Hortensja piłkowana Hydrangea serrata – opis gatunku


Hortensja piłkowana to tak naprawdę podgatunek hortensji ogrodowej (Hydrangea macrophylla). Nic dziwnego, że jest naprawdę podobna do gatunku macierzystego. Tak samo jak hortensja ogrodowa ma różowe lub niebieskie kwiaty, których odcień jest zależny od odczynu pH gleby. Kwitnienie rozpoczyna się w czerwcu i trwa aż do września. Kwiatostany mają 8-10 cm średnicy i są bardzo efektowne. Zbudowane są z drobnych kwiatuszków, luźno ułożonych, które wyglądają bardzo subtelnie i delikatnie.

Kwiatostany nadają się na kwiat cięty lub do suchych bukietów. Jednakże roślinę uprawia się bardziej ze względu na jej walory ozdobne. Liście także mają ogromną wartość dekoracyjną, mają około 8 cm długości, są zaostrzone na końcach i ostro piłkowane na brzegach. Krzew hortensji jest ładny przez cały sezon, ponieważ jesienią liście zmieniają kolor na bordowy, co bardzo ładnie się prezentuje.

Hortensja piłkowana jest dość odporna na chłód. Jednakże wysoki mróz może ją zniszczyć, dlatego raczej nie sadzi się jej na wschodzie kraju. Należy unikać sadzenia krzewu w ogrodach o orientacji wschodniej, musi być naprawdę osłonięty przed wiatrem. Hortensja ma ogromne walory dekoracyjne zwłaszcza pod koniec lata i jesienią, kiedy roślin w ogrodzie jest już mniej, dlatego to tak cenna ozdoba.

Odmiany hortensji piłkowanej

Hortensja ogrodowa doczekała się stworzenia wielu odmian i podgatunków. Jednym z nich jest właśnie hortensja piłkowana, która jednak doczekała się własnych odmian. Nie jest ich wiele, ale warto się z nimi zapoznać, ponieważ mogą różnić się wielkością krzewów i odcieniem kwiatów. Najbardziej doceniane odmiany hortensji piłkowanej to te, które mają naprawdę ciekawe kolory.

Hortensja ‘Blue Bird’ to odmiana kwitnąca od lipca do września. Jej kwiaty mają purpurowy kolor, ale posadzona na kwaśnym podłożu są ciemnoniebieskie. Hortensja ‘Blue Bird’ jest niestety wrażliwa na mróz i nie nadaje się do sadzenia w chłodniejszych miejscach kraju. Na uwagę zasługuje także przepiękna ‘Preziosa’, krzew dorastający do 150 cm. Ma jasnoróżowe kwiaty, które z biegiem czasu zmieniają się w intensywnie czerwony kolor. Wyróżniają się na tle brązowawych liści.

Fioletowa hortensja piłkowana, a także ciekawe odmiany hortensji piłkowanej
Jak wygląda hortensja piłkowana i jakie są popularne odmiany hortensji piłkowanej

Ciekawa jest także odmiana ‘Diadem’, ponieważ jej kwiaty są intensywnie wybarwione i bardzo wyraźnie pachną, jak niewiele hortensji. To niewielka odmiana, krzew osiąga maksymalnie 100 cm, w przeciwieństwie do ‘Grayswood’, który może mieć aż 200 cm wysokości. Ta duża odmiana kwitnie na bladoróżowy kolor. Z karłowatych odmian dobrze sprawdza się ‘Miranda’. Ma zaledwie 75 cm wysokości, ma biało-różowe kwiaty i dobrze znosi półcień.

Hortensja piłkowana – uprawa i stanowisko

Hortensja serrata ma dość wysokie wymagania glebowe. Aby się rozwijała i ładnie kwitła, potrzebuje świeżego, wilgotnego podłoża. Powinno być maksymalnie żyzne, ponieważ do rozwoju musi mieć naprawdę sporo składników odżywczych. Odczyn gleby powinien być lekko kwaśny, ale w zasadowym roślina zmienia nieco kolor kwiatów. Niektóre odmiany hortensji piłkowanej dobrze znoszą półcień, ale większość lubi jednak słońce. Należy znaleźć dla niej zaciszne i osłonięte przed wiatrem miejsce.

Hortensja piłkowana powinna być sadzona na dobrze przygotowanym podłożu. Należy zastosować przefermentowany obornik lub kompost dobrej jakości. Warto także sprawdzić, czy podłoże nie jest zbyt zbite. Po wykopaniu dołu dno należy wzruszyć łopatą, można także wsypać na spód nieco drobnego żwirku, by zapewnić roślinie potrzebny drenaż. Warto pamiętać, że hortensja powinna zostać od razu podlana po posadzeniu. Od razu należy wysypać wokół pnia krzewu pięciocentymetrową warstwę ściółki, by móc ograniczyć parowanie.

Pielęgnacja hortensji krok po kroku

Pielęgnacja hortensji piłkowanej może wymagać nieco czasu. Wiosną usuwa się szczytowe pączki, co może pobudzić krzew do rozkrzewiania się, dzięki temu roślina będzie bardziej gęsta i atrakcyjna. Warto także pamiętać o regularnym podlewaniu, by podłoże było cały czas lekko wilgotne. Hortensja uwielbia wodę i potrzebuje jej nawet sporo.

Ważnym zabiegiem uprawnym jest także nawożenie. Hortensje są żarłoczne, ponieważ potrzebują bardzo wiele składników odżywczych. Każdego roku wczesną wiosną zasila się krzew nawozem wieloskładnikowym. Należy wybrać do tego specyfik mineralny przeznaczony do hortensji, ponieważ pomoże on też zadbać o pH podłoża. Jeśli uprawiasz hortensję na podłożu alkalicznym, dodatkowo konieczne jest regularne rozkładanie obornika. Jeśli zależy ci na niebieskich kwiatach, możesz dodać do nawożenia dawki żelaza i glinu. Sole glinu można dodać do wody w czasie podlewania, dzięki temu kolor kwiatostanów będzie o wiele bardziej intensywny.

Regularne cięcie także jest koniecznym, niezwykle potrzebnym zabiegiem pielęgnacyjnym. Przycinanie hortensji musi być jednakże dopasowane do gatunku rośliny, a hortensja piłkowana, jak wszystkie podgatunki hortensji ogrodowej raczej źle zareaguje na intensywne cięcie. Dlatego zabieg polega głównie na usuwaniu zaschniętych kwiatostanów, żeby nie obciążać rośliny. Należy także usunąć pędy wierzchołkowe, by krzew się zagęścił. Wiosenne przycinanie hortensji robi się po to, żeby usunąć suche i zmarznięte pędy, nie skraca się gałązek, ponieważ to może ograniczyć kwitnienie. Sprawdź także ten artykuł o przycinaniu hortensji krok po kroku.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny