Glediczja trójcierniowa - czym charakteryzuje się iglicznia

Glediczja trójcierniowa - Gleditsia triacanthos, znana jest również jako iglicznia lub trójiglicznia. Ten gatunek miododajnego drzewa zaliczany jest do rodziny bobowatych - Fabaceae. Roślina naturalnie występuje na obszarach Ameryki Północnej, gdzie rośnie wzdłuż rzek. Natomiast obecnie rozprzestrzeniła się ona w Australii i spotykana jest w innych krajach świata w uprawie. Warto wiedzieć, że w niektórych obszarach uznawana jest za roślinę inwazyjną.

Przejdźmy do tego, czym charakteryzuje się iglicznia. Otóż glediczje trójcierniowe - Gleditsia triacanthos, to duże drzewa, które w ojczyźnie mogą dorastać nawet do 45 m wysokości, natomiast w innych miejscach osiągają około 10-25 m wysokości. Ich korona jest luźna, ażurowa i nieregularna. Z wiekiem staje sięona bardziej malownicza i parasolowata. Warto także wiedzieć, że kora drzewa wybarwiona jest na szaro-brązowy kolor i złuszcza się podłużnymi pasami. Jest ona bardzo dekoracyjna tak jak i młode pędy, które mają czerwonobrązowe zabarwienie.

Charakterystycznym elementem są również trójdzielne i długie ciernie, które pojawiają się na pniu i mocnych pędach. Parzystopierzaste lub podwójnie parzystopierzaste liście są sezonowe, całobrzegie i jasnozielone. Pojawiają się one późną wiosną, a jesienią przebarwiają się na żółto. Pojedyncze listki mają jajowaty kształt i są karbowano-piłkowane.

Warto wspomnieć także o kwiatach, które pojawiają się po rozwoju liści, a dokładniej w okresie VI-VII. Kwiaty rośliny są jasnozielone i wyrastają w gronach lub wąskich wiechach. Z kolei owocem drzewa są duże i płaskie strąki, które dorastają nawet do 40 cm długości. Dojrzałe już strąki wybarwiają się na wiśniowobrązowy kolor i zostają aż do zimy. Wewnątrz strąków znajdują się nasiona.

Gleditsia triacanthos - wysiew i uprawa rośliny w Polsce

Jeśli interesujemy się uprawą korkowca amurskiego, aspidistry wyniosłej czy też trójigliczni lub odmian tych roślin, w pierwszej kolejności powinniśmy dowiedzieć się, jakie wymagania mają te rośliny. Tylko dzięki temu trójiglicznia, korkowiec amurski, czy też aspidistra wyniosła, będą rozwijały się prawidłowo. Co więcej, unikniemy chorób, które spowodowane są nieprawidłowo dobraną glebą czy też złym nasłonecznieniem.

Zacznijmy od tego, że miododajna roślina, jaką jest glediczja trójcierniowa - Gleditsia triacanthos, to mało wymagające drzewo, które jest bardzo tolerancyjnym gatunkiem, potrafiącym w bardzo szybki sposób przystosować się do nowych warunków. Dlatego też iglicznie będą dobrze odnajdowały się na każdych uprawnych glebach w Polsce.

Drzewo glediczja w ogrodzie
Jakie wymagania ma iglicznia, Gleditsia triacanthos, glediczja trójcierniowa, czyli uprawa w ogrodzie

Pamiętajmy jednak o tym, że zdecydowanie lepiej będą się one rozwijały na wapiennych, wystarczająco wilgotnych i zasobnych w składniki pokarmowe glebach. Dodatkowo powinny być one uprawiane na nasłonecznionych i osłoniętych od wiatru stanowiskach. Iglicznia to odporna na mróz roślina, jednak na zbyt wilgotnych i żyznych glebach może przemarzać. Powinniśmy również wiedzieć, że glediczja trójcierniowa to niestety podatna na choroby roślina. Dlatego pod tym kątem powinniśmy być bardzo ostrożni. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o uprawie glediczji trójcierniowej.

Trójiglicznia - popularne odmiany i zastosowanie rośliny

Kiedy interesujemy się wysiewem nasion igliczni lub uprawą rośliny z sadzonek, powinniśmy zapoznać się z tym, jakie popularne odmiany ma ta roślina miododajna. Otóż do najbardziej popularnych odmian zaliczana jest odmiana 'Skyline', która jest drzewem bez cierni. Odmiana ta dorasta do około 15 m wysokości, zachowując przy tym około 7 m szerokości. Ma ona zwartą i szerokokolumnową koronę. Odmiana 'Skyline' nie zawiązuje owoców i najchętniej wykorzystywana jest do obsadzania wąskich ulic. Warto zapoznać się także z formą bezbronną tej rośliny, to znaczy Gleditsia triacanthos f. inermis, która również nie ma cierni i wykorzystuje się ją do obsadzania skwerów, parków i do sadzenia jako zieleń przyuliczna.

Przejdźmy jednak do zastosowania, jakie ma glediczja trójcierniowa. Otóż drzewo to uprawia się jako roślinę ozdobną, ze względu na jego malownicze i dość egzotyczny wygląd. Dlatego właśnie bardzo chętnie iglicznia sadzona bywa w parkach i w zieleni miejskiej jako soliter. Jest to drzewo, które najbardziej dekoracyjne staje się jesienią, kiedy to jego liście przebarwiają się na żółto, a na drzewie znajdują się dodatkowo jego kontrastujące z żółtymi liśćmi, wiśniowo-brązowe poskręcane strąki.

Warto wspomnieć również o innych zastosowaniach glediczji trójcierniowej. Otóż niewiele osób wie, że drzewo to także roślina pastewna. Warto wiedzieć, że zarówno strąki, jak i nasiona roślin, są doskonałej jakości paszą dla zwierząt rzeźnych. Poza tym jest to również roślina jadalna, ponieważ jej nasiona i strąki są bardzo podobne do roślin strączkowych i można je wykorzystywać niemal w ten sam sposób, a dodatkowo zawierają one duże ilości węglowodanów.

ikona podziel się Przekaż dalej