Irga - krzew, który powinien się znaleźć w każdym ogrodzie

Irga to wielozadaniowy krzew ozdobny. Może być sadzony na rabatach lub ogródkach skalnych. Świetnie sprawdzi się, jako roślina okrywowa czy żywopłotowa. Niezależnie od miejsca posadzenia będzie zawsze pięknie wyglądać. Jest to, więc krzew, dla, którego znajdzie się miejsce w każdym ogrodzie. Zatem jakie są odmiany i jak wygląda uprawa irg?

Cotoneaster w ogrodzie – irga czerwona i inne odmiany

Irga, z łaciny cotoneaster to krzew lub niewielkie drzewko należące do rodziny różowatych. W naturze jej największe skupisko występuje w Himalajach i Chinach. W Polsce w stanie dzikim rozwijają się cztery gatunki, najpopularniejszy z nich to irga zwyczajna. Roślina zazwyczaj dorasta do półtora metra wysokości. Wytwarza charakterystyczne jajowate liście oraz niewielkie czerwone owoce. Sadzi się ją w ogrodach z uwag na walory dekoracyjne, uprawa irg nie sprawia większych trudności.

W naszej strefie klimatycznej można z powodzeniem uprawiać różne gatunki irg. Popularnością cieszy się cotoneaster horizontalis, czyli irga horyzontalna. Ten krzew ozdobny zwykle dorasta do 50 cm wysokości silnie rozrastając się wszerz. Jego liście są drobne, owalne i błyszczące. Jesienią przybierają czerwoną barwę, z tego powodu ta roślina bywa określana, jako irga czerwona.

Horizontalis w okresie kwitnienia obsypuje się niewielkimi, pięciopłatkowymi kwiatami. Odznaczają się przyjemnym dla oka, białym kolorem. Irga horyzontalna wytwarza też kuliste, pomarańczowoczerwone owoce. Pojawiają się we wrześniu i utrzymują się aż do zimy.

Nie tylko horizontalis jest chętnie uprawiany. Inne gatunki również zdobywają serca ogrodników. Należy do nich między innymi odmiana błyszcząca. Ta irga krzewiasta dorasta do 2 m wysokości. Jej liście są duże i błyszczące, jesienią stanowią dodatkową atrakcję, ponieważ pięknie się przebarwiają. W okresie kwitnienia pojawiają się też drobne, różowe kwiaty. Podobnie jak irga horyzontalna, odmiana błyszcząca wytwarza kuliste owoce. Różnicę stanowi kolor, są czarne.

Kolejna ciekawa igra krzewiasta to cotoneaster praecox. Ten wczesny gatunek irg to niski, płożący krzew dorastający do 50 cm wysokości i 2 m szerokości. Tworzy charakterystyczne pędy wygięte w łuk. Posiada ciemnozielone, błyszczące liście o jajowatym kształcie. Gdy irga wczesna kwitnie, pojawiają się na niej spore, różowe kwiaty. Do tego dochodzą czerwone owoce dojrzewające w sierpniu.

W ogrodzie dobrze przyjmują się też inne gatunki. Może to być irga zwyczajna, Dammera, odmiana czarna czy kutnerowata. Każde wymienione drzewko czy krzew ozdobny łączy pewna cecha wspólna. Jest nią bardzo prosta uprawa.

Irga krzewiasta – uprawa i pielęgnacja

Irga to bardzo uniwersalna i tolerancyjna roślina. Dzięki temu jej uprawa nie sprawia problemów nawet początkującym ogrodnikom. Zarówno horizontalis jak i irga czerwona preferuje stanowiska nasłonecznione. Tu warto dodać, że odmiany zimozielone poradzą sobie też w miejscach półcienistych. Krzew dobrze przyjmie się w praktycznie każdej glebie. Jednakże najlepsze dla niego są ziemie o odczynie zasadowym albo obojętnym. Niektóre gatunki preferują podłoża wapienne. Najważniejsze by gleby nie były podmokłe.

Ani irga horyzontalna ani irga czerwona nie wymagają częstego nawożenia i szczególnej pielęgnacji. Najważniejszą czynnością pielęgnacyjną jest usuwanie uszkodzonych lub niepotrzebnych pędów. Gatunki tracące liście na zimę przycina się latem, po przekwitnięciu. Tymczasem każde zimozielone drzewko wymaga przycinania wiosną.

Podczas wykonywania tej czynności trzeba pozbyć się martwych pędów. Można też nieco skrócić młode gałązki, to pobudzi krzew do wzrostu. Jeżeli zaś w ogrodzie znajduje się roślina rozrastająca się wszerz, można wykonać cięcie typowo formujące.

Zastosowanie owoców irgi

Jak już wiadomo irga krzewiasta to niewielkie drzewko lub krzew ozdobny. Świetnie nadaje się do każdego ogrodu. Jest bardo odporna na choroby i szkodniki. Przy tych wszystkich zaletach warto zastanowić, jakie jest zastosowanie owoców irgi.

Podstawowa funkcja owoców jest czysto dekoracyjna. Niezależnie od tego czy są czerwone, pomarańczowe czy czarne, ładnie komponują się z liśćmi. Dzięki temu całość sprawia niepowtarzalne wrażenie.

Kolejne zastosowanie owoców irgi odnosi się do ptaków zamieszkujących nasz kraj. Te niewielkie kuleczki zdobiące krzew stanowią przysmak wielu gatunków ptaków. Owoce kilku odmian irgi utrzymują się do zimy, dzięki czemu są źródłem pokarmu dla naszych skrzydlatych przyjaciół. Zatem dzięki posadzeniu irgi, ogród stanie się miejscem przyjaznym dla ptaków.

Owoce irgi w stanie surowy nie są dla ludzi jadalne. Jednakże istnieją przepisy na stworzenie z nich nalewki. Do jej sporządzenia trzeba zgromadzić przynajmniej półtora kilograma owoców. Potrzebny też będzie alkohol, najlepiej 40-45% wódka. Jak widać zastosowanie owoców irgi nie sprowadza się tylko do dekorowania ogrodu.

Podsumowując wszystkie zalety opisywanego krzewu wyłania się obraz wspaniałej rośliny. Jest uniwersalna, dzięki czemu powinna znaleźć się w każdym ogrodzie, niezależnie od jego wielkości.