Irysy cebulowe - pochodzenie i występowanie

Kosaciec, z łacińskiego Iris, pochodzi z rodziny kosaćcowatych - Iridaceae. Cała rodzina obejmuje około 230 gatunków, a dzięki pracom hodowlanym cały czas zwiększa się ich ilość. Pojedyncze gatunki różnią się wymaganiami, ale przede wszystkim wyglądem tych pięknych kwiatów.

Irysy cebulowe mają bardzo szeroki obszar występowania. Można je spotkać na całej półkuli północnej. Ze względu na bardzo dużą ilość gatunków i odmian, rodzaj Iris został podzielony na rodzaje i sekcje pod względem budowy organów podziemnych. Dlatego wyróżniamy kosaćce cebulowe i kłączowe.

Kosaćce kłączowe mają bardzo duże znaczenie w terenach zieleni. Rozmnaża się je poprzez podział kłączy późnym latem tj. od lipca do początku września. Dużym zainteresowaniem cieszą się też irysy cebulowe. Rozmnażanie wykonuje się przez cebulki przybyszowe, których sadzenie przypada na jesień. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie i pielęgnacji irysów?

Cebulki irysów - uprawa roślin cebulowych

Irysy cebulowe są łatwe w uprawie i nie mają bardzo dużych wymagań. Oczywiście każdy gatunek ma inne wymagania, ale najważniejsze jest ciepłe, słoneczne i osłonięte stanowisko oraz żyzna, przepuszczalna, próchnicza gleba, najlepiej o odczynie od lekko kwaśnego do obojętnego.

Warto wiedzieć, że na zbyt mokrych glebach następuje ryzyko chorowania roślin cebulowych, a kwitnienie jest słabsze. Na zimę rośliny trzeba okrywać materiałem ściółkowym, a chwasty usuwa się ręcznie, by nie uszkodzić korzeni. Nawozi się nawozami organicznymi, takimi jak biohumus czy kompost.

Celubli irysów i ich sadzenie w ziemi, a także irysy cebulowe i uprawa roślin cebulowych krok po kroku
Irysy cebulowe (kosaćce) - sadzenie, uprawa, pielęgnacja, zimowanie, porady

Ważnym elementem jest sadzenie cebulek irysów. Zatem kiedy sadzić? W ogrodzie cebulki należy sadzić od końca lata do X. By kwitnienie odbywało się prawidłowo, najlepiej wsadzić je na około 12 cm głębokości, a odległość między cebulkami powinna wynieść ok. 20- 25 cm. Ważne by cebulki irysów były wolne od chorób. Sprawdź także ten artykuł o uprawie kosaćca syberyjskiego.

Zastosowanie roślin cebulowych i dwa najbardziej znane mieszańce

Irysy cebulowe są często wykorzystywane do aranżacji w ogrodach, na tarasach, balkonach i ogrodach skalnych. Nadają się zarówno na kwietniki, ale także do donic i pojemników. Są też sprzedawane na kwiaty cięte. Często można się z dwoma mieszańcami: irysem holenderskim i irysem żyłkowanym.

Kosaciec holenderski, bo tak inaczej nazywany jest irys holenderski, ma długie ciemnozielone liście i sięga do 60 cm wysokości. Te kosaćce holenderskie mają duże kwiaty o różnych barwach. Warto wiedzieć, że kosaćce holenderskie kwitną od VI do VIII. Irys żyłkowany sięga do 30 cm wysokości, ma trawiaste liście, a jego kwiaty kwitną na przełomie III/IV i są ciemnofioletowe.

Cebulki irysów dostępne są w praktycznie każdym sklepie ogrodniczym. Z odpowiednią wiedzą: kiedy wysadzić, jak uprawiać, co zrobić na zimę i jak pielęgnować, możemy uzyskać bardzo piękne kwitnienie. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie kosaćca żółtego?

ikona podziel się Przekaż dalej