Jabłoń Ligol - uprawa, pielęgnacja, porady
Popularne „Ligole” pojawiają się w każdym sklepie i na każdym straganie. To zdecydowanie, obok Szampionów i Idared, najbardziej rozpowszechnione jabłka w Polsce. Na uwagę zasługują przede wszystkim ze względu na smak i kremowy miąższ. Jabłoń Ligol bardzo dobrze sprawdza się w uprawie amatorskiej. Dowiedz się, jak pielęgnować te drzewa owocowe.
Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o jabłoni papierówce.
Jabłoń Ligol – opis odmiany
Popularność tej odmiany jabłoni wynika przede wszystkim z łatwości w uprawie i bardzo dużej wartości handlowej owoców. Jest to jedna z najmłodszych odmian – powstała w Skierniewicach w 1997 roku. Ligol jest idealnie dopasowana do naszych warunków klimatycznych, tworzy umiarkowanie silnie rosnące drzewko o naturalnie przerzedzonej koronie, bardzo łatwej do formowania i prowadzenia.
Ligol to przykład wczesnozimowej odmiany jabłoni. Okres owocowania przypada na pierwszą połowę października. Ligole idealnie sprawdzają się w przechowywaniu, można je przetrzymywać aż do lutego – marca. Smak owoców jest naprawdę wybitny. Są lekko kwaśne, mają aromatyczny, kruchy miąższ, wyróżniają się ogromną soczystością. Chociaż okres owocowania przypada na jesień, najsmaczniejsze są właśnie zimą lub wiosną, kiedy trochę poleżą. Jabłka Ligol smakowicie się prezentują. Są duże, mają zieloną skórkę, która w 70% pokryta jest jasnoczerwonym rumieńcem. Sprawdź także ten artykuł z poradami o uprawie jabłoni Koszteli.
Jabłoń Ligol – sadzonki i sadzenie
W sprzedaży można zaleźć przede wszystkim sadzonki na podkładkach silnie rosnących. Dzięki nim drzewko będzie bardziej bujne, będzie mocniej owocowało. Jabłoń Ligol jest pod prawną ochroną, co oznacza, że jej sadzonki mogą sprzedawać wyłącznie licencjonowani szkółkarze. Wybierając drzewka, zwróć uwagę na to, by sadzonki były dobrej jakości. Muszą mieć około 1 m wysokości, kilka rozgałęzień i korzenie w balocie. Sprzedawane drzewka z nagim korzeniem są z reguły w gorszej kondycji i stają się o wiele bardziej podatne na uszkodzenia.
Ligol jest obcopylny. Odmiany jabłoni, które go zapylają to Idared, Szampion i Gloster. Sam może być zapylaczem dla bardzo wielu jabłoni, jak Alwa, Idared czy Lodel.
Jabłoń Ligol nie ma większych wymagań co do stanowiska uprawy. Sadzi się ją na słonecznym, ciepłym miejscu. Dobrze czuje się na stokach i zboczach o orientacji południowej i zachodniej. Potrzebuje żyznej, próchniczej gleby, najlepiej lekko gliniastej i dość wilgotnej, ale nie mokrej. Sadzenie przeprowadza się wyłącznie jesienią, na tyle wcześnie, by roślina miała czas przygotować się do zimy.
Uprawa jabłoni Ligol
Pielęgnacja jabłoni Ligol nie jest skomplikowana. Najczęściej oznacza konieczność regularnego podlewania w czasie długotrwałych susz. Dodatkowo roślina potrzebuje regularnego nawożenia mineralnego. Wystarczą standardowe preparaty o dużej zawartości składników mineralnych, przeznaczone do pielęgnacji roślin sadowniczych.
Jak wszystkie drzewka owocowe, Ligol potrzebuje regularnego przycinania. Korona daje się łatwo formować, nie trzeba odcinać pędów – dobrze się przyginają za pomocą spinaczy ogrodniczych. Jednak każdej wiosny warto nieco skrócić pędy i usunąć wszystkie zmarznięte, stare i martwe gałęzie. Od czasu do czasu może przydać się cięcie prześwietlające.
W przypadku tej jabłoni należy pamiętać o corocznym przerzedzaniu zawiązków owoców. Roślina ma tendencję do obfitego plonowania, jednak po jednym bardzo dobrym roku zaczyna wchodzić w owocowanie naprzemienne. Aby tego uniknąć należy nieco przerzedzić nieco liczbę zawiązków.
Opryski i ochrona jabłoni Ligol
Te drzewka owocowe świetnie sprawdzają się w uprawie ekologicznej. Nie są podatne na parcha jabłoni, nie potrzebują także oprysków przeciwko mącznikom i innym typowym chorobom grzybowym. Jest odporny także na choroby pnia i kory. Jednak wiosną możesz przeprowadzić opryski zapobiegawcze, ponieważ drzewka odmiany Ligol bardzo często padają ofiarą zarazy ogniowej i gorzkiej plamistości podskórnej.
Dzięki opryskom zapobiegawczym problem nie powinien się pojawić. Jeśli jednak zamierzasz przechowywać jabłka w chłodni, na mniej więcej miesiąc przed zbiorami zabieg można powtórzyć. To uchroni owoce przed pleśnieniem w czasie przechowywania.