Jaka jest irga Dammera w ogrodzie?

Irga Major - opis rośliny

Cotoneaster dammeri jest niskim krzewem z rodziny różowatych, pochodzącym z Chin. Dorasta zaledwie do 15 cm wysokości. Irga Major wytwarza płożące się gałęzie, które mają zdolność ukorzeniania się. Ciemnozielone skórzaste liście nie opadają na zimę, zdobiąc rabaty i klomby również w czasie tej pory roku. Pośród długich, 3 cm liści, pojawiają się w maju malutkie białe kwiaty, ujęte w pęczki i osiągające około 1 cm średnicy. Po opadnięciu kwiatów na przełomie maja i czerwca, irga Dammera wytwarza intensywnie czerwone owoce, o kulistym kształcie i średnicy 8 mm. Zawierają kilka orzeszków. Owoce zdobią krzew irgi aż do wiosny. Są przysmakiem ptaków, odwiedzających nasze ogrody. Irga Major, w postaci sadzonki, kosztuje około 7-17 zł.

Irga płożąca – stanowisko


Irga Dammera (cotoneaster dammeri) preferuje stanowiska półcieniste oraz słoneczne, ale dobrze rozwija się również w cieniu. Należy do krzewów tolerancyjnych, rosnących na glebie ogrodowej, przeciętnie wilgotnej, o pH obojętnym. Należy zadbać, by teren nie należał do zbytnio nawodnionych, bowiem irga płożąca źle znosi nadmiar wody. Irga to roślina okrywowa, szybko rozrastająca się, więc wymagająca dużej powierzchni. Sadzonki sadzimy w rozstawie około 150 cm.

Irga Dammera - pielęgnacja

Krzewy liściaste irgi nie są roślinami wymagającymi. Do podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych należy:

  • regularne usuwanie uszkodzonych pędów,
  • przycinanie na wiosnę, w celu usunięcia martwych pędów i cięcie młodych, co pobudzi roślinę do wzrostu,
  • wykorzystanie do rozmnażania pędów na półzdrewniałych, z piętką. A może zainteresują cię także inne krzewy ozdobne?

Irga zimozielona - zastosowanie

Irga to roślina okrywowa, więc nasadzona pod drzewami, w mniej dostępnych zakątkach ogrodu, zadarnia powierzchnię, w efektowny sposób zastępując trawnik. Świetnie nadaje się do łączenia z niskimi krzewami iglastymi, na których tle irga zimozielona prezentuje się w wyjątkowo uroczy sposób. Roślinę wykorzystuje się do umacniania skarp oraz murków oporowych. Oprócz zastosowania praktycznego, uzyskamy efekt estetyczny – ciemnozielone liście i czerwone owoce prezentują się ciekawie na tle kamieni i spadzistych stoków. Krzewy liściaste irgi są ozdobą tarasów i balkonów, bez problemu rozkrzewiając się w donicach i skrzyniach.

Zadbaj o krzewy w ogrodzie! Polecane produkty w niskich cenach

Cotoneaster dammeri - odmiany ogrodowe

Irga karowata ‘Coral Beauty’

Irga karłowata jest krzewem dorastającym od 60 cm do 1 m wysokości. Charakteryzuje się długimi, wygiętymi oraz płożącymi się pędami. Jako roślina okrywowa, wspaniale zadarnia wybrane części ogrodu, zdobiąc je błyszczącymi ciemnozielonymi liśćmi. W maju i czerwcu irga kwitnie, a białe kwiaty obficie pojawiają się wśród liści, dekorując roślinę. Czerwone kuliste owoce nie opadają, pozostając na krzewach od września do wiosny. Odmiana ‘Coral Beauty’ preferuje stanowiska słoneczne i półcieniste. Dobrze rośnie na glebie umiarkowanie wilgotnej, ogrodowej. Irga karłowata sprawdza się w przydomowych ogrodach, w ogródkach skalnych oraz w pojemnikach balkonowych i na tarasach. Za 10 sadzonek zapłacimy 30 zł, a za krzew w doniczce około 15 zł. Sadzimy krzewy w rozstawie 150 cm.

Irga Dammera ma bardzo wiele odmian, które zasługują na uwagę. Jej pielęgnacja i uprawa nie są szczególnie wymagające
Irga Dammera Major - uprawa, pielęgnacja, rozstawa, rozmnażanie, cena

Irga rozesłana ‘Eichholz’

Ten zimozielony krzew dorasta do 25 cm wysokości. Wyróżnia się bardzo gęsto rozgałęzionymi pędami, rozesłanymi po całej powierzchni wydzielonego terenu, niczym gęsty dywan. Ciemnozielone liście przebarwiają się jesienią na ciekawy pomarańczowy kolor. Roślina kwitnie w maju i w czerwcu, wytwarzając białe kwiaty. Owoce irgi wybarwione są na pomarańczowoczerwono. Irga rozesłana preferuje gleby żyzne oraz półcieniste i słoneczne stanowiska. Za sadzonkę zapłacimy około 7 zł. Sadzimy 5 szt sadzonek irgi na m2.

Irga wczesna ‘Boer’

Irga wczesna jest pięknym niskim krzewem, dorastającym do 50 cm wysokości. Charakterystyczną cechą rośliny są łukowate, wygięte ku dołowi pędy. Irga płoży się, zdobiąc ogrody, murki i ogrody skalne. Ciemnozielone liście, o pofałdowanych brzegach, jesienią przybierają czerwone ubarwienie. Na zimę opadają. W maju i w czerwcu krzew zakwita, wytwarzając różowe kwiaty, ujęte w duże kwiatostany. W sierpniu pojawiają się kuliste czerwone owoce, o średnicy około 1 cm. Irga odmiany ‘Boer’ dobrze rośnie na stanowiskach słonecznych, na glebie umiarkowanie wilgotnej. Krzew nie wymaga cięcia. Pielęgnacja rośliny polega na stosowaniu lekkiego strzyżenia i usuwaniu uszkodzonych pędów. Irga wczesna sprawdza się w uprawie w pojemnikach, na balkonach i tarasach. Rzadko atakowana jest przez szkodniki. Za krzew w pojemniku zapłacimy około 9 zł.

Ogrodnik - gdzie szukać ofert?
Poniżej przedstawiamy ponad 13 000 sprawdzonych ogrodników w serwisie Fixly w poszczególnych miastach:

Irga ‘Ursynów’

Zimozielony karłowy krzew jest odmianą polską. Charakteryzuje się ciekawym gęstym pokrojem i łukowato wygiętymi pędami. Roślina dorasta do 40 cm wysokości. Dobrze znosi niskie temperatury. Wiosną, od maja do czerwca, krzew obsypany jest białymi drobnymi kwiatami. Owoce irgi ‘Ursynów’, wytwarzane w sierpniu i we wrześniu, wybarwiają się na pomarańczowoczerwony kolor. Krzew preferuje stanowiska słoneczne i półcieniste.

Sprawdza się na niskie obwódkowe żywopłoty i jako roślina okrywowa. Wybierając powierzchnię do nasadzenia irgi ‘Ursynów’, należy wziąć pod uwagę fakt, iż roślina bardzo mocno rozrasta się na boki. Sadzonki trzeba sadzić w rozstawie około 70-100 cm. Cena sadzonki to około 7,50 - 10 zł.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94.4% czytelników artykuł okazał się być pomocny