Hortensja ‘Silver Dollar’ – sadzonki roślin, cena, uprawa


Sadzonki hortensji sprzedawane są w doniczkach. Cena ładnie rozkrzewionej sadzonki, o wysokości około 30 - 45 cm, to 10 zł - 25 zł, w zależności od wielkości rośliny. Odmiana Hydrangea paniculata ‘Silver Dollar’ nadaje się do sadzenia w ogrodach mieszanych, a także w ogrodach orientalnych oraz w donicach.

Krzewy hortensji są łatwe w uprawie. Najlepiej zapewnić sadzonkom zaciszne stanowisko, osłonięte od podmuchów wiatru. Hortensja preferuje podłoże próchniczne, lekkie i przepuszczalne, o lekko kwaśnym odczynie pH. Gleba powinna zawierać sporo wilgoci, co ma znaczenie zwłaszcza w czasie kwitnienia hortensji. Rośliny dobrze rosną w miejscach słonecznych i lekko zacienionych. Hortensja ‘Silver Dollar’ jest odporna na niskie temperatury, wytrzymując do -24 stopni Celsjusza. Sprawdź także, co warto wiedzieć na temat uprawy hortensji ogrodowej.

Hortensja bukietowa ‘Silver Dollar’ należy do okazałych roślin, dorastających na wysokość około 1,8 metra i na szerokość 1,5 m, o wyprostowanym krzaczastym pokroju. Musimy zapewnić jej odpowiednią przestrzeń, gwarantującą swobodny rozwój. Sprawdzi się jako piękny soliter, otoczony, np. przez drzewa iglaste, preferujące kwaśne gleby. Na tegorocznych przyrostach pojawiają się wiechowate kwiatostany o stożkowatym kształcie, pełne kremowobiałych kwiatów, które z czasem zaczynają różowieć. Ciemnozielone liście jesienią przybierają czerwonawe zabarwienie. A może zainteresuje cię także uprawa hortensji bukietowej?

Hortensja ‘Silver Dollar’ – pielęgnacja

Niezwykle istotne jest nawożenie hortensji. Począwszy od wiosny, co miesiąc, aż do końca lipca dokarmiamy rośliny, stosując wieloskładnikowe nawozy mineralne ze zwróceniem uwagi, by nie zawierały wapnia. Można nawozić krzewy hortensji obornikiem lub kompostem. Nawóz rozkładamy pod krzewami ozdobnymi, mieszając go ze ściółką. Cena specjalistycznego nawozu do hortensji, zawierającego w swoim składzie około 2% azotu N, 1% fosforu P2O5 oraz 2% potasu K2O wynosi od około 7 zł do 16 zł.

Silver Dollar to odmiana hortensji o pięknych, białych kwiatach. Pielęgnacja nie jest skomplikowana, uprawa nie zajmuje wiele czasu.
Hortensja 'Silver Dollar' - sadzenie, uprawa, pielęgnacja, choroby, porady

Przed wysychaniem chronimy hortensję poprzez ściółkowanie korą sosnową, co zapewni roślinie wilgotność podłoża i wyeliminuje chwasty. W czasie upałów musimy pamiętać o obfitym podlewaniu krzewów. Hortensja bukietowa (hydrangea paniculata) 'Silver Dollar' to jedna z propozycji. Sprawdź także porady na temat uprawy hortensji pnącej.

Na przełomie marca i kwietnia przystępujemy do cięcia, najlepiej nad 5. pąkiem. Należy pozostawić jedynie silne i grube pędy, pozbywając się cienkich, które wytworzą niewielkie kwiatostany. Krzewy hortensji możemy odmłodzić, poprzez wycinanie najstarszych pędów, tuż przy korzeniu, co zapewni pojawienie się świeżych. Przycinanie rośliny zapewni jej piękne krzewienie się i wytworzenie atrakcyjnych, dużych kwiatostanów.

Choroby hortensji

Hortensje należą do roślin odpornych na choroby. Jednak przy niewłaściwej pielęgnacji i nasadzeniu na nieodpowiednim stanowisku, mogą pojawić się problemy:

  • Niewłaściwe podłoże, o zbyt wysokim pH gleby, może stać się powodem chlorozy liści.
  • Niedobory składników pokarmowych w glebie uwidacznia się w postaci plam na liściach, brakiem wzrostu i więdnięciem rośliny. takie objawy mogą również wskazywać na choroby grzybowe. Sprawdź także nasze inspiracje na popularne rośliny ozdobne do ogrodu.
  • Niewłaściwie dobrane stanowisko może doprowadzić do poparzenia liści, przy intensywnym nasłonecznieniu.
  • Stanowisko nieosłonięte przed zimnymi podmuchami oraz niewłaściwie wykonane cięcie, może zahamować wytwarzanie kwiatostanów.

Hortensje atakują także choroby infekcyjne, takie jak szara pleśń hortensji, plamistość liści lub mączniak prawdziwy hortensji. Porażone części krzewu musimy na bieżąco wycinać i palić. W walce z chorobami pomagają opryski odpowiednimi preparatami grzybobójczymi. Hortensja bukietowa (hydrangea paniculata) Silver Dollar to wybór do ogrodu wart rozważenia.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 98,6% czytelników artykuł okazał się być pomocny