Brokuł - zielone zdrowie na naszym talerzu

Brokuł jest warzywem, które zawiera wiele witamin i składników mineralnych. Jest źródłem silnych przeciwutleniacz, które chronią przed pojawianiem się nowotworów.

Kilka słów o brokułach

Brokuły zawierają potrzebny w naszej diecie błonnik, białka, tłuszcze, witaminy z grupy A, B, C i K. Ponadto są źródłem magnezu, cynku, siarki, fosfor, żelazo i wapń. Brokuł jest odmiana kapusty i uważany jest za przodka kalafiora. Jego uprawa nie jest trudna i jest bardzo popularny. Najlepiej radzi sobie na glebie żyznej i w dużym nasłonecznieniu.

Nie wiele osób wie, że brokuł jest krewnym brukselki, która również jest źródłem wielu składników mineralnych, aczkolwiek sięgamy po nią mniej chętnie ze względu na goryczkowaty posmak. Jeśli zastanawiasz się, jak rośnie brukselka, to jej wzrost można porównać do brokuła. Preferuje podobne stanowiska i powinna być sadzona w odpowiedniej odległości, aby poszczególne sadzonki miały miejsce do wzrostu.

Jak długo gotować brokuł i w jaki sposób to zrobić?

Jeśli zastanawiasz się ile gotować brokuł i w jaki sposób to zrobić, żeby warzywo było przygotowany al dente, to ten artykuł rozwieje Twoje wątpliwości i odpowie na wszystkie nurtujące Cię pytania.

Godowanie brokułów

Przed ugotowaniem brokuła należy zdecydować, czy chcemy go ugotować w całości, czy może wolimy dzielić go na mniejsze części. Następnie usuwamy liście i odcinamy łodygę. Niektórzy łodygę wyrzucają, ale można ją ugotować razem z górną częścią brokuła, jednak należy poświęcić na to więcej czasu.

Brokuł płuczemy, żeby pozbyć się ewentualnego piasku lub drobnych cząstek ziemi. W zależności od naszej decyzji dobieramy odpowiedni garnek i wlewamy do niego zimną wodę, tak aby poziom wody był wyżej niż samo warzywo. Brokuł podzielony na części z pewnością będzie się unosić, dlatego wodę należy wlać “na oko”. Dodajemy łyżeczkę soli i ⅓ łyżeczki cukru i gotujemy pod przykryciem. Czas gotowania brokuła to 4-8 minut, gdzie 4 minuty to brokuł przygotowany al dente, a 8 minut to miękkie, ale nie rozgotowane warzywo.

Żeby brokuł zachował świeży zielony kolor, to zaraz po ugotowaniu i odcedzeniu go, należy zalać go zimną wodą. Tak przygotowane warzywo można dodać do obiadu wraz z innymi warzywami lub dodać go do sałatki z jajkiem, kukurydza i serem feta. Aby cała kompozycja zachowała lekkość, można polać ją jogurtem naturalnym, który wspaniale połączy wszystkie składniki w pyszną całość. Jeśli nie zależy Ci na niskiej kaloryczności, to łyżka majonezu, doda ciekawego smaku potrawie.

Jak uniknąć gorzkiego smaku brokuła?

Choć nieczęsto się to zdarza, brokuł po ugotowaniu może mieć gorzki posmak. Jeśli kilka razy z rzędu miałaś podobny problem, w takim razie powinnaś zmienić sposób gotowania i zastosować gotowanie wstępne. Cały proces przygotowujący warzywo wykonujemy jak we wcześniejszym sposobie poza soleniem wody i dodawaniem do niej cukru.

Brokuł zalany wodą stawiamy na palniku i czekamy, aż woda się zagotuje, wtedy ściągamy garnek z brokułem i odcedzamy zagotowaną wodę. Do garnka, w którym nadal powinien znajdować się brokuł, dolewamy zimnej wody, dodajemy łyżeczkę soli i odrobinę cukru, a następnie gotujemy do miękkości.

Ten prosty sposób sprawdzi się też w przypadku innych warzyw, z którymi może powstawać podobny problem. Jeśli ciągle zastanawiasz się ile gotować ziemniaki, żeby w końcu były pyszne, to całkiem możliwe, że to nie kwestia czasu, a właśnie sposobu gotowania odgrywa największą rolę. Spróbuj w ten sposób przygotować ziemniaki, a szybko zorientujesz się, że mają o wiele lepszy smak i są o wiele zdrowsze niż wtedy gdy były przygotowywane starym sposobem. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak gotować brokuły.

Co zrobić, żeby brokuł nie stracił wartości odżywczych?

Ciągle zastanawiasz się ile gotować brokuł, żeby nie stracił wartości odżywczych? W tym wypadku nie czas odgrywa tu główną rolę, a sposób przygotowania. Gotowane warzywa tracą nawet 20% wartości odżywczych oczywiście, jeśli są gotowane krótko wyłącznie do miękkości. Jeśli warzywa są rozgotowane, wartości odżywczych tracą jeszcze więcej. Aby temu zapobiec, wystarczy zmienić sposób przygotowania.

Brokuły można jeść na surowo. Jadalna jest łodyga i kwiat, jednak nie każdy lubi czuć na języku twardość tego warzywa, dlatego najchętniej sięgamy po niego, gdy brokuł jest miękki. Nie zmienia to jednak faktu, że najwięcej składników odżywczych znajdziemy w surowym brokule.

Jeśli zastanawiasz się jak przygotować brokuł, żeby był zdatny do zjedzenia na surowo, to wystarczy tylko kilka prostych trików. Brokuła obieramy z liści, dokładnie płuczemy pod bieżącą wodą, dzielimy na mniejsze części i wkładamy do garnka. W czajniku zagotowujemy wodę i wrzątkiem zalewamy brokuła. Czekamy 1 minutę i przecedzamy brokuła na durszlaku, polewamy go zimną wodą i tak przygotowane części brokuła możemy od razu wykorzystać do sałatki, lub zjeść bez większego przygotowania. Trzeba jednak pamiętać, że warzywo sparzone w ten sposób pozostanie twarde.

Jeśli zależy Ci na miękkim warzywie, które ciągle zawierać będzie wiele witamin, to dobrym sposobem będzie upieczenie brokuła lub ugotowanie go na parze.

Jak długo piec brokuła lub gotować go na parze?

O ile z gotowaniem warzyw, większość ludzi nie ma dużego problemu, o tyle kłopoty zaczynają się podczas ustalenia odpowiedniego czasu, który jest potrzebny na upieczenie warzyw, a w tym przypadku brokuła.

Obróbka cieplna brokułów

Przygotowując brokuł do pieczenia, należy postępować z nim podobnie, jak w przypadku wcześniejszych sposobów. Ważne jest pozbycie się liści, podzielenie warzywa na mniejsze części i umycie go pod bieżącą wodą, tak można było wypłukać z niego ziemię i piasek. Brokuł pieczemy bez przykrycia w temperaturze 200 stopni około 25 do 30 minut.

Tak przygotowane warzywo doskonale nadaje się do sałatki, a także jako zdrowa przekąska, którą możemy zabrać do pracy w pojemniku śniadaniowym.

Brokuły można również przygotować na parze wraz z innymi warzywami. Po oczyszczeniu i podzieleniu na mniejsze części wkładamy brokuł do parowaru i gotujemy około 10 minut. W trakcie możemy sprawdzić widelcem, czy warzywo nie jest gotowe wcześniej. Należy również wziąć pod uwagę, że im większe części brokuła, tym dłużej powinien być gotowany, aby uzyskać odpowiednią miękkość.

Jak upiec chleb brokułowy?

Z brokułów można przygotować nie tylko pyszne i zdrowe sałatki, ale również zdrowy i smaczny chleb. Zapoznaj się z przepisem i zrób go u siebie w domu, a z pewnością pokochasz ten oryginalny i niskokaloryczny posiłek.

Składniki:

  • 150 g mąki
  • 1 brokuł
  • 2 jajka
  • sól
  • pieprz

Przygotowanie:

Brokuł dokładnie myjemy, rozdrabniamy i ścieramy na tarce o grubych oczkach, albo blendujemy na gładką masę wg uznania. Dodajemy mąkę, jajka i przyprawy. Wszystko dokładnie mieszamy, a następnie powstałą masę rozprowadzamy po wyłożonej papierem do pieczenia blaszce. Ustawiamy temperaturę na 175 stopni i pieczemy chleb przez około 20-25 minut. To jak długo będzie się musiał piec, bardzo często zależy od piekarnika, dlatego trzeba sprawdzać, czy chleb nie jest gotowy wcześniej. Po upieczeniu wyjmujemy formę z piekarnika i kroimy chleb na prostokątne kromeczki.

Tak przygotowany chleb brokułowy będzie doskonały dla osób, które się odchudzają i nie tylko. Jeśli ktoś ma nietolerancję glutenu, to warto zamienić mąkę pszenną na używaną przez siebie ulubioną mąkę, lub zastosować mąkę migdałową, która sprawi, że chleb brokułowy zyska nowy, o wiele ciekawszy smak.

Nie tylko osoby odchudzające się powinny sięgać po ten przysmak. Ten sposób serwowania brokuła może się sprawdzić w przypadku dzieci, które nie przepadają za tym warzywem. Ciekawa forma podania i odpowiednia aranżacja może mieć bardzo pozytywny odbiór tego warzywa przez najmłodszych.

ikona podziel się Przekaż dalej