Funkia Patriot – charakterystyka odmiany

Funkia Patriot (łac. Hosta hybrida) ma ciekawy, kępiasty pokrój. Liście wznoszą się na niewielkich, odziomkowych łodyżkach. Kępa jest dość duża, może mieć od 20 do 50 cm wysokości. Jest także dość ekspansywna i może stanowić poważną konkurencję dla innych roślin ozdobnych. Może być jednak sadzona na rabacie, ładnie prezentuje się także w większej grupie. A może zainteresuje cię także uprawa zawilca japońskiego?

Funkia Patriot wyróżnia się ciekawym rysunkiem liści. Są owalne i dość ostro zakończone, przy brzegach przebarwione na kremowy lub wręcz biały kolor. Ich środek jest ciemnozielony, a kontrast sprawia, że roślina jest bardzo atrakcyjna. W lipcu staje się jeszcze bardziej dekoracyjna – wtedy to na długich pędach pojawiają się wiechowate kwiaty. Są zaskakująco duże w stosunku do innych host, mają kielichowaty kształt. Ich delikatny, lawendowy kolor wspaniale prezentuje się na tle liści, a intensywny, słodki zapach przyciąga do ogrodu owady.

Hosta Patriot w ogrodzie najlepiej będzie się czuła na lekko zacienionym stanowisku. Jej uprawa i pielęgnacja zazwyczaj wspaniale się udają, dlatego warto zaprosić roślinę do swojego ogrodu.
Hosta Patriot (funkia) - wymagania, stanowisko, uprawa, pielęgnacja

Hosta Patriot w ogrodzie, czyli idealne stanowisko

Uprawa hosty nie powiedzie się, jeśli nie zapewnisz roślinie odpowiedniego stanowiska. Chociaż jest bardzo wytrzymała, nieodpowiednie podłoże może zahamować rozwój i sprawić, że twoja hosta ‘Patriot’ nie będzie się zbyt dobrze prezentowała. Nie może być sadzona na zbyt podmokłym podłożu, chociaż lubi wilgotność. Warto dobrze wyściółkować miejsce wokół host korą drzewną lub kamyczkami.

Hosty nazywane są czasami królowymi cienistych miejsc. Funkia Patriot od tego nie odbiega – najlepiej będzie się rozwijać na półcienistym lub zacienionym stanowisku. Dobrze czuje się pod drzewami lub przy płotach i murach. Chociaż rośnie także w miejscach, w które zagląda słońce, bezpośrednie nasłonecznienie pozostawia rozległe i szpecące plamy. Sprawdź także nasze inspiracje na byliny ogrodowe.

Funkia Patriot – pielęgnacja krok po kroku

Roślina jest bardzo mało wymagająca, jeśli chodzi o pielęgnację. W zasadzie uwagę musisz jej poświęcać jedynie w czasie upałów – wtedy potrzebuje dość dużo wody. Warto podlewać ją małymi porcjami, ale często, by gleba była cały czas wilgotna. Sprawdź także, co warto wiedzieć o uprawie złocienia.

Raz w roku, wiosną, roślinę warto zasilić wieloskładnikowym preparatem o dużej zawartości azotu. Dobrze sprawdzają się nawozy posypowe, które stopniowo uwalniają składniki aktywne. Dzięki temu będzie się bujniej rozwijała i będzie mniej podatna na choroby. Zarówno przenawożenie, jak i niedobór składników mineralnych może być szkodliwy, dlatego lepiej działać ostrożnie. W przypadku braku minerałów, krzewinka zahamuje rozwój i stopniowo zacznie marnieć. Jeśli jednak podasz jej wtedy dolistny środek wieloskładnikowy, szybko się odrodzi i znów stanie się najbardziej dekoracyjną częścią ogrodu.

ikona podziel się Przekaż dalej