Narzędzia ogrodnicze - rodzaje, ceny, zastosowanie, porady, testy

Narzędzia ogrodnicze, o których warto pamiętać

Nad każdym ogrodem należy pracować. Nie wystarczy jednak podstawowa wiedza, sprawne ręce i trochę chęci. Do pielęgnacji niektórych roślin niezbędne będą narzędzia ogrodnicze. Wybraliśmy te, bez których, naszym zdaniem, nie obejdzie się żaden ogród.

Narzędzia ogrodnicze

Do każdej czynności przydają się inne narzędzia ogrodnicze i niestety nie możemy wykorzystywać jednego przedmiotu przy wszystkim. Kupując narzędzia ogrodnicze, zastanówmy się, co właściwie wymaga pielęgnacji. Na pewno przyda się coś do koszenia i pielęgnacji trawnika. W niektórych ogrodach najważniejsze będą przyrządy do pielęgnacji rabat, w innych nożyce do przycinania krzewów. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom praca w ogrodzie jest przyjemna i niezbyt trudna czy męcząca. Narzędzia ogrodnicze tworzone są z myślą o tych, którzy mają z nich korzystać. Z podstawowymi przyrządami powinien poradzić sobie każdy. Niezależnie od doświadczenia czy tężyzny fizycznej.

Co powinno znaleźć się w każdym ogrodzie?

  • Szpadel i łopata – służą oczywiście do kopania, usuwania nadmiernej ilości ziemi. Przydadzą się głównie przy sadzeniu i przesadzaniu roślin.
  • Wąż ogrodowy / konewka – służące do podlewania roślin. Przy dużych ogrodach lepszym wyborem będzie wąż. Konewka wystarczy, gdy rośliny mamy głównie na tarasie lub rozsiane po ogrodzie w stosunkowo niewielkiej liczbie.
  • Grabie – zarówno te o twardych jak i miękkich końcówkach. Miękkie ząbki przydadzą się przy grabieniu trawy czy liści. Twarde - na przykład przy wyrównywaniu ziemi. To niezbędne narzędzie do pielęgnacji rabat oraz zachowywania czystości w ogrodzie. Polecamy również małe grabki, którymi wygodniej będzie operować pracując na przykład przy kwiatach.
  • Sekator – niezbędny, gdy mamy żywopłot. Służy do przycinania pędów i grubszych gałęzi, co pozwala zachować nam odpowiednią estetykę w ogrodzie. Podcinanie roślin często również pomaga im lepiej rosnąć.
  • Piła – niekoniecznie ta mechaniczna, choć i ona przydaje się, jeśli mamy w ogrodzie okazałe drzewa. Ułatwia przycinanie większych gałęzi, z którymi nie poradzi sobie sekator. Pomaga sprawić, by nasz ogród pozostał bezpiecznym miejscem, o ile pamiętamy o bezpiecznych sposobach jej użytkowania.
  • Kosiarka – najważniejszy sprzęt do pielęgnacji trawnika. Nie należy dopuszczać do tego, by trawa urosła zbyt wysoka i pozostawała zaniedbana. Regularne koszenie jest bardzo ważne. Polecamy oczywiście elektryczne kosiarki do trawy do ogrodów mniejszych i spalinowe – do większych.
  • Łopatka / motyla – pomagają w spulchnianiu gleby i usuwania chwastów. Niezbędne, gdy mamy w ogrodzie grządki, doniczki albo rabaty kwiatowe. Sprawiają, że prace przy nich są o wiele prostsze i bardziej efektywne.
  • Taczka – bardzo przydatna w większych ogrodach. Nie ma lepszego sposobu na przenoszenie dużej ilości ziemi. Taczka jest bardzo przydatna w trakcie zakładania ogrodu, gdy wiele roślin i ozdób dopiero trafia na swoje miejsce. Nie pozbywajmy się jej jednak, gdy ogród jest gotowy. W codziennej pielęgnacji również jest nieoceniona. Przynosi sporą ulgę zmęczonym mięśniom i plecom.
  • Areator wertykulator - przydatne narzędzie do pielęgnacji trawnika.