Hortensja 'Magical Candle' - cechy charakterystyczne rośliny

Hortensja bukietowa 'Magical Candle' - Hydrangea paniculata 'Magical Candle', znana jest także, jako żółta hortensja. Natomiast o tym, dlaczego nazywana jest żółtą hortensją, opowiemy za chwilę. Hortensja 'Magical Candle' to jedna z wielu odmian hortensji bukietowych, która cieszy się bardzo dużym powodzeniem wśród fanów ogrodnictwa.

Ten ozdobny krzew kwitnący charakteryzuje się wyprostowanymi i mocnymi pędami, które mogą sięgać nawet do 2 m wysokości, przy szerokości 1,5 m. Jej liście są bardzo atrakcyjne, ponieważ tworzą doskonały kontrast z kwiatami. Ta odmiana znana jest jako żółta hortensja, ponieważ w momencie, kiedy się rozwija, jej kwiaty mają barwę żółtą, a nawet i żółto-pistacjową. Kolor kwiatów jest bardzo intensywny.

Ciekawe jest też to, że hortensja 'Magical Candle' ma kwiaty, które w ciągu okresu wegetacyjnego zmieniają swoje zabarwienie. Także z bardzo intensywnego żółtego koloru przebarwiają się one najpierw na kremowe kwiaty, a już późnym latem możemy zobaczyć na naszych krzewach kwiaty w odcieniach różu. Pojedyncze kwiaty zebrane są w duże kwiatostany, sięgające nawet do 40 cm długości, które pojawiają się już w VII i pozostają na krzewie aż do zimy.

Hydrangea paniculata w odmianie 'Magical Candle' jest doskonała dla każdego, głównie dlatego, że nie ma ona dużych wymagań. Dodatkowo przesadzanie hortensji też nie stanowi żadnego problemu. Pamiętajmy tu jedynie o tym, że wybierając stanowisko pod sadzenie krzewów, musimy mieć na uwadze to, że dobrze czują się one na wilgotnych i żyznych glebach w słonecznym miejscu.

Hortensja 'Magical Moonlight' - czym charakteryzuje się krzew


Kolejną odmianą naszej hortensji bukietowej jest hortensja bukietowa 'Magical Moonlight' - Hydrangea paniculata 'Magical Moonlight'. Jest to jedna z piękniejszych odmian hortensji bukietowych, bo jej kwiaty przyprawiają o zachwyt. Nie jest to duży krzew, ponieważ jego sztywne i skierowane do góry pędy mogą sięgać do 1,5 m wysokości, co nie oznacza jednak, że nie sprawia on wrażenia.

Najważniejszym elementem tych krzewów są z pewnością kwiaty, które zebrane są w bardzo duże i pełne kwiatostany, osiągające nawet około 30 cm średnicy. Ogromną zaletą jest też to, że dzięki temu, że hortensje 'Magical Moonlight' mają bardzo mocne pędy, kwiaty nie kładą się po ziemi.

W tym przypadku ubarwienie kwiatów tego krzewu również jest zmienne. Z początku kwiaty są białe, a ich szczyt delikatnie zielonkawy. Z czasem zmieniają się one w kremowo-białe i bardzo delikatne kwiaty, które sprawiają wrażenie, że w naszym ogrodzie pojawił się biały, kulisty krzew. Kwiaty te pojawiają się w każdym roku na jednorocznych pędach w okresie od VI do późnej jesieni.

Hortensje - najlepsze produkty!

Hortensja Magical Moonlight w czasie kwitnienia jako popularna hortensja bukietowa hydrangea paniculata - wymagania, stanowisko, waruni, pielęgnacja
Hortensja Magical Candle i hortensja Magical Moonlight - poradnik praktyczny

Wymagania dotyczące stanowiska w przypadku tej odmiany również nie są wysokie. Wystarczy, że zapewnimy jej słoneczne stanowisko, choć jeśli nie ma takiej możliwości, poradzi sobie także w lekko ocienionym miejscu. Gleba pod uprawę hortensji 'Magical Moonlight' powinna być umiarkowanie wilgotna, a jej odczyn lekko kwaśny. Odpowiada to więc praktycznie każdej przeciętnej glebie ogrodowej.

Gdzie może być zastosowana hortensja bukietowa i jej odmiany

Hortensja 'Magical Candle' i 'Magical Moonlight' może być stosowana w ogrodzie przydomowym, zarówno jako soliter, jak i posadzona w grupach. Ponadto obie te odmiany mogą być sadzone w parkach, skwerach, zieleni miejskiej, na rabatach, w ogrodach naturalistycznych, czy też w ogrodach orientalnych. Dobrze komponują się one również w towarzystwie innych roślin. Warto tu też wspomnieć o tym, że wielokrotnie odmiany te używane są we florystyce, ponieważ nadają się na suche bukiety i kwiaty cięte.

Jednak zanim posadzimy hortensje w swoim ogrodzie, warto wiedzieć, że najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym, który się na nich wykonuje, jest cięcie. W obu przypadkach cięcie wykonuje się dosyć mocne. Hortensja 'Magical Candle' powinna być cięta na wiosnę tak, by ścięte były wszystkie pędy na wysokości 10 cm nad cięciem w roku poprzednim. Z kolei u 'Magical Moonlight' przycina się wszystkie zeszłoroczne pędy o 1/2 lub 1/3 długości. Dzięki tym zabiegom krzewy będą pobudzone do wzrostu, rozkrzewiania się i tworzenia większych kwiatów. Więcej porad znajdziesz w tym artykule na temat cięcia hortensji bukietowej.

Ponadto, tak jak i inne hortensje, również te dwie odmiany, wymagają nawożenia raz w roku kompostem lub obornikiem. Pamiętajmy również o tym, że w okresie zimowym należy zabezpieczyć hortensje przed mrozem. W tym celu obwiązujemy wszystkie pędy krzewu agrowłókniną, a nawet jej kilkoma warstwami. Co więcej, nasadę pnie obkładamy gałązkami iglaków lub obsypujemy korą sosnową grubo zmieloną.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 98.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny