Hortensja na pniu - szczepienie, uprawa, pielęgnacja, przycinanie, porady
Hortensje to piękne krzewy, chętnie uprawiane w ogrodach dla dużych barwnych kwiatów. Jeśli zapewnimy roślinom odpowiednie warunki rozwoju, nie sprawią nam problemów uprawowych. Szczególnie oryginalnie wygląda hortensja na pniu. Kwitnące drzewka mogą tworzyć szpalery, zdobić fronty domów, umilać wypoczynek na tarasach, zawsze zachwycając urodą.
Jeśli planujesz uprawę tej wyjątkowej rośliny w ogrodzie, sprawdź także więcej informacji na temat hortensji.
Z tego artykułu dowiesz się:
Hortensja szczepiona na pniu czy formowana – jak uzyskać drzewko hortensji?
Szczepienie roślin polega na zrośnięciu się zrazu, czyli pędu jednej hortensji z podkładką, którą jest mocny pęd na rosnącym krzewie. W przypadku hortensji istotne jest bliskie pokrewieństwo roślin. Szczepienie pozwoli otrzymać okazy o mocnym systemie korzeniowym i atrakcyjnym pokroju. Pielęgnacja szczepionych hortensji polega na usuwaniu pędów wyrastających z podkładki. Gdy uformuje się korona, ważne będzie jej przycinanie, co zapewni drzewkom Hydrangea wyjątkowy wygląd. Szczepienie jest długotrwałym procesem, wymaga cierpliwości i determinacji. Hortensja szczepiona na pniu narażona jest na przemarznięcia w miejscu szczepienia oraz na uszkodzenie pod ciężarem kwiatostanów. Sprawdź także, co warto wiedzieć na temat uprawy hortensji ogrodowej.
Krzewy hortensji są roślinami, których regularne przycinanie warunkuje wytworzenie dużych kwiatów, dlatego w łatwy sposób można uformować krzew w postaci drzewka, poprzez odpowiednie prowadzenie silnego pędu. W sprzedaży dostępne są drzewka hortensji szczepione na pniu oraz formowane w sposób naturalny. Wysokość oferowanych sadzonek dochodzi do 70-190 cm. Cena drzewek kształtuje się od około 35 zł - do 110 zł, w zależności od wysokości sadzonki, gatunku i odmiany.
Hortensja na pniu, formowana w naturalny sposób, powstaje na krzewie o silnych, pionowo rosnących pędach. O powodzeniu hodowli piennej hortensji zadecyduje wybór pędu, z którego w kolejnych sezonach należy usuwać pojawiające się gałęzie. Po ustaleniu, który pęd stanie się przyszłym pniem, wycięciu przy ziemi podlegają pozostałe gałęzie. Roślinę trzeba podpierać, np. palikami, by pionowo rosła. Po osiągnięciu oczekiwanej wysokości uszczykujemy wierzchołek, co pozwoli krzewowi na rozkrzewienie się. Uzyskanie gęstego kulistego pokroju zajmie hortensji około trzech sezonów. A może zainteresuje cię także uprawa hortensji bukietowej?
Hortensja na pniu – ciekawe odmiany hortensji bukietowej
Hortensja bukietowa Hydrangea paniculatajest popularnym krzewem ozdobnym, którego liczne i atrakcyjne odmiany chętnie uprawiane są w naszych ogrodach. Zaletą rośliny jest jej mrozoodporność oraz bezproblemowa pielęgnacja. Formy pienne, w postaci uroczych drzewek, wspaniale dekorują ogród. Są również odpowiednimi roślinami do uprawy balkonowo-tarasowej. Sprawdź także porady na temat uprawy hortensji pnącej.
- Hortensja ‘Limelight’ na pniu - należy do roślin bardzo długo kwitnących, od sierpnia do października. Zaletą hortensji jest wydawanie kwiatostanów na tegorocznych pędach, co zabezpiecza pąki przed zimowymi chłodami. Hortensja ‘Limelight’ budzi zachwyt z powodu wspaniałych białozielonkawych kwiatów oraz dekoracyjnych liści. Hortensja na pniu nadaje się do upraw zarówno w ogrodach, jak i w donicach. Sprawdź także nasze inspiracje na popularne rośliny ozdobne do ogrodu.
- Hydrangea paniculata ‘Vanille Fraise’ – nosząca również nazwę ‘Renhy’, wyróżnia się atrakcyjnymi kwiatami, zmieniającymi barwę w trakcie kwitnienia, od śmietankowo białych do różowych. Wspaniałe kwiaty zdobią drzewko od lipca do późnej jesieni. Hortensja bukietowa (hydrangea paniculata) ‘Vanille Fraise’ wytwarza pąki na pędach tegorocznych, więc nie musi obawiać się niskich zimowych temperatur. Hortensja na pniu pięknie prezentuje się w szpalerach oraz w samodzielnych nasadzeniach, jako soliter. Z powodzeniem możemy hodować drzewko w donicach. Hortensja bukietowa (hydrangea paniculata) to wybór wart rozważenia.