Irys holenderski (Iris hollandica) - pochodzenie i morfologia

Kosaciec holenderski i irys holenderski to nazwy, którymi można się posługiwać przy tej roślinie. Pochodzi ona z rodzaju Iris i należy do rodziny kosaćcowatych - Iridaceae. Łacińska nazwa rośliny brzmi Iris hollandica. Kosaćce holenderskie to mieszańce stworzone z różnych gatunków z grupy Iris iphium.

Ta roślina cebulowa dorasta do 60 cm wysokości, a organem spichrzowym/przetrwalnikowym jest cebulka. Cebulki pokryte są jasną łuską, a kształtem są podłużne. Jej liście są długie, mleczowate. Są w kolorze ciemnozielonym i osiągają długość nawet do 20 cm.

Najważniejszym elementem dekoracyjnym są bezbródkowe i wielobarwne kwiaty tego irysa cebulowego. Składają się one z 6 płatków, w tym 3 z nich są wywinięte. Są one duże i bardzo trwałe. Pojawiają się od VI do VIII. Można je spotkać w różnych kolorach, począwszy od białego, przez żółty, niebieski i kończąc na purpurowym. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie i pielęgnacji irysów?

Kosaćce holenderskie - wymagania i pielęgnacja

Iris hollandica nie ma dużych wymagań. Ważne by w ogrodzie miał stanowisko ciepłe, słoneczne i osłonięte od wiatru. Sadzone powinny być na glebach żyznych, dobrze przepuszczalnych, próchniczych. Dobrze, gdy odczyn gleby jest od lekko kwaśnego do obojętnego - pH 6-7. Ważne jest, że te irysy cebulowe nie znoszą pełnego cienia i zbyt dużej wilgoci.

Irys holenderski, którego kwiaty nazywane są także jako kosaćce holenderskie oraz ich uprawa, sadzenie, stanowisko i pielęgnacja
Irys holenderski (kosaciec holenderski) - sadzenie, uprawa, pielęgnacja, zimowanie

Na zimę cebulki zostawione w ogrodzie trzeba przykryć materiałem ściółkowym, którym może być pocięta słoma, suche liście, kora lub gałęzie iglaków. Mimo tego może przemarzać, bo nie jest mrozoodporna. Irys holenderski powinien być nawożony kompostem lub biohumusem. Za duże dawki azotu wywołują u niego choroby grzybowe.

spraw sobie prezent pod choinkę - sprawdź promocje!

Ważne jest, by odchwaszczanie wykonywać ręcznie. Kosaćce holenderskie mają płytko rozmieszczone swoje korzenie, przez co można je w bardzo łatwy sposób uszkodzić. Dlatego należy robić to bardzo delikatnie i nie używać do tego żadnych narzędzi, które mogłyby spowodować szkody. Sprawdź także ten artykuł o uprawie kosaćca syberyjskiego.

Irys holendeski - uprawa i zastosowanie

Podstawowe pytaniem, jakie trzeba sobie zadać to: kiedy sadzić cebulki? Odpowiedź jest prosta. Sadzenie powinno się wykonywać od IX do X na głębokość 12 cm, w odstępach 20 cm. Sadzenie cebul kupionych wiosną przypada na IV/ V. Rozmnażanie wykonuje się przez podział cebul przybyszowych, gdy rośliny są w spoczynku.

Iris hollandica jest chętnie wykorzystywanym kwiatem do tworzenia grup jednogatunkowych lub wielogatunkowych w ogrodach. Nadaje się na rabaty, ogródki skalne i inne kompozycje. Można spotkać go też w kwiaciarniach, gdzie sprzedawany jest jako kwiat cięty.

Irys holenderski to roślina bardzo praktyczna, której uprawa nie wymaga wiele czasu i wysiłku. Komponuje się ona bardzo dobrze z wieloma gatunkami roślin i staje się tam pięknym elementem dekoracyjnym. Warto przemyśleć uprawę tej rośliny, a także jej odmian. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie kosaćca żółtego?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,9% czytelników artykuł okazał się być pomocny