Jabłoń kolumnowa - charakterystyka i opinie na temat tego drzewa

Jabłoń kolumnowa i odmiany jabłoni, między innymi 'Bolero', 'Flamenco' czy 'Garden Fountain', cieszą się bardzo dobrą opinią. Jeśli poszukujemy odmian jabłoni, które nie będą miały bardzo rozłożystych koron, wtedy np. odmiana 'Bolero' będzie idealna do naszego ogrodu. Co więcej, cena za te drzewa nie jest wysoka. Dodatkowo możemy zdecydować się również na jabłonie karłowe, dzięki którym zbiór owoców z drzew nie będzie trudny.

Jabłoń kolumnowa jest równie często sadzona, jak jabłoń 'Jonagold', ale zdecydowanie częściej niż jabłoń malinówka, która swoje lata świetności ma już za sobą. Odmiany jabłoni kolumnowej, np. bardzo popularna jabłoń karłowa 'Bolero', jest szczególnie ważna dla niewielkich sadów, w których istotne jest to, by zasadzić jak najwięcej drzewek.

Taka jabłoń 'Bolero' dorasta do około 2,5 m wysokości i daje nam dosyć duże i smaczne jabłka. Charakterystyczne dla tych owoców jest to, że mają one żółtą skórkę i są w kształcie kulistym. Pojawiają się one pod koniec września, a z jednego drzewa możemy zebrać nawet około 10 kg owoców, co na tak niewielkie rozmiary jest dużym osiągnięciem.

Pokrój drzewa jest kolumnowy, co jest idealnym rozwiązaniem dla małych ogródków przydomowych. Co więcej, uprawę tego typu drzewa możemy prowadzić nawet w donicy na ogrodzie lub tarasie. Ceny drzewek jabłoni kolumnowych są zróżnicowane i zależą od tego, jak duża jest sadzonka, a także, w jakim miejscu i od jakiego producenta ją kupimy.

Jabłoń kolumnowa - jak wygląda jej uprawa i cięcie

Decydując się na uprawę jabłoni kolumnowych, poza opisem drzewa, powinniśmy zapoznać się także z tym, jak wygląda jego uprawa, a także proces cięcia i ogólnej pielęgnacji. Jeśli zaniedbamy ten aspekt, możemy liczyć się z tym, że drzewo nie będzie rozwijało się prawidłowo, owoce nie będą tak dorodne i smaczne, a dodatkowo mogą pojawić się choroby grzybowe i bakteryjne na drzewach.

Zacznijmy więc od tego, że jabłonie są to drzewa, które wymagają nasłonecznionego i ciepłego stanowiska. Jedynie dzięki temu owoce jabłoni będą dorodne i smaczne. Co więcej, powinniśmy zadbać o to, by gleba pod uprawę jabłoni była wystarczająco żyzna, przepuszczalna i wilgotna. Jeśli wybierzemy uprawę w donicy, wtedy z powodzeniem możemy użyć uniwersalnej gleby ogrodowej. Natomiast jeśli gleba w naszym ogrodzie nie odpowiada wymaganiom rośliny, wtedy powinniśmy wykopać dołek, wybrać z niego ziemię i uzupełnić go właściwą glebą.

Pamiętajmy również o tym, że zaraz po posadzeniu rośliny musimy ją dość intensywnie podlać. Dodatkowo w pierwszym roku uprawy warto wykonać kopczyki wokół pnia, a także owinąć koronę drzewa agrowłókniną. Tym sposobem zapobiegniemy przemarznięciu młodego drzewka. Istotne jest także cięcie jabłoni kolumnowej, które przeprowadza się wczesną wiosną. Pamiętajmy jednak o tym, że ze względu na słaby wzrost rośliny, nie powinno się usuwać zbyt dużej ilości pędów. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o uprawie jabłoni Ligol.

Choroby jabłoni, z którymi możemy się spotkać

Jabłoń kolumnowa w odmianie 'Bolero' i nie tylko, wykazuje dość dużą mrozoodporność. Dodatkowo nie jest ona bardzo wrażliwa na porażenie mączniakiem. Odmiana ta jest także dość odporna na parcha jabłoni, jednak nie warto wykluczać pojawienia się tej choroby na tej roślinie. Dodatkowo drzewka mogą być porażone także przez inne choroby, które często pojawiają się na różnych gatunkach jabłoni.

Zgorzel kory jabłoni to jedna z chorób, które mogą pojawić się na naszych drzewkach. Objawia się on zapadającą się i łuszczącą korą, która przebarwiona jest na kolor brunatny. Dodatkową oznaką mogą być podłużne plamy, które powstają przy miejscach zainfekowanych.

Drobna plamistość liści jabłoni to kolejna z chorób, która zagraża w dużym stopniu naszym drzewom. Oznaki tej choroby są widoczne na liściach w postaci czarnych, drobnych plamek. Przy sporym zakażeniu drzewa, nasza roślina gubi liście, przez co zostaje silnie osłabiona i jeszcze bardziej podatna na inne choroby.

Dodatkowo możemy spotkać się również z bardzo niebezpiecznym rakiem bakteryjnym, który atakuje niemal całą roślinę. Jabłonie mogą być również porażone przez brunatną zgniliznę drzew ziarnkowych, gorzką zgniliznę jabłek, srebrzystość liści, zgniliznę pierścieniową podstawy pnia, a także jedną z najgroźniejszych i najbardziej wszystkim znanych chorób bakteryjnych, jaką jest zaraza ogniowa, która jest w stanie zniszczyć całe jabłonie. Pamiętajmy więc o regularnej kontroli naszych drzewek owocowych.

ikona podziel się Przekaż dalej