Cotoneaster integerrimus – uprawa i rozmnażanie

Irga lśniąca - informacje na temat uprawy

Irga lśniąca jest wysokim krzewem liściastym, o wyprostowanym pokroju, osiągającym 3 m wysokości oraz 1,5 m szerokości. Na sztywnych pędach pojawiają się niewielkie eliptyczne liście, wyróżniające się błyszczącą ciemnozieloną blaszką liściową. Młode liście lśnią najmocniej, stanowiąc oryginalną ozdobę krzewu. Jesienią, podobnie jak irga pospolita, krzewy Cotoneaster Luciusprzybierają ogniste żółto-czerwone kolory. Na zimę opadają. Irga błyszcząca jest rośliną miododajną. W maju i w czerwcu pokrywają irgę białe, lekko różowe kwiaty, zebrane w pęczki. W sierpniu pojawiają się czarne kuliste owoce, niezbyt długo utrzymujące się na krzewach.

Uprawa rośliny nie przedstawia żadnych trudności, dlatego mogą pokusić się o wspaniały żywopłot nawet niedoświadczeni ogrodnicy. Żywopłot z irgi błyszczącej nadaje się do zastosowania w warunkach miejskich i w ośrodkach przemysłowych, bowiem ten gatunek irgi odporny jest na zanieczyszczenia powietrza. Sadzenie roślin przeprowadzamy na stanowiskach lekko zacienionych i słonecznych, o umiarkowanie wilgotnej glebie. Uprawa udaje się na każdej glebie ogrodowej. Podlewania wymagają młode sadzonki, natomiast starsze okazy odporne są na susze. Irga lśniąca jest gatunkiem całkowicie mrozoodpornym, nie wymagającym zimowej ochrony. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie irgi Dammera Major?

Irga błyszcząca na żywopłot oraz sadzonki irgi, jej uprawa i pielęgnacja jako żywopłot z irgi błyszczącej
Irga błyszcząca - na żywopłot i nie tylko - sadzenie, uprawa, rozmnażanie

Jak sadzić żywopłot z irgi błyszczącej?

Sadzenie roślin przeprowadzamy na wiosnę – w marcu i w kwietniu lub jesienią – od sierpnia do listopada. Odchwaszczamy stanowisko i wykopujemy dołki, o głębokości około 40 cm i szerokości 30 cm. Zanim umieśćmy w dołkach krzewy, sprawdźmy, w jakim stanie znajduje się bryła korzeniowa. Zbite korzenie rozluźniamy, nacinając je ostrym nożem. Usuwamy suche listki i skracamy pędy. Pamiętajmy, że na 1 m2 powinny przypadać dwie sadzonki. Odpowiednia rozstawa między krzewami wynosi około 80 cm. Najlepiej kupować ukorzenione rośliny, a cena sadzonki nie jest wysoka. Sadzenie powinno odbywać się w dołku, o podobnej głębokości, na jakiej rośliny rosły w doniczce. Młode rośliny muszą się w nim swobodnie mieścić. Po zasypaniu, dociskamy wokół ziemię. Sadzonki obficie podlewamy. Będą wymagały podlewania przez pierwsze dwa lata uprawy. Wokół irgi rozkładamy ściółkę, która uniemożliwi wzrost chwastom i zatrzyma wilgoć w podłożu. W ciągu roku pędy przyrastają o 20-30 cm. Szybko rosnący żywopłot stanie się naturalnym ogrodzeniem, skutecznie chroniącym prywatność użytkowników ogrodu.

Irga błyszcząca (Cotoneaster Lucius) - rozmnażanie

Samodzielne rozmnażanie krzewów irgi błyszczącej możliwe jest przez sadzonki zdrewniałe. Jest to prosta metoda ukorzeniania roślin. Sadzonki pobieramy późną jesienią, po zrzuceniu przez irgę liści – do wczesnej wiosny. Zabieg przeprowadzamy przy użyciu ostrego noża i tniemy tegoroczne pędy, gęsto pokryte paczkami. Powiązane w pęczki i podpisane nazwą krzewu, umieszczamy w woreczku foliowym, dla utrzymania wilgoci. Przechowujemy pęczki w piasku, w chłodnym pomieszczeniu, w temperaturze około -2/+2 stopni Celsjusza. Wiosną sadzonki zasadzimy na stałym miejscu. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o krzewach ogrodowych.

Żywopłot z irgi błyszczącej

Żywopłot pełni ważną rolę – chroni naszą prywatność, pochłania uliczne hałasy i zanieczyszczenia powietrza. Ustawiony na granicy działki, stanowi atrakcyjne ogrodzenie. Nieco niższymi krzewami żywopłotowymi możemy oddzielić przestrzenie, np. wypoczynkową, od warzywniaka. Jeszcze niższe żywopłoty są wspaniałym obrzeżeniem rabatek i ścieżek, podkreślającym ich kształty. Żywopłoty naturalne nie wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych. W przypadku żywopłotów formowanych przeprowadzamy cięcie nawet młodych roślin, w pierwszym roku po posadzeniu, dzięki czemu uzyskamy krzewienie się od najniższych partii.

rga błyszcząca na żywopłot w czasie kwitnienia oraz sadzonki irgi, jej uprawa i pielęgnacja jako żywopłot z irgi błyszczącej
Irga błyszcząca - na żywopłot i nie tylko - sadzenie, uprawa, rozmnażanie

Zadbaj o krzewy w ogrodzie! Polecane produkty w niskich cenach

Irga błyszcząca nadaje się do zastosowania na żywopłot. Jest także wspaniałą dekoracją ogrodu, zwłaszcza jesienią, gdy jej liście przebarwiają się na czerwonawo. Najładniejsze kolory przybierają okazy, rosnące w miejscach nasłonecznionych. Żywopłot możemy poprowadzić naturalnie lub uzyskać żywopłot formowany. Krzew dobrze znosi cięcie, które wpływa korzystnie na atrakcyjne zagęszczenie. Po osiągnięciu przez krzewy irgi pożądanej wysokości i szerokości, do najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych będzie należeć przycinanie pędów, wyrastających poza linię żywopłotu. Cięcie można przeprowadzić nawet kilka razy w roku, według potrzeb. Irga błyszcząca, krzew o liściach opadających na zimę, jest efektownym żywopłotem nawet w czasie okresu bezlistnego. Pędy irgi, zachodząc na siebie, tworzą ciekawe, naturalne ażurowe sploty. Raz w roku nawozimy krzewy mieszanką nawozów mineralnych, co pobudzi je do szybkiego wzrostu.

Sadzonki irgi błyszczącej najlepiej kupować w sprawdzonych sklepach ogrodniczych oraz w szkółkach. Ukorzenione rośliny sprzedawane są w doniczkach, w substracie torfowym, co gwarantuje ich bezproblemowe przyjęcie się na wybranym miejscu. Cena sadzonki nie jest wysoka. Najkorzystniejsze ceny dotyczą zamówień hurtowych. Najczęściej nabywamy komplet krzewów, które będą stanowiły żywopłot.

Cena sadzonki o wysokości 40-70 cm, wynosi około 2,60 zł - 2,90 zł. Za komplet 10 roślin zapłacimy 26 zł - 29 zł.

Cena sadzonki w donicy o pojemności 5 l, o wysokości 90-130 cm to około 17 zł/szt.

Cena sadzonki wykopanej z gruntu, w cenie hurtowej, wynosi około 1,20 zł/szt. przy zakupie 100 roślin, o wysokości 30-50 cm. Za rośliny o wysokości od 10 cm – 30 cm zapłacimy 0,80 zł/szt. – za 100 sztuk irgi.

Irga błyszcząca - sadzenie

Irga błyszcząca znajduje zastosowanie nie tylko na żywopłoty. Krzew atrakcyjnie prezentuje się nasadzony pojedynczo, zdobiąc różne zakątki ogrodu. Irga błyszcząca wspaniale komponuje się z innymi krzewami, przebarwiającymi się jesienią. Nadaje się również do nasadzeń kaskadowych, które tworzą, np. z niższymi krzewami berberysu. Utworzony w ten sposób żywopłot prezentuje się niezwykle widowiskowo. Irga lśniąca znajduje zastosowanie na skalnikach i w ogrodach żwirowych. Jest krzewem, który można uprawiać zarówno w ogrodach małych, jak i dużych. Irga lśniąca sprawdza się również w miejscach publicznych.

Cotoneaster Lucius jest rośliną odporną na szkodniki i choroby. Niekiedy pojawiają się mszyce - owady, które mogą spowolnić rozwój krzewów. Szkodniki są nosicielami chorób wirusowych, a ich lepka wydzielina sprzyja rozwojowi chorób grzybowych. Mszyce żerują na młodych przyrostach, z których wysysają soki. Pozbywamy się szkodników, stosując metody ekologiczne lub odpowiednie preparaty chemiczne.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97,6% czytelników artykuł okazał się być pomocny