Hortensja ‘Phantom’ - uprawa i pielęgnacja

Krzew hortensji może docelowo osiągnąć około 2,5 - 3 m wysokości. W sierpniu na sztywnych pędach pojawiają się gęste wiechowate kwiatostany, o długości 40 cm. Na początku kwitnienia płonne kwiaty przybierają biały kolor, by stopniowo zmienić się na jasnoróżowy. Hortensja bukietowa kwitnie od sierpnia do października. Preferuje stanowisko osłonięte, słoneczne i półcieniste, o próchnicznej, lekko kwaśnej i umiarkowanie wilgotnej glebie. Możemy również zasadzić roślinę w przeciętnej ziemi ogrodowej. Hydrangea paniculata ‘Phantom’ sadzimy w rozstawie co 120 cm. Wielką zaletą ozdobnego krzewu jest mrozoodporność, sięgająca nawet -24 stopni Celsjusza. Sztywny pokrój czyni z rośliny mocny krzew, odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne, np. wiatr lub siekący deszcz. Sprawdź także, co warto wiedzieć na temat uprawy hortensji ogrodowej.

Pielęgnacja krzewu hortensji polega na przycinaniu pędów. Dzięki zabiegowi roślina wytworzy wspaniałe kwiaty, a hortensja wiechowata uzyska ładny kulisty pokrój. Umiarkowane cięcie przeprowadzamy wiosną, ścinając około 1/3 pędów nad ziemią, nad 3-4 oczkiem. Starsze rośliny odmłodzimy poprzez radykalne cięcie, polegające na pozostawieniu jedynie najmocniejszych pędów. Taki zabieg przeprowadza się co 2-3 lata. Hortensja bukietowa (hydrangea paniculata) to dobry wybór do ogrodu.

Hortensja ‘Phantom’, kwitnąca przez długi czas, co dla krzewu jest męczące, powinna być zasilana w trakcie sadzenia oraz każdej jesieni. Najodpowiedniejszymi nawozami są środki granulowane oraz kompost Na wiosnę i w czasie kwitnienia hortensji należy zasilać rośliny specjalistycznymi preparatami do hortensji, np. koncentratami i nawozami żelowymi, według dołączonego do opakowania sposobu użycia. Ściółkowanie korą sosnową oraz igliwiem zapewni utrzymanie odpowiedniej wilgoci, a także właściwego pH gleby. A może zainteresuje cię także uprawa hortensji bukietowej?

Hortensja Phantom wspaniale wygląda, szczególnie ładne kwiatostany, które wspaniale prezentują się nemal przez cały sezon. Pielęgnacja i sadzenie są takie same jak w przypadku innych odmian hortensji.
Hortensja phantom - wymagania, sadzenie, uprawa, pielęgnacja, porady

Hortensja wiechowata ‘Phantom’ – zastosowanie

Piękne krzewy hortensji odmiany ‘Phantom’ znajdują zastosowanie nie tylko w przydomowych ogrodach. Rośliny są wspaniałą ozdobą orientalnych ogrodów oraz przestrzeni publicznych. Olbrzymie kwiaty nadają się do wazonów i na suche bukiety. Hortensje nadają się także do uprawy w pojemnikach, do dekoracji tarasów i balkonów. Sprawdź także nasze inspiracje na popularne rośliny ozdobne do ogrodu.

Niezwykle dekoracyjne są hortensje formowane na pniu jako niewielkie drzewka. Obsypane dużymi kwiatami wyglądają szczególnie interesująco w szpalerach oraz wyeksponowane jako samodzielne rośliny – solitery. Hortensje na pniu preferują stanowisko słoneczne i lekko zacienione oraz pH gleby o wartości od 5,5 – 7,5. W sprzedaży dostępne są ukorzenione drzewka, o wysokości pnia łącznie z koroną około 1,4 m. Wymagania pielęgnacyjne dotyczą cięcia, które wykonane każdej wiosny pozwoli na utrzymanie pięknego pokroju korony. Sprawdź także porady na temat uprawy hortensji pnącej.

Hortensję na pniu możemy uformować samodzielnie. Wycinamy wszystkie pędy, poza jednym – najsilniejszym i mocujemy do niego palik, by pęd nie uległ uszkodzeniu. Usuwamy wszystkie pojawiające się przyrosty. Pielęgnacja przyszłego drzewka dotyczy jedynie górnego pąka. Po dorośnięciu hortensji na oczekiwaną wysokość, należy przyciąć wierzchołek, co zapoczątkuje tworzenie się korony. Przycinamy ją na wiosnę na 3 oczkiem i usuwamy pędy, wyrastające na pniu. Hortensja bukietowa (hydrangea paniculata) phantom to wybór do ogrodu wart rozważenia.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny