Hortensja ‘Polar Bear’ – opis odmiany

Hortensja bukietowa odmiany ‘Polar Bear’ jest szeroko rozrastającym się krzewem, osiągającym do 1,5 - 2 m wysokości. Na sztywnych pędach rosną ciemnozielone, szorstkie, owłosione obustronnie, liście. Na ich tle ciekawie prezentują się płonne kwiaty, ujęte w kwiatostany o kształcie stożków. Ciężkie wiechy mogą osiągnąć 40 cm długości. Kwiaty w początkowej fazie kwitnienia wybarwiają się na żółtozielono, by następnie przybrać śnieżnobiały kolor, a pod koniec kwitnienia – różowawy. Hortensja bukietowa (hydrangea paniculata) Polar Bear to interesujący wybór do ogrodu.

Duże kwiaty pojawiają się latem, na jednorocznych pędach. Hydrangea paniculata kwitnie od sierpnia do końca października. Po przekwitnięciu możemy pozostawić zaschnięte kwiatostany na krzewach, dla dekoracji jesiennych i zimowych ogrodów. Liście krzewu na zimę opadają. Hortensja ‘Polar Bear’ – MIŚ POLARNY – jest wytrzymała na mróz, sięgający nawet – 24 stopni Celsjusza. Sprawdź także, co warto wiedzieć na temat uprawy hortensji ogrodowej.

Sadzonki hortensji MIŚ POLARNY pojawiły się na polskim rynku w 2013 roku i zdobyły od razu popularność wśród miłośników hortensji. Odmiana nadaje się do zasadzenia na terenie całego kraju. Za zdrową, dobrze ukorzenioną sadzonkę w pojemniku 2 -3 l zapłacimy około 26 - 30 zł. Natomiast za hortensję ‘Polar Bear’ na pniu musimy zapłacić około 70-100 zł, w zależności od wysokości drzewka.

Hortensja ‘Polar Bear’ – w jaki sposób i kiedy sadzić rośliny

Sadzonki Hydrangea paniculata ‘Polar Bear’ sadzimy w rozstawie 150 cm. Najlepiej zapewnić krzewom stanowisko słoneczne lub lekko zacienione. Odmiana MIŚ POLARNY dobrze rośnie na glebie próchnicznej, wilgotnej i przepuszczalnej, o pH 5,5. Sadzonki nabywamy już ukorzenione, w doniczkach. Kiedy sadzić hortensje na wybrane stanowisko? Możemy to czynić przez cały czas wegetacji, ale zalecane jest sadzenie od kwietnia do sierpnia. A może zainteresuje cię także uprawa hortensji bukietowej?

Przygotowanie gleby polega na jej odchwaszczeniu i wykopaniu odpowiednio dużego dołka, by bezproblemowo zmieściła się w nim bryła korzeniowa. Dokładnie wypełniamy miejsce wokół korzenia. Wskazane jest wymieszanie ziemi z kwaśnym torfem, w stosunku 1:1. Wokół rośliny rozścielamy ściółkę, np. z igliwia lub kory sosnowej. Sadzenie rośliny kończymy obfitym jej podlaniem. Jeśli woda wypłucze część podłoża, odsłaniając korzeń, koniecznie musimy dosypać ziemię, by dobrze okryła bryłę korzenia. Sprawdź także porady na temat uprawy hortensji pnącej.

Uprawa hortensji Polar Bear nie jest trudna. Kwiaty przebarwiają się na różowo w trakcie kwitnienia, stają się coraz bardziej interesujące i ładnie się prezentują.
Hortensja 'Polar Bear' - stanowisko, sadzenie, uprawa, pielęgnacja, porady

Hortensja bukietowa wymaga nawożenia specjalistycznymi nawozami do hortensji. Zasilamy rośliny na wiosnę, przed pojawieniem się kwiatów. Nawóz sypki, w postaci granulatu, rozsypujemy wokół hortensji, mieszając go z ziemią i podlewając ten krzew ozdobny, co spowoduje rozpuszczenie się granuli i uwolnienie substancji odżywczych. Nawozy w postaci żelów i koncentratów należy dodać do wody, według załączonej receptury i podlewać rośliny, na ogół 1-2 razy w miesiącu. Zaprzestajemy zasilania najczęściej na początku sierpnia.

Pielęgnacja hortensji MIŚ POLARNY

Pielęgnacja krzewów hortensji polega na odpowiednim podlewaniu oraz radykalnym przycinaniu pędów. Pozbycie się słabszych i cienkich gałązek pozwoli roślinie rozkrzewić się, a na przyciętych pędach pojawią się kwiatostany. Zabieg przeprowadzamy wiosną, w czasie bezchmurnej pogody. Młode gałęzie tniemy nad 4-5 parą oczek, natomiast starsze pędy przycinamy nad 3-4 parą oczek. Cięcie należy przeprowadzić na przełomie marca i kwietnia. Rany zabezpieczamy maścią ogrodniczą. Sprawdź także nasze inspiracje na popularne rośliny ozdobne do ogrodu.

Hortensja na pniu, w postaci atrakcyjnego drzewka, może stanowić ozdobę ogrodu, tarasów i balkonów. Pielęgnacja roślin wymaga stałej troski o wilgotne podłoże oraz odpowiedniego przycinania i zasilania. A może zainteresuje cię także uprawa żylistka w ogrodzie?

Drzewko hortensji na pniu można wyhodować samodzielnie. Po wyłonieniu najmocniejszego pędu, pozostałe gałązki należy wyciąć, a pozostawiony pęd przywiązać do palika. Systematycznie pozbywamy się przyrostów, pielęgnując jedynie górny pąk. Kiedy hortensja na pniu osiągnie wymaganą wysokość, przycinamy wierzchołek, co zahamuje dalszy wzrost i umożliwi roślinie utworzenie korony. Hortensja bukietowa (hydrangea paniculata) Polar Bear to dobry wybór do ogrodu.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 98,8% czytelników artykuł okazał się być pomocny