Hortensja Macrophylla - podstawowe informacje

Hortensja Macrophylla, a właściwie hortensja ogrodowa - Hydrangea macrophylla to krzew ozdobny, który należy do rodziny hortensjowatych - Hydrangeaceae. Gatunek ten występuje w szerokiej gamie kultywarów, mieszańców i odmian. Dlatego wielokrotnie w ogrodach spotykana jest nie tylko biała hortensja, ale i hortensja niebieska czy różowa.

Powinniśmy wiedzieć, że Hydrangea macrophylla jest typowym gatunkiem, który swoją popularność początkowo zyskał na terenie Azji, a dokładnie na wschodniej i południowej jej części. Hortensja ta pochodzi właśnie z tych obszarów, konkretnie z Chin, Indochin, Japonii i Korei.

Obecnie jej uprawę prowadzi się już praktycznie na wszystkich kontynentach, natomiast rzadko spotkamy się z uprawą typowego gatunku. Z reguły uprawiane są jej mieszańce, kultywary i odmiany, np. wielkokwiatowe hortensje niebieski, różowe i inne. Co więcej, spotkać dziko rosnącą hortensję ogrodową, graniczy z cudem.

Warto również wspomnieć o podstawowych i najbardziej popularnych kultywarach, między innymi 'Masja', 'Bouquet Rose', czy też 'Mariesil Perfecta'. 'Bouquet Rose' jest to wielkokwiatowa roślina, a cechą charakterystyczną jest różowa barwa kwiatów. Z kolei hortensja niebieska, której kwiaty mogą mieć również liliowe zabarwienie, to właśnie 'Mariesil Perfecta', będąca odmianą niską. Wielkokwiatowa hortensja ogrodowa o czerwonych i pięknych kwiatach to 'Masja'. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie hortensji pnącej?

Czym cechuje się Hydrangea macrophylla

Hortensja ogrodowa to krzew cechujący się wyprostowanym, lekko luźnym pokrojem, którego wysokość dosięga do około 1,5 m. Cechą charakterystyczną są również liście rośliny, które ułożone są bardzo gęsto na łodygach. Ich kształt jest owalny, a kolor ciemnozielony. Oczywiście możemy spotkać się z tym, że na różnych odmianach hortensji ogrodowych, liście będą miały jasne plamki. Natomiast standardowy gatunek plamek nie ma.

Jednak to, dlaczego kupujemy te krzewy, zupełnie nie dotyczy liści i pokroju, a kwiatów. Kwiaty Hydrangea macrophylla są bardzo charakterystyczne. Pojedyncze kwiatki zebrane są w bardzo pokaźne, gęste, wypukłe i kuliste baldachogrona, które mogą dorastać nawet do około 15-25 cm średnicy.

Hortensja macrophylla w czasie kwitnienia, czyli popularna hortensja ogrodowa hydrangea macrophylla i jej uprawa
Hortensja Macrophylla (Hydrangea macrophylla) - uprawa, pielęgnacja

Same kwiaty są w kolorze białym, choć możemy spotkać również hortensje o zabarwieniu różowym i niebieskim. Powinniśmy też wiedzieć o tym, że w przypadku niektórych odmian, wygląd kwiatostanu nie jest tak oczywisty, ponieważ może być on płaski i luźny. Kwiatostany większości kultywarów składają się tylko z kwiatów płonnych. Natomiast inne kwiatostany złożone są z kwiatów płonnych na zewnątrz kwiatostanu i kwiatów płodnych w środku kwiatostanu.

Uprawa i pielęgnacja hortensji - co musimy wiedzieć na ten temat

Jeśli chcemy, by w naszym ogrodzie pojawiła się hortensja ogrodowa, czy nawet bukietowa hortensja 'Kyushu' lub Hydrangea macrophylla 'Rosa', powinniśmy dowiedzieć się, jak przebiega uprawa i pielęgnacja tych krzewów. Bez tej wiedzy, nie jesteśmy w stanie wyhodować pięknego i obrodzonego w kwiaty krzewu.

Zacznijmy więc od tego, że hortensja ogrodowa nie ma zbyt dużych wymagań, dotyczących stanowiska. Oczywiście najlepiej ona radzi sobie w klimacie morskim, gdzie jest duża wilgotność powietrza, ale bez problemu będzie radziła sobie w średnio nasłonecznionym miejscu, gdzie gleba będzie próchnicza, żyzna o odczynie kwaśnym. Tutaj warto wspomnieć też o tym, że niektóre odmiany gatunku, mogą zmieniać barwę swoich kwiatów pod wpływem pH gleby.

Dużym atutem jest to, że hortensja jest dość odporna na mróz, natomiast nie całkowicie. Dlatego jednym z punktów dbania o roślinę jest właściwe jej przezimowanie. Do tego celu wystarczy nam juta lub agrowłóknina, którą obwijamy pędy oraz kora sosnowa lub gałązki iglaków, którymi osłaniamy nasadę pnia.

Kolejnym punktem dotyczącym pielęgnacji hortensji jest to, by regularnie ją nawozić i podlewać. Natomiast pamiętajmy też o tym, że z początkiem września stopniowo ograniczamy roślinie dostęp do wody i nawozów, przez co bezproblemowo będzie ona mogła rozpocząć zimowanie, a jej pędy zdrewnieją. W okresie VI i VII nawożenie przeprowadza się rozcieńczonymi nawozami płynnymi ze znaczną przewagą azotu, w częstotliwości co 10 dni. Od końca lipca musimy już przenieść się na nawozy bogate w fosfor i potas.

Hortensja ogrodowa to roślina idealna do obsadzeń w ogrodzie. Można ją łączyć z innymi roślinami, tworząc ciekawe kompozycje. Jeśli nie mamy swojego ogrodu, ale mamy taras lub altankę, nie musimy rozpaczać, ponieważ te hortensje doskonale sprawdzą się także jako rośliny doniczkowe.

ikona podziel się Przekaż dalej