Hosty (funkie) - popularne odmiany, uprawa, pielęgnacja, porady
Hosty czasami są nazywane królami cienistych ogrodów. Nic dziwnego, to jedne z niewielu roślin, które nawet w półcieniu czarują swoim wdziękiem. Chociaż są najbardziej znane jako rośliny ozdobne z liści, ich kwiat także jest wart uwagi. Funkia jest łatwa w uprawie, a liczne odmiany sprawiają się zdobywa coraz więcej miłośników. Co musisz wiedzieć o tych wyjątkowych kwiatach?
Jeśli planujesz uprawę tych wyjątkowych roślin w ogrodzie, sprawdź więcej informacji na temat funkii.
Hosty – wygląd i odmiany
Funkia to roślina ozdobna z liści. Wytwarza dość dużą, rozłożystą kępę liści odziomkowych, które układają się w różne kształty. Z rozety liści wyrastają wysokie, wzniesione łodygi, na szczycie których pojawiają się wiechowate kwiaty. Kwiat funkii może być biały, fioletowy lub niebieski.
Jest to tak popularna roślina, że hodowcy stworzyli wiele odmian, wyróżniających się kolorem i fakturą liści. Bardzo ładnie prezentuje się funkia biała. W zasadzie funkia biała ma bardzo jasnozielone liście, czasami ozdobione także ciemniejszą obwódką. Na uwagę zasługuje także funkia żółta, na przykład ‘Glod Standard’. Chociaż hosty najlepiej sprawdzają się w półcieniu, funkia żółta potrzebuje nasłonecznionego stanowiska, by przebarwić się na intensywny kolor. Sprawdź także nasze inspiracje na byliny ogrodowe.
Bardzo popularna jest hosta niebieska. Niektóre odmiany są niebiesko-zielone, inne prawie sine, ponieważ na niebieskich liściach pojawia się lekko szarawy nalot. Hosty o tym kolorze nie potrzebują szczególnej pielęgnacji ani opieki i dobrze czują się w cienistych miejscach. Na uwagę zasługuje zwłaszcza hosta niebieska ‘Blue Angel’ o bardzo intensywnym odcieniu, ładnie prezentuje się także biało-niebieska ‘Blue Ivory’.
Funkia w ogrodzie – stanowisko
Roślinę można uprawiać w ogrodzie lub w pojemnikach. Nie ma rozległego systemu korzeniowego, więc bardzo dobrze sprawdza się w doniczkach na tarasach lub balkonach. Najlepsze będą oczywiście zacienione miejsca. Z drugiej strony jednak hosty są na tyle odporne na chłód, że bez większego problemu dobrze sprawdzą się także w ogrodzie.
Uprawa w pojemnikach i uprawa gruntowa są w zasadzie takie same. Hosty świetnie dopasowują się do swoich siedlisk, dlatego nie mają większych wymagań. Jeśli jednak chcesz, by dobrze się rozwijały i pięknie kwitły, koniecznie posadź je na podłożu o lekko kwaśnym odczynie – pH około 6,0. Co istotne, funkie potrzebują lekkiej, żyznej gleby. Lubią mieć dość wilgotno, co jest istotne zwłaszcza w uprawie w pojemnikach – w nich podłoże szybciej się przesusza. A może zainteresuje cię także uprawa zawilca japońskiego?
Większość odmian preferuje stanowiska półcieniste lub cieniste. W nich najładniej wybarwiają się ich liście. Nie dotyczy to jednak wszystkich odmian. Zwłaszcza te bardziej barwne i pstrokate mogą potrzebować więcej słońca, by dobrze się przebarwić. Jednak nawet na słonecznym stanowisku należy pamiętać o wysokim poziomie wilgotności podłoża.
Hosty uprawia się z rozsad. Wysadza je się w dość dużym oddaleniu, ponieważ są dość ekspansywne, a po kilku latach kępa może silnie się rozprzestrzenić. Funkie sadzi się je do ziemi wymieszanej z kompostem i niewielką ilością torfu. Dzięki temu podłoże będzie dłużej utrzymywało wilgoć. To jedne z najbardziej trwałych roślin ozdobnych w naszym klimacie. Niektóre egzemplarze porastające stare parki mają kilkadziesiąt lat. A może zainteresuje cię także uprawa funkii sinej?
Hosty łatwe w uprawie
Jedną z największych zalet hosty jest to, że jest bardzo łatwa w uprawie. Nie wymaga szczególnych zabiegów ani czasu przeznaczonego na pielęgnację. Rośliny w zasadzie nie potrzebują nawożenia, chociaż nieco lepiej rosną, jeśli wiosną zasili się je odpowiednim preparatem. Preferują nawóz wieloskładnikowy, o dużej zawartości minerałów. Zwróć uwagę, czy na liście składników są łatwo przyswajalne związki magnezu i fosforu, ponieważ są one potrzebne do prawidłowego wybarwiania się liści. Warto, by nawóz był przeznaczony do kwasolubnych roślin ozdobnych. Nawożąc zachowaj umiar – na funkie gorzej działa przenawożenie niż brak dokarmiania. Sprawdź także, co warto wiedzieć o uprawie złocienia.
Bardzo istotne jest także podlewanie. Funkie lubią mieć wilgotne podłoże, dlatego w czasie upałów można je nawadniać nawet dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Szczególnie trzeba dbać o rośliny w doniczkach, które znacznie szybciej tracą wilgoć. Nawadniać należy wyłącznie korzenie, obficie polewając glebę wokół roślin. Nie powinno się spryskiwać ich liści, ponieważ to może prowadzić do rozwijania się chorób grzybowych i powodować oparzenia słoneczne na liściach.
Hosty – ochrona przed szkodnikami i chorobami
Funkie rzadko są atakowane przez choroby, czasami jednak padają ofiarą szkodników. Ich duże liście są wyjątkowym przysmakiem dla ślimaków i głównie przeciwko nim powinno się je chronić. Można zrobić to profilaktycznie i wiosną spryskać roślinę odpowiednim zoocytem prewencyjnym. A rynku dostępne są specjalne żele, które rozkłada się wokół roślin. Stanowią one barierę, której nie mogą przekroczyć ślimaki.
Rośliny czasami chorują na choroby grzybowe. Zdarza się to rzadko i łatwo temu zapobiec. Kiedy zauważysz charakterystyczne plamki na liściach, od razu odetnij skażone części, a resztę rośliny spryskaj fungicydem zarejestrowanym do ochrony roślin.