Co decyduje o tym, że drewniane meble ogrodowe będą dobrze wyglądać przez lata?

Meble drewniane to meble, nie można jednak zapominać, że drewno – aby zachować jego piękno i doskonałą jakość – wymaga specjalnej obróbki i pielęgnacji. Wszystkie meble drewniane, w tym drewniane meble ogrodowe, nie lubią wilgoci. Długotrwałe narażenie mebli na działanie wody może prowadzić do rozwoju grzybów i pleśni, a mokre deski mogą pękać i a później na słońcu rozsychać się. Aby temu zapobiec, należy odpowiednio impregnować drewniane meble i konsekwentnie usuwać wszelkie mokre plamy, czy to krople deszczu na drewnianych krzesłach ogrodowych, czy sok, kawę i inne płyny, które wyleją się na blatu drewnianego stołu.

Codzienna pielęgnacja drewnianych mebli ogrodowych

W codziennej pielęgnacji drewnianych mebli ogrodowych pamiętajmy, żeby czyścić je miękką, suchą ściereczką oraz aby nie zarysować ich powierzchni. Do czyszczenia najlepiej używać bardzo delikatnych środków takich jak woda z płynem do naczyń lub odrobiną mydła. Silne środki czyszczące nie są wskazane, ponieważ mogą odbarwić drewno. Nie zapominajmy, że brud, zwłaszcza mokre plamy z napojów i jedzenia, należy jak najszybciej usunąć z powierzchni drewnianych, gdyż rozlane wino, kawa, herbata, sok czy zupa mogą szybko przerodzić się w uporczywe plamy. Szczególnie jeśli powłoka mebla jest już w złym stanie i pozwala na wsiąkanie cieczy.

Czasem warto dokupić jakiś nowy element do już posiadanego zestawu ogrodowego lub wymienić mebel, który nie nadaje się już do dalszego użytkowania. Zobacz ogłoszenia na: https://sprzedawacz.pl/dom_ogrod/ogrod/meble_ogrodowe/

Czym impregnować meble ogrodowe z drewna?

Na meble ogrodowe wpływają bardzo zmienne czynniki każdego dnia (przez cały sezon): raz świeci słońce, potem pada deszcz, w ciągu dnia oddziałują wysokie temperatury, znacznie niższe noce, a czasem silne i chłodne wiatry z zacinającym deszczem. By drewniane krzesła ogrodowe, stoły i leżaki mogły przetrwać tak trudne warunki, muszą mieć odpowiednią ochronę.

Istnieje wiele dowodów na to, że drewniane meble wytrzymają dłużej, jeśli zostaną odpowiednio zaimpregnowane. Jednak co to właściwie oznacza? Sposób odpowiedniej impregnacji zależy zarówno od rodzaju drewna, z którego mebel jest wykonany, jak i fizycznych warunków otoczenia, w którym mebel jest użytkowany. Nie należy też zapominać o tym, że znaczące też jest to w jaki sposób meble były zabezpieczone przez producenta. Meble, które były olejowane będzie trudno malować, a lakierowane olejować.

Meble sosnowe, świerkowe i dębowe

Meble wykonane z krajowych gatunków drewna, takiego jak sosna, świerk czy dąb, można impregnować na wiele sposobów. Zwykle najłatwiej skorzystać z gotowych impregnatów lub lakierobejc takich jak np. Sadolin czy Drewnochron.

Dostępne w sklepach impregnaty nadają meblom matowe wykończenie. Możemy kupić preparaty bezbarwne lub lekko zabarwione, ale zasada działania wszystkich tych preparatów jest podobna. – wnikają, ono, w strukturę drewna, chroniąc je od wewnątrz, ale nie tworzą na meblu zewnętrznej warstwy ochronnej.

Lakiery i lakierobejce są przeciwieństwem nietworzących powłok ochronnych impregnatów. Preparaty te tworzą cienką warstwę ochronną na powierzchni mebla, zapobiegając wpływowi wilgoci na wewnętrzną strukturę drewna. Lakierobejca barwi i daje pewien efekt połysku, przy czym sam połysk jest zwykle niższy niż przy typowych lakierach. Jeśli zależy nam na wysokim połysku należy zastosować klasyczny lakier do drewna.

Meble ogrodowe z drewna tekowego

Meble wykonane z drewna egzotycznego, w tym głównie tekowe meble ogrodowe, nie wymagają specjalnej impregnacji, ale jeśli chcemy zachować ich naturalny, piękny kolor, należy je pod koniec lata olejować specjalnym olejem. Meble nieoliwione szybko szarzeją i pomimo bardzo dużej trwałości i twardości drewna tekowego stopniowo ulegają zmiennym warunkom środowiska.

Pamiętaj by po okresie zimowym dokładnie sprawdzić swoje meble. Wszelkie pęknięcia powłok lakierniczych lub ich ubytki lepiej uzupełnić przed sezonem - zanim wniknie w nie woda z pierwszego ulewnego deszczu.

Jak przechowywać drewniane meble ogrodowe po sezonie?

Pielęgnacja drewnianych mebli ogrodowych
Jak dbać o drewniane meble ogrodowe?

Latem meble ogrodowe ustawia się w otwartej przestrzeni ogrodu, ewentualnie pod zadaszeniem altany lub na patio. Gdy jednak wieczory stają się coraz chłodniejsze zaczynamy zastępować biesiady w ogrodzie wygrzewaniem się przy kominku, w zaciszu domu, warto schować meble ogrodowe tam gdzie jesienna i zimowa pogoda nie będzie mieć na nie wpływu!

Drewniane meble ogrodowe powinny być przechowywane w temperaturze dodatniej oraz przy średniej wilgotności powietrza. Gorące i suche pomieszczenia mogą prowadzić do rozsychania się drewna. Ujemne temperatury i wilgoć sprzyjają dla odmiany rozwoju grzybów, gdy tylko zrobi się cieplej. Wiele osób popełnia błąd szczelnego przykrywania drewnianych mebli folią. Brak cyrkulacji powietrza może również prowadzić do rozwoju pleśni i grzybów. Drewno musi oddychać!

Gdzie przechowywać meble ogrodowe zimą?

W miarę możliwości meble ogrodowe nie powinny zostawać w okresie zimowym na dworze. Śnieg i mróz niszczy drewno pomimo najlepszych impregnatów. Jeśli nie mamy dedykowanego miejsca do przechowywania mebli ogrodowych i nie możemy wygospodarować dużo miejsca na ich przechowywanie, to warto wybrać składane meble ogrodowe. Znacznie łatwiej będzie je składować przy ścianie w garażu lub na strychu. Należy pamiętać, że dobrze by strych nie był ogrzewany.

Artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej