Jabłoń Papierówka (Oliwka Żółta) - odmiany, uprawa, pielęgnacja
Smak jasnozielonych papierówek wielu z nas kojarzy się z dzieciństwem. To bardzo popularna jabłoń, która największe tryumfy święciła 20-30 lat temu. Obecnie te niewysokie drzewka owocowe znów wracają do łask, dlatego warto zaopatrzyć się w sadzonki. Papierówka jest mało wymagająca, dlatego czym prędzej powinna znaleźć się w ogrodzie.
Sprawdź także ten artykuł z poradami o uprawie jabłoni Koszteli.
Jabłoń Papierówka – kilka słów o odmianie
W zasadzie prawidłowa nazwa tej odmiany to „Oliwka Żółta”. Zawdzięcza ją swoim wyjątkowym, ciekawym owocom – są stosunkowo małe, początkowo mają jasnozieloną skórkę, która w czasie dojrzewania stają się coraz bardziej żółte. Pod cienką skórką kryje się biały, bardzo smaczny miąższ. Początkowo jest soczysta i kwaśna, z biegiem czasu nabiera wyjątkowej słodyczy. W czasie, kiedy owocuje papierówka, w kuchni wrze. Przetwory z papierówek są niezwykle smaczne, jabłka świetnie sprawdzają się w dżemach i konfiturach, można także przeznaczyć je na kompoty.
Papierówka ma bardzo ładne drzewka. Są średniej wielkości, mają naturalnie rozłożystą i prześwietloną koronę. Te drzewka owocowe kwitną w maju na jasnożółty kolor. W czasie kwitnienia, i w momencie, kiedy owocuje papierówka, bardzo ładnie się prezentują. Wiele osób uważa, że to świetna ozdoba w ogrodzie. A może zainteresuje cię także artykuł o uprawie jabłoni Ligol?
Sadzonki i sadzenie Papierówki
Sadzonki Papierówki możesz znaleźć w każdym sklepie ogrodniczym i szkółkach drzewek owocowych. Kupując sadzonki, przyjrzyj się, czy są w dobrym stanie. Powinny mieć około 1 metra wysokości i być rozgałęzione. Ważne jest to, by były balotowane lub znajdowały się w pojemniku. Kupowanie sadzonek z nagim korzeniem jest ryzykowne, ponieważ takie szybciej wysychają i są bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne.
Papierówki sadzi się jesienią. Należy znaleźć dla nich dobrze, ciepłe i osłonięte miejsce. Powinno być mocno nasłonecznione. Gleba dla Oliwki Żółtej musi być żyzna i zasobna w składniki odżywcze, najlepiej gliniasta i lekko wilgotna. Ta odmiana jabłoni bardzo dobrze czuje się w naszych warunkach klimatycznych. Nie ma tendencji do przemarzania, jej kwiaty i pąki także nie poddają się wczesnowiosennym przymrozkom. Najlepsze dla Papierówki zapylacze to Delikates, Szampion, Gloster i Antonówka.
Jabłoń Papierówka – ochrona przed chorobami i szkodnikami
Drzewka owocowe potrzebują regularnych oprysków zapobiegawczych, ponieważ w naszych warunkach klimatycznych są bardziej podatne na choroby grzybowe. Papierówka jest dość odporna na najczęstsze choroby jabłoni – mączniaka i zarazę ogniową, jednak jest naprawdę podatna na parcha drzew owocowych.
Z tego powodu warto wczesną wiosną zastosować opryski zapobiegawczymi preparatami grzybobójczymi do zastosowania amatorskiego. W momencie, kiedy zauważysz na roślinie pierwsze objawy choroby, koniecznie powtórz zabieg z wykorzystaniem środków interwencyjnych. Najpóźniej oprysk można zrobić miesiąc przed zbiorem, czyli w czerwcu.
Pielęgnacja Oliwki Żółtej krok po kroku
Papierówka nie sprawia większych problemów w uprawie. Tak właściwie nie potrzebuje żadnej specjalnej pielęgnacji. Oczywiście w największe susze można ją podlewać, należy także pamiętać o regularnym przycinaniu. Przeprowadza się je kilka razy. Przede wszystkim ważne jest cięcie interwencyjne, po zimie, kiedy ujawniają się stare i przemarznięte gałązki.
Na dodatek nie można zapomnieć o cięciu prześwietlającym. Papierówka tworzy dość luźną koronę, jednakże co jakiś czas warto dodatkowo skrócić pędy, by ją prześwietlić. Ta odmiana wyjątkowo nie wymaga przerzedzania zawiązków owoców. Naturalnie wchodzi w owocowanie naprzemienne i zmniejszanie plonów nie przyniesie w tym wypadku rezultatów.
Zbiór i przechowywanie jabłek Papierówek
Papierówka to jedna z najwcześniej owocujących odmian jabłoni. Owoce nadają się do jedzenia już w lipcu i sierpniu. Z tego względu mają niższą wartość przechowalniczą, z pewnością nie dotrwają do Bożego Narodzenia. Ale nic nie szkodzi – Papierówka i tak smakuje najlepiej zjedzona od razu po zerwaniu.
Owoce mają kwaskowaty posmak, dlatego świetnie sprawdzają się na dżemy i konfitury. Przetwory z Papierówek wyróżniają się wyjątkowym smakiem, mają także inną konsystencję. Co ciekawe, różnią się lekko kolorem – owoce mają bardzo jasny, biały miąższ, który nie ciemnieje za bardzo po przetworzeniu.