Jagody z lasu i w ogrodzie - rodzaje, uprawa, właściwości zdrowotne

Jagody to bardzo smaczne i zdrowe owoce. Najczęściej rozwijają się w lasach iglastych na terenie całego kraju. Nie oznacza to jednak, że nie można uprawiać ich w ogrodzie. Jagody leśne będą się rozwijać na naszej działce, trzeba tylko zapewnić im odpowiednie warunki. Można też zdecydować się na inne, równie smaczne odmiany.

Jagoda czarna w ogrodzie

Wypada zacząć od tego, że jagody to ogólna nazwa mięsistych owoców zawierających wewnątrz nasiona. Dlatego też noszą ją na przykład plony wydawane przez winogrona czy też pomidory. Mimo tego jagodą zwyczajowo określa się owoce borówki czarnej. Te krzewinki lub krzewy występują też pod innymi nazwami, takimi jak jagody leśne czy jagoda czarna. Są to wieloletnie rośliny należące do rodziny wrzosowatych. Naturalnie występują w Europie oraz na terenach Azji i Ameryki Północnej. Zazwyczaj osiągają 50 cm wysokości, choć istnieją też odmiany dorastające do 90 cm. Duży wpływ na wielkość krzewu ma miejsce, w którym rośnie.

Jagoda czarna ma zielone, kanciaste i mocno rozgałęzione pędy. Na nich rozwijają się skrętoległe liście. Ich kształt można określić, jako jajowaty. Do tego liście są ciemne, błyszczące od góry a od spodu wyraźnie jaśniejsze. W okresie kwitnienia, od kwietnia do czerwca, opisywane jagody leśne wytwarzają różowawe kwiaty. Jeśli zaś chodzi o owoce to pojawiają się i utrzymują od lipca do września. Są kuliste, mocno granatowe i pokryte wyraźnym nalotem. Świetnie nadają się na sok. Ważne jest też to, że jagoda suszona czy też świeża posiada właściwości pozytywnie wpływające na ludzkie zdrowie.

Jagoda czarna w naturze rozwija się zazwyczaj w lasach iglastych. Najlepiej czuje się w towarzystwie sosen. Można też jednak spotkać ją w lasach bukowych. Zatem uprawa w ogrodzie powiedzie się, gdy zapewnimy roślinie warunki zbliżone do naturalnych. Krzew preferuje stanowiska wilgotne lub wręcz podmokłe. Bardzo ważne jest to by gleba miała kwaśny odczyn. Po spełnieniu tych wymagań, jagody leśne nie będą potrzebowały jakichś specjalnych zabiegów. Są bardzo odporne na mróz i inne niekorzystne warunki atmosferyczne.

Popularne borówki ogrodowe

W przydomowych uprawach dużą popularnością cieszą się borówki amerykańskie zwane też wysokimi. Te krzewy z rodziny wrzosowatych dorastają do 2 metrów wysokości. Ich owoce są duże, niebieskie z zewnątrz a w środku zielonkawobiałe. Spożywa się ja na surowo lub wyciska z nich sok. Bardzo dobra jest też jagoda suszona. Opisywane krzewy lubią stanowiska zaciszne i nasłonecznione. Jeśli zaś chodzi glebę to powinna być próchniczna, przepuszczalna i wilgotna. Zalecane pH jest kwaśne, utrzymujące się w przedziale 3,5-5,0.Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest regularne podlewanie. Ważne jest też coroczne, wiosenne nawożenie oraz przycinanie.

Mniej popularna, choć równie interesująca jest borówka brusznica. To krzewinka dorastająca do około 30 cm wysokości. Ma drewniejące, pokładające się pędy oraz zimozielone, błyszczące liście. Kwitnie od maja do lipca pokrywając się drobnymi, białymi lub różowymi kwiatami. Owoce tej borówki są okrągłe i czerwone. Warto też dodać, że są to dość cierpkie i gorzkie jagody. Borówka brusznica lubi miejsca osłonięte przed wiatrem, zacienione lub nasłonecznione. Najlepsza dla niej gleba jest próchniczna, przepuszczalna i kwaśna(odczyn pomiędzy 3,5-4,5). Ważne by była przy tym umiarkowanie wilgotna. W pielęgnacji dużą rolę odgrywa podlewanie, nawożenie i przycinanie.

Do ogrodu warto też sprowadzić jagody kamczackie. Są to krzewy należące do rodziny przewiertniowatych. Zazwyczaj dorastają do około 150 cm wysokości. Odznaczają się wzniesionym i rozłożystym pokrojem. Najbardziej charakterystyczne są owoce tej rośliny. Mają wydłużony kształt, fioletowo granatowy kolor oraz widoczny nalot. Nie można powiedzieć, że są to gorzkie jagody, choć ta nuta jest wyczuwalna. Dominuje w nich aromat słodko-kwaśny. Jagoda kamczacka najlepiej się rozwija na stanowiskach nasłonecznionych. Wyrośnie niemal na każdej glebie, byleby była umiarkowanie wilgotna o kwaśnym odczynie.

Borówki – właściwości i wpływ na zdrowie

Borówki mają liczne zastosowania kulinarne. Spożywa się je w całości, dodaje do potraw, wyciska z nich sok. Występuje też oczywiście jagoda suszona. Jednakże dużo ważniejsze są właściwości zdrowotne tych owoców. Jagody leśne zawierają w swoim składzie garbniki i kwasy, bursztynowy, mlekowy i jabłkowy. Do tego dochodzą cukry, pektyny i witaminy. Dzięki temu sok jak i świeże jagody mają działanie przeciwbiegunkowe i bakteriobójcze. Oprócz tego są w stanie przyspieszyć gojenie się ran i łagodzą stany zapalne układu pokarmowego. Mają, więc bardzo pozytywny wpływ na ludzkie zdrowie.

Borówka amerykańska przede wszystkim zapobiega nadciśnieniu i jest skuteczna w profilaktyce chorób nowotworowych. Pozytywnie wpływa na układ pokarmowy niezależnie od tego czy jest to jagoda suszona czy świeża. Jej spożywanie zapobiega marskości wątroby i wspomaga pracę oczu. Tymczasem borówka brusznica a konkretnie wyciąg z liści jest stosowany w walce z chorobami układu moczowego. Wykazuje też działanie przeciwbiegunkowe i zapobiegające wrzodom żołądka. Z kolei jagoda kamczacka ma właściwości antybakteryjne. Nie dopuszcza do rozwoju cukrzycy i chorób układu krążenia. Podsumowując każda wymieniona borówka ma cenny wpływ na zdrowie.