Jabłoń 'Gala' - charakterystyka drzewa owocowego

Jabłoń 'Gala', pochodzi od jabłoni domowej - Malus domestica. Pod Malus domestica zaliczane są również inne odmiany, między innymi jabłoń 'Empire', 'Jonagold', 'Szampion', 'Ligol' i wiele innych. Wybierając odmianę jabłoni domowej - Malus domestica, bez różnicy, czy będzie to jabłoń 'Empire', czy właśnie jabłoń 'Gala', powinniśmy dowiedzieć się, czym charakteryzują się te drzewa owocowe.

Zacznijmy więc od tego, że jabłoń 'Gala', tak jak i odmiany jabłoni, a właściwie sporty, do jakich należy 'Gala Royal', pochodzi z Nowej Zelandii. Obecnie rozpowszechniona jest już niemal na całym świecie, a ponadto dostała się do czołówki najchętniej kupowanych odmian w Europie, podobnie jak jabłoń kolumnowa, czy malinówka.

Jabłoń 'Gala' i 'Gala Royal' charakteryzuje się okazałą i piramidalną koroną, a także rozłożonymi pod szerokim kątem względem przewodnika gałęziami i konarami. Jej okres owocowania zaczyna się już w drugim roku po posadzeniu, a później obfite owocowanie przebiega regularnie co roku. Jednak nie jest to odmiana samopylna, przez co potrzebne są jej tzw. zapylacze, do których należą jabłonie Rubinette, Ligol, Spartan, James Grieve, a także Gloster Melrose.

Warto wiedzieć, że owoce tej jabłoni, a także jej sportu - 'Gala Royal', uznawane są za wybitne odmiany deserowe, które są również uniwersalne i znajdują swoje zastosowanie w przetwórstwie. Owoce mają kulisty kształt i charakterystyczną skórkę, która na samym początku jest zielonkawożółta, następnie zmienia się na złocistą z intensywnym karminowym rumieńcem. Miąższ tych owoców jest bardzo słodki, chrupiący, żółty i soczysty. Ma on również wyczuwalny, ale delikatny zapach wanilii. Owoce tych drzew pojawiają się z końcem IX. Jabłoń Gala to drzewko warte wyboru.

Jabłoń 'Gala' - co powinniśmy wiedzieć o uprawie

Bez względu na to, czy bardziej interesują nas jabłonie 'Empire', czy też jabłonie 'Gala', powinniśmy dowiedzieć się, jak ma przebiegać ich uprawa. Dzięki temu w większym stopniu unikniemy chorób jabłoni, które są niebezpieczne zarówno dla owoców, jak i dla całych roślin.

Decydując się na uprawę jabłoni 'Gala', powinniśmy wiedzieć, że najlepiej rozwija się ona na stanowiskach ciepłych i słonecznych. Dodatkowo musimy jej zapewnić umiarkowanie wilgotną i żyzną glebę. Jeśli nasza gleba w ogrodzie nie spełnia tych wymagań, wtedy będziemy zmuszeni do wykopania większego dołku, w miejscu, w którym ma znajdować się jabłoń, wykopania z niego ziemi, a następnie wypełnienia tego dołka odpowiednim rodzajem gleby wymieszanej z kompostem.

Jeśli uprawa naszych jabłoni jest amatorska i zależy nam na posadzeniu jednego lub kilku drzew, wtedy z reguły opryskiwanie ich nie jest konieczne, ponieważ jabłoń 'Gala' jest odporna na choroby jabłoni w bardzo dużym stopniu. Natomiast istotne jest to, by przerzedzać zawiązki owoców, by obfite kwitnienie nie połamało gałęzi drzewa. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o uprawie jabłoni Ligol.

Jabłoń gala i dojrzałe owoce na jabłoni gala, a także jej uprawa i pielęgnacja
Jabłoń gala krok po kroku, czyli sadzenie, uprawa i pielęgnacja w ogrodzie

Pozytywnym aspektem jest również to, że jabłoń 'Gala' jest mrozoodporną odmianą, która jest w stanie wytrzymać mrozy do nawet -30oC. Z tego powodu jej zasadzenie w ogrodzie praktycznie w 90 procentach kończy się sukcesem nawet w uprawach amatorskich. Nie zapominajmy jednak o tym, że młode drzewka będą wymagały podlewania w okresie upałów.

Jabłoń Gala i choroby jabłoni - na co musimy uważać

Pomimo tego, że jabłoń 'Gala' wykazuje dużą odporność na choroby jabłoni, powinniśmy przygotować się na to, że niestety takie mogą pojawić się nawet na naszym drzewie. Dlatego właśnie przedstawimy choroby jabłoni, które dość często są spotykane w sadownictwie, jak i w naszych ogrodach.

Jedną z częściej występujących chorób roślin jest parch jabłoni, który objawia się oliwkowozielonymi plamami na liściach rośliny. Następnie plamy zmieniają kolor na brunatny i powodują zasychanie i opadanie liści. Takie plamy możemy zaobserwować również na owocach roślin.

Kolejną poważną chorobą jest zgorzel kory jabłoni, który przejawia się brunatniejącą korą, która po pewnym czasie łuszczy się i zapada. Zobaczymy też podłużne plamy, w miejscach, gdzie zaistniała infekcja. Jeśli chorobą tą zostaną zainfekowane młode rośliny, wtedy całe drzewka mogą obumierać.

Nie możemy zapominać o mączniaku jabłoni, po którym na liściach pojawia się biały i mączysty nalot, który później może przejść na pąki kwiatowe. Do chorób jabłoni zalicza się również drobna plamistość liści jabłoni, rak bakteryjny kory jabłoni, gorzka zgnilizna jabłek, brunatna zgnilizna drzew ziarnkowych, srebrzystość liści, zgnilizna pierścieniowa podstawy pnia, czy jedna z najbardziej znanych zaraza ogniowa. Nie zapominajmy o tym, że każda z tych chorób może okazać się niebezpieczna, a w niektórych przypadkach nawet zabójcza dla naszych drzewek owocowych.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92.6% czytelników artykuł okazał się być pomocny