Jak dbać o sofę ogrodową? Praktyczne wskazówki
Sofa ogrodowa intensywnie użytkowana od wczesnej wiosny do późnego lata jest mocno narażona nie tylko na uszkodzenia wynikające z eksploatacji, ale też na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych. Jak o nią właściwie dbać, aby zachowała piękny wygląd przez wiele lat? Jak przechowywać ją poza sezonem? Poznaj praktyczne wskazówki dotyczące pielęgnacji sofy ogrodowej.
Sofa ogrodowa piękna i zadbana – ciesz się wygodną strefą relaksu w ogrodzie
Planujesz kupić sofę ogrodową w najbliższym czasie? A może znalazłeś już idealny model i chcesz dowiedzieć się nieco więcej na temat pielęgnacji takich mebli? Niezależnie od tego, na które z tych pytań odpowiedziałeś twierdząco, trafiłeś pod właściwy adres! Skoro tutaj zajrzałeś to na pewno masz świadomość, że nie wystarczy zaaranżować sofę w ogrodzie, aby cieszyć się jej komfortem i pięknym wyglądem przez długie lata. Meble ogrodowe wystawione na bezpośrednie działanie czynników atmosferycznych i użytkowane z dużą częstotliwością w sezonie letnim nie tylko się brudzą, ale też ulegają zniszczeniom i uszkodzeniom mechanicznym.
Słońce, wiatr i deszcz bardzo mocno przyczyniają się do pogorszenia stanu mebli wypoczynkowych. Jak je przed tym uchronić? Najlepiej dbając o nie i pielęgnując je odpowiednio, także poza sezonem. Zakup sofy ogrodowej to spory wydatek i niewiele osób może sobie pozwolić na to, aby wymieniać ją co 1-2 lata z powodu tego, że doznała kilku uszczerbków, wypłowiała i straciła nieco na swojej atrakcyjności. Może to i nawet dobrze, bo takie podejście niewiele ma wspólnego z ekologicznymi postawami, które coraz mocniej przenikają do naszego codziennego życia. Daleko ci do stosowania takich rozwiązań? Sprawdź, jak w praktyczny sposób zadbać o sofę ogrodową.
Sofy ogrodowe drewniane, metalowe i z technorattanu: sprawdź, jak je pielęgnować
Skuteczna pielęgnacja mebli ogrodowych, na przykład takich jak sofa ogrodowa od www.sfmeble.pl, nie należy do łatwych, ale odpowiednio przygotowany i uzbrojony w praktyczną wiedzę, poradzisz sobie z tym zadaniem samodzielnie. Sposób, w jaki powinieneś dbać o swoją sofę ogrodową w dużej mierze będzie wynikać z rodzaju tworzywa, z jakiego została skonstruowana. Drewno ma zupełnie inne właściwości niż technorattan czy metal, a co za tym idzie, inaczej zachowuje się w kontakcie z wodą, wiatrem i upalnym słońcem. Na początek, w ramach krótkiej powtórki, przypomnijmy sobie czym charakteryzuje się każdy z tych materiałów.
Sofa drewniana
Jest bardzo trwała i solidna, ale jednocześnie wymaga największej dbałości spośród wszystkich mebli ogrodowych. Drewno jako naturalny materiał w dużym stopniu reaguje na czynniki zewnętrzne, dlatego należy zapewnić mu skuteczną ochronę w postaci osłony i unikać eksponowania go na słońce. Warto zastosować także impregnaty i inne preparaty chroniące go przed wilgocią, a przy tym pamiętać, aby nie ustawiać sofy drewnianej bezpośrednio na ziemi. Wówczas zacznie pobierać wodę z podłoża i nią nasiąkać, a stąd już prosta droga do pleśni, grzybów i bakterii.
Sofa z technorattanu
Sofy wykonane z technorattanu mają opinię bardzo odpornych i wytrzymałych, a do tego są niezwykle piękne i dekoracyjne. Z pewnością nie potrzebują też tak wielu zabiegów pielęgnacyjnych jak sofy drewniane. Technorattan to nic innego jak syntetyczny odpowiednik (polietylen) naturalnego rattanu, który jest egzotycznym materiałem o delikatnej strukturze, bardzo podobnym do wikliny. Takie meble są lekkie, elastyczne i łatwe w czyszczeniu, a przechowywanie ich poza sezonem nie sprawia większych problemów. Można je myć samą wodą lub wodą z dodatkiem płynu, lub innego detergentu.
Sofa metalowa
Metalowe sofy ogrodowe na pierwszy rzut oka mogą sprawiać wrażenie chłodnych, ale w rzeczywistości takie nie są. Takie meble wypoczynkowe mają spore grono fanów ze względu na praktyczne właściwości i minimalistyczny charakter. Na ogół wystarczy od czasu do czasu odświeżyć farbę, którą zostały pokryte i przetrzeć je szczotką, aby zachowały ładny wygląd. Podobne do nich sofy aluminiowe, które ostatnio zyskują na popularności, można myć letnią wodą. Kanapy wykonane z tego materiału świetnie spisują się na mrozie i doskonale radzą sobie podczas upałów.
Podpowiadamy, jak zadbać o sofę ogrodową w 5 krokach!
Pielęgnacja dostosowana do materiału
To najważniejsze, o czym musisz pamiętać, zanim zaczniecie dbać o własną sofę ogrodową. Źle dobrane środki czyszczące mogą nie tylko zniszczyć taki mebel, ale też sprawić, że zmieni on swój wygląd na niekorzyść, a w najgorszym wypadku, nie będzie nadawał się do użytkowania. Jeśli chcesz uniknąć takiego scenariusza, to na początek zorientuj się w rodzajach materiałów stosowanych do wykonania mebli ogrodowych i dowiedz się jak najwięcej na temat ich pielęgnacji.
Impregnacja
Dotyczy szczególnie sof ogrodowych wykonanych z drewna, które za pomocą preparatów impregnujących są zabezpieczane przed negatywnymi skutkami działania czynników zewnętrznych. Na drewno stosuje się rozmaite środki ochronne: woski, oleje, bejce, lakiery i farby, które mają chronić m.in. przed niskimi temperaturami i wnikaniem wilgoci. Planujesz kupić drewnianą sofę ogrodową? O takie meble należy regularnie dbać i oliwić je około 2-3 razy w ciągu sezonu.
Mycie i czyszczenie sofy
Każde meble ogrodowe wymagają konserwacji i czyszczenia, niezależnie od materiału, z jakiego zostały wykonane. Zabrudzenia nie wpływają korzystnie na estetykę sofy, dlatego musisz mieć na uwadze konieczność mycia jej od czasu do czasu, szczególnie w sezonie wiosenno-letnim. Wybierając takie meble do ogrodu pamiętaj natomiast, że dbanie o meble wykonane z tworzyw sztucznych na ogół jest dużo łatwiejsze i mniej pracochłonne niż pielęgnowanie mebli wykonanych z drewna, wikliny lub rattanu.
Ochrona przed słońcem, wiatrem i wilgocią
Stała ekspozycja na słońce nie sprzyja dobrej kondycji mebli ogrodowych. Podobnie wiatr, niska temperatura i nadmierny kontakt z wilgocią, który może skończyć się koniecznością wymiany siedzisk. Drewniane sofy, podobnie jak pozostałe kanapy wykonane z naturalnych materiałów, powinny na stałe być osłonięte zadaszeniem, altaną lub parasolem. Na wietrzną pogodę źle reagują przede wszystkim meble wykonane z tworzyw sztucznych i plastikowe, które są stosunkowo lekkie.
Odpowiednie przechowywanie poza sezonem
Wiele osób nadal bagatelizuje tę kwestię, a to ogromny błąd. To, w jaki sposób sofa ogrodowa jest przechowywana poza sezonem ma ogromny wpływ na jej trwałość i żywotność. Meble metalowe i aluminiowe oraz technorattanowe są odporne na wilgoć i mróz, dlatego mogą stać na zewnątrz cały rok, ale drewniane już takiej odporności nie posiadają. Te należy przenieść do suchego i nieogrzewanego pomieszczenia, w którym temperatura nie spada poniżej 0°C.
artykuł sponsorowany