Niebieska hortensja hydrangea macrophylla – uprawa i pielęgnacja w ogrodzie

Hortensja ogrodowa jest gatunkiem z rodziny hortensjowatych. Dorasta do około 150 cm wysokości. Chętnie hodowana jest w ogrodach, ze względu na atrakcyjny kwiat oraz duże zielone liście, błyszczące i grubo piłkowane, opadające na zimę. Zabarwienie kwiatów uzależnione jest od kwasowości gleby. Hortensja niebieska wymaga ziemi o kwaśnym odczynie pH - 5,5. Niebieska hortensja hydrangea macrophylla to nietuzinkowa ozdoba ogrodu ze względu na wyjątkowe kwiaty hortensji. Jak wygląda uprawa tej hortensji ogrodowej?

Hortensja ogrodowa Hydrangea macrophylla, podobnie jak hortensja bukietowa Hydrangea paniculata preferuje uprawę na stanowisku lekko zacienionym, zasobnym w próchniczną, umiarkowanie wilgotną glebę. Krzew wytwarza kwiatostany na pędach zeszłorocznych, więc w rejonach zimniejszych, na wschodzie Polski, hortensja niebieska wymaga osłonięcia na zimę, co zabezpieczy pędy przed spadkiem temperatury. Należy również w sposób łagodniejszy przycinać pędy. A może interesują cię też inne hortensje ogrodowe? Sprawdź także, co warto wiedzieć na temat uprawy hortensji ogrodowej.

Do popularnych kultywarów należą odmiany:

  • Hortensja ogrodowa ‘Bodensee’ – której uprawa popularna jest ze względu na obite kwitnienie. Barwa kwiatów uzależniona jest od kwasowości gleby. Krzew wymaga regularnego podlewania. Problemem jest, czym podlewać hortensję, by nie zmienić pH gleby, co spowoduje zmianę koloru kwiatów. Utrzymanie odpowiedniego kwaśnego podłoża pomoże podlewanie miękką wodą -  deszczówką lub wodą z pobliskiego stawu. Utrzymanie właściwego pH pozwoli roślinie uniknąć chlorozy liści, objawiającej się ich żółknięciem. A może zainteresuje cię także uprawa hortensji bukietowej?
  • Hortensja ogrodowa ‘Endless Summer’ – odmiana należy do odpornych na spadki temperatury, bowiem kwiat pojawi się również na pędach tegorocznych. Barwę kwiatów można regulować, sadząc hortensje na glebach o odpowiednim pH. Niebieska hortensja pojawi się na glebach kwaśnych. Czym podlewać hortensje? Hortensja ogrodowa, hortensja bukietowa, krzewiasta czy pnąca wymagają podlewania miękką wodą, np. deszczówką.
Hortensja niebieska wymaga dość regularnego podlewania i nawożenia. Nawóz można dostarczać za pomocą specyfików rozpuszczalnych w wodzie, podczas podlewania.
Hortensja niebieska - sadzenie, uprawa, pielęgnacja, podlewanie

Hortensja niebieska – zasilanie

Nawożenie hortensji umożliwia dostarczenie krzewom ozdobnym wieloskładnikowych substancji odżywczych. Nawóz aplikujemy co 10 dni. Hortensja wielkolistna wymaga zasilania od czerwca do września. Najlepiej stosować płynne nawozy, zawierające większe ilości azotu, potasu, żelaza, fosforu oraz magnezu. Nawóz z azotem ograniczamy na początku sierpnia, a we wrześniu zaprzestajemy zasilania. Sprawdź także porady na temat uprawy hortensji pnącej.

Pielęgnacja hortensji poprzez właściwe nawożenie, zapewni roślinom piękny wygląd i obfite kwitnienie. W sprzedaży dostępne są specjalistyczne preparaty:

  • Nawóz umożliwiający kompleksowe dokarmianie, przeznaczony dla hortensji niebieskich. Zastosowanie środka zapewnia intensywne niebieskie wybarwienie kwiatów.
  • Obfitość kwitnienia zapewni interwencyjny nawóz do hortensji, który łączy nawożenie i podlewanie. Jest rozpuszczalny w wodzie i umożliwia zasilanie zarówno doglebowe, jak i dolistne.
  • Wieloskładnikowy granulowany nawóz do hortensji wyróżnia się długim czasem działania. Dzięki zawartości odpowiedniej dawki potasu sprzyja zawiązywaniu się pąków. Sprawdź także nasze inspiracje na popularne rośliny ozdobne do ogrodu.

Zastosowanie nawozów wymaga przestrzeganie wskazówek umieszczonych na opakowaniu, co zapewni właściwe zastosowanie preparatów. W celu bezpiecznego kontaktu z nawozami należy używać rękawic ochronnych.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93.1% czytelników artykuł okazał się być pomocny