonki odmiany ‘Limelight’ wynosi około 20 - 25 zł. A może zainteresuje cię także uprawa hortensji bukietowej?

Hortensja bukietowa ‘Limelight’ – jak i kiedy sadzić krzewy?

Zanim sadzonki hortensji znajdą się na stałym miejscu w ogrodzie, należy odpowiednio przygotować podłoże. Usuwamy chwasty, a ziemię mieszamy z kwaśnym torfem. Korzenie rośliny powinny trafić do szerokiego i dość głębokiego dołka, mniej więcej dwa razy większego od bryły korzeniowej - około 50 cm głębokości i 50 cm szerokości. Krzewy sadzimy w rozstawie około 50-70 cm. Hortensja bukietowa Limelight (hydrangea paniculata) to piękny, okazały krzew.

Kiedy sadzić rośliny? Sadzonki można sadzić przez cały okres wegetacji. Najlepiej zrobić to na wiosnę lub na początku jesieni, kiedy ziemia jest dostatecznie wilgotna. Ściółkowanie zapobiegnie zachwaszczaniu stanowiska. Sprawdź także porady na temat uprawy hortensji pnącej.

Hortensje - najlepsze produkty!

Zanim młoda roślina zostanie posadzona, należy ją odpowiednio przygotować. Usuwamy uszkodzone liście i pędy oraz umożliwiamy korzeniom odpowiednie nawodnienie, poprzez umieszczenie sadzonki w pojemniku z wodą. Zasadzoną roślinę obficie podlewamy i uzupełniamy ziemię, jeśli przy jej osiadaniu została odsłonięta część korzeni.

Warto zapamiętać, że rzadko, ale bardzo mocno podlewana roślina lepiej się ukorzeni, co będzie miało znaczenie w czasie suszy – hortensja lepiej zniesie trudny okres, w którym ziemia jest niedostatecznie wilgotna. Regularne podlewanie hortensji jest warunkiem jej dobrego wzrostu.

Hortensja 'Limelight' nie ma dużych wymagań. Jej uprawa jest łatwa, przycinanie mało wymagające, kwiaty są gęste i ładne.
Hortensja 'Limelight' - stanowisko, wymagania, uprawa, pielęgnacja, przycinanie

Wymagania ‘Limelight’ – kwitnienie i cięcie

Uprawa hortensji bukietowej ‘Limelight’ nie sprawia problemów, bowiem kwiaty pojawiają się na pędach jednorocznych, więc zimowe temperatury nie mogą im zaszkodzić. Krzewy hortensji dorastają do 3 m wysokości. Latem, w lipcu i w sierpniu, na końcach długich i mocnych pędów pojawiają się stożkowate wiechy – olbrzymie kwiatostany, o długości około 25 cm. Hortensja ‘Limelight’ wytwarza bezpłodne kwiaty.

Hortensja wytwarza piękne kwiaty, które zmieniają z czasem kolor. Na początku wybarwiają się na seledynowo, a następnie przybierają kolor zielonożółty oraz kremowobiały, by zakończyć kwitnienie zmianą barwy na lekko różowawą. Kwiatostany stanowią niezwykłą ozdobę nawet po przekwitnięciu, przez długi czas utrzymując się na krzewach ozdobnych.

Na przedwiośniu należy przystąpić do radykalnego cięcia krzewów. Zaleca się przeprowadzenie zabiegu od końca lutego do końca marca. Cięcie uniemożliwi krzewom nadmierne rozrastanie się. Duże kwiatostany pojawią się jedynie na przyciętych pędach. Zabieg przeprowadzamy każdego roku. Hortensja bukietowa 'Limelight" (hydrangea paniculata) to nie jedyna możliwość, sprawdź także nasze inspiracje na popularne rośliny ozdobne do ogrodu.

Najlepiej cięcie przeprowadzić w czasie pogodnego dnia, przy dodatniej temperaturze powietrza. Warunkiem pomyślnie wykonanego zabiegu jest przygotowanie czystego i ostrego sekatora, którym szybko usuniemy zdrewniałe pędy. Zeszłoroczne pędy tnie się na jednakowej wysokości. Usuwamy również pędy uszkodzone i zbytnio zagęszczające krzew. Gałązki przemarznięte i uszkodzone wycinamy u samej podstawy. Należy usunąć również zeszłoroczne kwiatostany. A może zainteresuje cię także uprawa żylistka w ogrodzie?

Kształtowanie krzewu hortensji polega na pozostawieniu mocnych i grubych gałązek i przycięciu na 3 oczka ich bocznych odgałęzień. Cienkie gałązki usuwamy lub przycinamy nad ziemią, na 3 oczka. W ten sposób uzyskamy pożądany pokrój krzewu hortensji – z wyższą środkową częścią i zgrabnymi niższymi bokami.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 99,4% czytelników artykuł okazał się być pomocny