Jabłoń 'Gloster' - opis drzewa

Zanim zajmiemy się uprawą mizuny, truskawki 'Honeoye', chruściny jagodnej, jabłoni ozdobnej, jabłoni 'Gloster', czy drzewa tlenowego w postaci paulowni puszystej, powinniśmy zapoznać się z tym, jak wygląda opis tej rośliny. Dzięki temu dowiemy się, czy jest to roślina odpowiednia dla naszego ogrodu.

Zacznijmy więc od tego, że jabłoń 'Gloster' to drzewo, które z początku charakteryzuje się silnym wzrostem. Warto także wiedzieć o tym, że drzewo tworzy wzniesione pędy, które mają tendencję do ogałacania się. Jabłoń w tej odmianie tworzy średnio duże kwiaty, które pojawiają się dość wcześnie.

Liście tych drzew są duże i wzniesione w kierunku pędów. Brzegi blaszki liściowej są piłkowane i wyrastają na średnio długich ogonkach. Jednak najważniejszym elementem są owoce, którymi są jabłka. Jabłko jabłoni jest bardzo popularne i smacznie. Natomiast musimy pamiętać o tym, że dojrzałe już jabłko pojawia się dość późno, bo dopiero w połowie października lub na koniec tego miesiąca. Jednak w okresie owocowania pojawia się dużo jabłek, przez co niemal całe drzewo jest obsypane jabłkami.

Drzewo 'Gloster' - drzewka owocowe, ich wymagania i uprawa

Odmiana 'Gloster' - co powinniśmy wiedzieć o wymaganiach rośliny

Bez względu na to, czy w naszym ogrodzie ma znaleźć się mizuna, jabłoń ozdobna, jabłoń 'Gloster', chruścina jagodna, truskawka 'Honeoye' lub znane drzewo tlenowe, jakim jest paulownia puszysta, pierwszą rzeczą, z jaką powinniśmy zapoznać się zaraz po jej opisie, jest to, jakie ma ona wymagania.

Mowa tutaj zarówno o wymaganiach dotyczących stopnia nasłonecznienia, jak i tych dotyczących podłoża. Warto wiedzieć, że jeśli nie zapewnimy odpowiednich wymagań naszym roślinom, na ich owocach, kwiatach, liściach, a także na pniu i pędach, mogą pojawiać się oznaki chorobowe, które bardzo często są dodatkowo przyczyną pojawienia się szkodników, które mogą całkowicie wyniszczać nasze drzewa czy też krzewy.

Jeśli więc decydujemy się na to, by uprawiać jabłoń w odmianie 'Gloster', powinniśmy wiedzieć, że drzewo to najlepiej czuje się na nasłonecznionych stanowiskach. Dzięki temu jego owoce będą pięknie zarumienione, a ich smak będzie o wiele lepszy niż tych, które sadzone są na stanowiskach zacienionych. Dodatkowo też owoce na takim stanowisku będą większe. Jeśli chodzi natomiast o rodzaj gleby, drzewa są bardzo tolerancyjne.

Odmiana jabłoni 'Gloster' - drzewka owocowe a zasady uprawy i pielęgnacji

Po tym, jak zapoznamy się z tym, jakie wymagania ma jabłoń 'Gloster', możemy przejść już do tego, jak wygląda cała uprawa i pielęgnacja drzewa. Warto pamiętać, że zabiegi pielęgnacyjne mają na celu polepszenie rozwoju, a także wpływ na to, by zachować odpowiedni pokrój naszych roślin.

Dlatego też warto wiedzieć o tym, że zaraz po posadzeniu sadzonki w gruncie i zasypaniu jej ziemią, koniecznością jest jej podlanie. Podlanie powinno być dość obfite, a dodatkowo zaleca się również dosypanie w miejscu, gdzie pojawił się dołek, niewielkiej warstwy gleby. Co więcej, w pierwszych latach uprawy, konieczne będzie podlewanie, zwłaszcza w czasie suchych i upalnych dni.

Czerwone jabłka odmiany 'Gloster', a także jabłoń 'Gloster' krok po kroku: opis, wymagania, sadzenie, cięcie oraz uprawa i zastosowanie
Jabłoń 'Gloster' krok po kroku, a także opis, wymagania, sadzenie, cięcie, zastosowanie, smak, opis odmiany

Warto wspomnieć także o tym, że jabłoń 'Gloster', a w szczególności młode rośliny, nie wykazują odporności na mróz. Dlatego właśnie konieczne będzie zastosowanie okrycia. Najlepiej zabezpieczyć zarówno bryłę korzeniową, jak i całą koronę i pień. W tym celu stosujemy ściółkowanie oraz owijanie pnia i gałęzi agrowłókniną. Jeśli chcemy przyspieszyć owocowanie, zalecane jest przyginanie pędów jednorocznych do poziomego położenia. Sprawdź także ten artykuł na temat 5 ciekawych wczesnych odmianach jabłek.

Sadzonki jabłoni - na co musimy uważać w uprawie jabłoni i jaka jest cena sadzonek

Choroby jabłek - na jakie oznaki chorobowe musimy uważać

Rośliny, które pojawiają się w naszym ogrodzie, bardzo często atakowane mogą być przez choroby i szkodniki, które wielokrotnie mogą doprowadzić do tego, że nasza roślina nie zakwitnie, nie będzie owocowała, jej pędy będą zniekształcone, a cała roślina może zacząć obumierać.

Tak jest również w przypadku jabłoni 'Gloster', która mimo tego, że jest częściowo odporna na znanego parcha jabłoni, mimo tego może zostać nim zarażona. Warto jednak zaznaczyć, że na pozytywne opinie na temat tego drzewa ma to, że jest to odmiana, która jest bardzo mało podatna na groźnego mączniaka.

Jednak nie możemy zapominać o tym, że groźną chorobą dla tej odmiany jest zaraza ogniowa, która jest w stanie wyniszczyć całe drzewo, jeśli w porę nie rozpoczniemy walki z nią. Dodatkowo też musimy być ostrożni pod względem chorób kory i drewna oraz chorób przechowalniczych.

Cena odmiany 'Gloster' - ile kosztuje to drzewo

Ceny za sadzonki drzew, zarówno tych ozdobnych, jak i użytkowych, mogą być bardzo zróżnicowane. Warto wiedzieć, że cena może być zależna od wielu czynników, między innymi od tego, jaki jest producent sadzonek, jaka jest ich wielkość, jakiej odmiany jest dane drzewo, a także, czy decydujemy się na zakup sadzonek w sklepach stacjonarnych, internetowych, czy też w szkółkach roślin. Z reguły jednak cena za tę odmianę jabłoni wynosi około 10-20 zł.

Podczas zakupu musimy pamiętać, że bardzo istotne jest to, by skontrolować sadzonkę pod względem zdrowotnym. Warto wtedy zwrócić uwagę na to, czy nie ma na niej oznak chorobowych, a także śladów żerowania szkodników. Dodatkowo warto także skontrolować bryłę korzeniową i sprawdzić, czy korzenie nie są połamane, uszkodzone oraz nie ma na nich śladów pleśni lub wysuszenia.

Nie zapominajmy także o tym, że kupując sadzonki jabłoni 'Gloster', lepiej jest wybrać te egzemplarze, które nie mają uszkodzonych gałęzi korony i samego pnia. Jednak taka kontrola jest możliwa jedynie w przypadku zakupów stacjonarnych. Dlatego, jeśli chcemy kupić sadzonki w sklepach internetowych, musimy pamiętać o tym, że nie będziemy mieli możliwości skontrolowania sadzonek, przez co najlepszym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na zakupy w rekomendowanych internetowych sklepach ogrodniczych.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95.5% czytelników artykuł okazał się być pomocny