Hortensja wiechowata - odmiany, sadzenie, uprawa, pielęgnacja
Hortensja wiechowata (hortensja bukietowa) to jeden z najpiękniejszych krzewów, które można zaprosić do swojego ogrodu. Wyróżnia się przepięknymi, bardzo gęstymi kwiatostanami. Dowiedz się, jak wygląda uprawa tego niezwykłego krzewu!
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o hortensjach.
Hortensja wiechowata (łac. Hydrangea paniculata) – opis gatunku
Hortensja wiechowata od nazwy łacińskiej występuje czasami także jako hortensja paniculata. Nazywana jest także bukietową ze względu na bardzo ciekawe, wiechowate kwiatostany. Są one bardzo okazałe, wzniesione na pędach wyrastają ponad liśćmi. Na dodatek składają się z licznych kwiatów o różnej wielkości, dlatego wyglądają jak duże bukiety. Hortensja bukietowa zakwita latem, najczęściej w sierpniu, a jej kwiatostany trwają aż do października, gdzie często giną dopiero po pierwszych przymrozkach.
Krzew nie jest szczególnie wysoki, na zaledwie 2 metry wysokości. Hortensja wiechowata wyróżnia się na tle swoich kuzynek ogromną odpornością na choroby i niesprzyjające warunki pogodowe. Podczas gdy hortensja pnąca czy hortensja grandiflora (wielkokwiatowa) źle znoszą niskie temperatury, hortensja wiechowata udaje się w każdym miejscu w kraju.
Hortensja wiechowata – odmiany
Hortensja bukietowa doczekała się stworzenia bardzo wielu odmian. Podstawowy gatunek ma kwiaty w kolorze kremowobiałym. W trakcie kwitnienia mogą lekko różowieć. Jednakże wyprowadzone odmiany są o wiele bardziej intensywne – kwiaty mają ciemnoróżowy kolor lub są śnieżnobiałe. Na dodatek kwiatostany mogą się wyróżniać kształtem i wielkością kwiatów.
Najbardziej popularną odmianą jest ‘Pink Diamond’. Odmiana ma ładne, wiechowate kwiatostany, które początkowo mają biały kolor. Jednakże hortensja ‘Pink Diamond’ z biegiem czasu staje się coraz bardziej różowa, aż do naprawdę intensywnego koloru. Ciekawe prezentują się także ‘Kolomagino’ i ‘Magical Moonligh’, które mają białe, prawie zielonkawe kwiatostany. Na uwagę zasługuje także ‘Pinky Winky’ o nietypowych kwiatach, które są intensywnie czerwone, przez co bardzo się wyróżniają. Barwa jest znacznie intensywniejsza niż hortensja ‘Pink Diamond’. Miłośnikom nietypowych odmian polecamy ‘Shikoku Flash’. Wyróżnia się nie tylko białymi kwiatami, lecz także intensywnie ubarwione, pstre liście.
Hortensja wiechowata – uprawa
Hortensja paniculata powinna mieć zapewnione odpowiednie stanowisko. Krzew najlepiej rozwija się w stanowisku półcienistym ale jeśli zależy ci na pięknych kwiatach, posadź ją w słońcu – tam lepiej kwitnie, chociaż wtedy krzew ma wyższe wymagania uprawne. Hortensję sadzi się tylko wiosną lub jesienią. W tym pierwszym wypadku należy zapewnić im naprawdę dużo wody, ponieważ młode rośliny latem gorzej radzą sobie z suszą.
Roślinę sadzi się w żyznym, próchniczym podłożu. Powinno być lekko kwaśne, dlatego przed sadzeniem należy dodać do podłoża trochę kwaśnego torfu lub nawozu zakwaszającego. Roślina nie lubi przesuszania, podłoże powinno być lekko wilgotne, dlatego od razu po posadzeniu należy wykonać ściółkowanie, żeby gleba mniej parowała. Krzew nie może rosnąć w podłożu ciężkim, mokrym i zimnym, ponieważ wtedy często choruje. Jeśli szukasz innych ciekawy propozycji, sprawdź także ten artykuł o uprawie hortensji drzewiastej.
Pielęgnacja hortensji bukietowej krok po kroku
Ze względu na to, że hortensja wiechowata wymaga bardzo dużej ilości składników odżywczych, należy pamiętać o regularnym nawożeniu. Wykorzystuje się do tego przefermentowany kompost, który podaje się regularnie raz w roku wiosną. Poza tym warto podawać roślinie wieloskładnikowy nawóz mineralny. Idealnie sprawdzi się ten przeznaczony do hortensji, ponieważ zawiera mniej wapnia, dzięki czemu odczyn pH jest ciągle na niskim poziomie. Nawożenie rozpoczyna się wiosną, a kończy z końcem lipca, by dać hortensji czas na wejście w zimowy spoczynek.
Pielęgnacja hortensji wymaga także regularnego cięcia krzewów. Ponieważ hortensja kwitnie na pędach jednorocznych, zabieg wykonuje się bardzo wcześnie, już na początku marca. Wtedy można skrócić pędy nad 4-5 pąkiem. Najlepiej jest pozostawić jak najgrubsze gałązki, ponieważ te cienkie wytwarzają stosunkowo małe i średnio atrakcyjne kwiatostany. Starsze okazy należy regularnie odmładzać, ponieważ z biegiem czasu kwitną coraz słabiej i mniej chętnie.
Typowe choroby hortensji w ogrodzie
Hortensja wiechowata w gruncie rzeczy jest dość odporna na choroby i szkodniki. Jednakże czasami zapada na choroby fizjologiczne, przede wszystkim na chlorozy liści. Niestety jest to wynik naszej nieuważnej pielęgnacji.
Chlorozy liści, czyli nieestetyczne plamki na obu stronach blaszki liściowej, pojawiają się pod wpływem nieodpowiedniego poziomu pH podłoża. Hortensja potrzebuje niskiego odczynu, a podczas nawożenia niestety można zaaplikować jej dawkę wapnia, która zmniejszy zakwaszenie. Krzew od razu może zacząć chorować, stanie się słaby, a liście szybko zaczną się przebarwiać. Podanie kwaśnego torfu do podłoża powinno pomóc, jednakże należy to zrobić bardzo ostrożnie, by nie uszkodzić korzeni podczas mieszania nawozu z podłożem. Są one bardzo delikatne, a ich przecięcie może doprowadzić do tego, że krzew uschnie.