Hydrangea paniculata ‘LITTLE LIME’ – opis odmiany


Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata) wywodzi się z Chin i Japonii. Jest rozłożystym krzewem, który może osiągnąć nawet 4 m wysokości. Wiechowate okazałe kwiatostany składają się z kwiatów płodnych i płonnych, zróżnicowanych kolorystycznie. Rynek ogrodniczy oferuje dekoracyjne odmiany gatunku, nadające się do uprawy w dużych założeniach ogrodowych, jaki i w niewielkich ogrodach przydomowych i w doniczkach.

Hortensja ‘LITTLE LIME’ należy do nowej karłowatej odmiany, wyróżniającej się niewielkimi rozmiarami. Roślina osiąga 1 m wysokości, a jej ozdobą są kwiaty, ujęte w kwiatostany, o długości 20 cm, pojawiające się na czerwonych mocnych pędach. Na tle ciemnozielonych liści wyjątkowo efektownie prezentują się limonkowe kwiaty, stopniowo zmieniające kolor na kremowy, by, w miarę przekwitania, wybarwić się na zielonkaworóżowo. Gęste kwiatostany pojawiają się w lipcu i rozwijają się do połowy września.

Hortensja karłowata ‘LITTLE LIME’ odporna jest na zimowy spadek temperatur, wiosenne przymrozki oraz choroby i szkodniki roślin liściastych. Uprawa odmiany możliwa jest na terenie całego kraju. Karłowata odmiana sprawdzi się również jako kwiat doniczkowy.

Hortensja ‘LITTLE LIME’ – uprawa i pielęgnacja

Odmiana karłowata ‘LITTLE LIME’ dobrze rośnie w półcieniu. Odpowiednie będzie także stanowisko nasłonecznione, jeśli zadbamy o stale umiarkowanie wilgotne podłoże. Roślina wymaga nasadzenia w glebie żyznej i przepuszczalnej, o lekko kwaśnym odczynie pH.  W szkółkach ogrodniczych dostępne są ukorzenione sadzonki w doniczkach, które możemy posadzić na wybranym stanowisku w ciągu całego sezonu wegetacyjnego, od kwietnia do sierpnia. Eksperci zalecają jednak sadzenie hortensji na wiosnę oraz na początku jesieni, ze wglądu na odpowiednią wilgotność gleby. 

Na czym polega pielęgnacja atrakcyjnej odmiany?

  • musimy pamiętać o właściwym podlewaniu roślin, zwłaszcza w czasie letnich upałów. Niedobór wody prowadzi do więdnięcia kwiatów,
  • hortensje zasilamy 3 razy w ciągu sezonu: na wiosnę, od marca do kwietnia oraz latem – w czerwcu oraz w lipcu. Stosujemy nawozy dla roślin kwasolubnych,
  • w marcu każdego roku nisko przycinamy pędy hortensji, aby ograniczyć bujne rozkrzewienie się rośliny i zapewnić jej obfite kwitnienie. ‘LITTLE LIME’ tniemy między 3 a 5 oczkiem nad ziemią.

Hortensja karłowata jest wdzięczną rośliną, którą możemy eksponować samodzielnie lub w grupie innych hortensji. Do nasadzeń grupowych nadają się odmiany niskie hortensji bukietowej, np.

  • hortensja bukietowa ‘Rvolution’ – należy do rzadko spotykanej odmiany, o niebieskich lub różowych rurkowatych kwiatach, ujętych w duże kwiatostany. Roślina osiąga około 1 m wysokości,
  • hydrangea paniculata ‘Strawberry Bloosom’ – odmiana dorasta do 1 m –1,2 m wysokości. Hortensja wyróżnia się dużymi oryginalnymi kwiatostanami – w lipcu pojawiają się kwiaty białe, które stopniowo różowieją, by pod koniec kwitnienia, we wrześniu zachwycić intensywnie różowym kolorem,
  • hortensja karłowata ‘Bobo’ – jest atrakcyjną odmianą, o zwartym pokroju i śnieżnobiałymi kwiatostanami, dekorującymi krzew od czerwca do sierpnia. Hortensja dorasta do 1 m wysokości. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o uprawie hortensji piłkowanej.

Uprawa odmiany ‘LITTLE LIME’ – ciekawostki

Nazwa hodowlana rośliny to Hydrangea paniculata ‘Jane’.

Miłośnicy hortensji z pewnością zauważą podobieństwo ‘LITTLE LIME’ do popularnej hortensji bukietowej ‘LIMELIGHT’, krzewu, osiągającego 3 m wysokości.

Szeroki wybór efektownych krzewów hortensji umożliwia utworzenie w ogrodzie zakątka, urzekającego urodą roślin i wabiącego barwne motyle.

Krzew hortensja little lime, hydrangea paniculata i zbliżenie na jej kwiaty, a także odmiany i uprawa
Krzew ozdobny hortensja little lime, hydrangea paniculata, jego odmiany i uprawa

Hortensje karłowate są efektownymi roślinami pierwszego planu. Po przekwitnięciu, suche wiechowate kwiatostany utrzymują się do wiosny, dodając uroku zimowym rabatom.

Kwiaty hortensji możemy wykorzystać do ozdoby mieszkania lub na bukiet, który wręczymy w czasie rodzinnej uroczystości. Na kwiat cięty nadają się kwiaty żywe i przekwitłe kwiatostany - jako dodatek do suchych bukietów.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny