Ogrody zimowe

Planowanie najważniejsze

Przed przystąpieniem do budowy ogrodu zimowego trzeba odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

  • jaką funkcję ma pełnić?,
  • czy zabudowa tarasu, czy samodzielna budowla?,
  • ogrzewany czy nie?.

Kiedy już wiemy jaki ogród zimowy będzie nam najbardziej odpowiadał, możemy przystąpić do jego realizacji. Najlepszym rozwiązaniem jest zaplanowanie ogrodu na etapie budowy domu, ale najczęściej jest to kolejny etap zagospodarowywania posesji.

Najważniejsze funkcje ogrodu

To jedna z podstawowych kwestii bezpośrednio powiązana z odpowiedzią na pytanie czy ogród będzie ogrzewany czy nie. Jeżeli ma być tylko oranżeria, w której będą zimowały kwiaty, to ogrzewanie jest zbędne. Szyby w wystarczający sposób zabezpieczą rośliny przed przemarznięciem i wiatrem. W ten sposób zaoszczędzić można pieniądze nie tylko na ogrzewaniu samego ogrodu, ale także na ogrzewaniu domu, gdyż ogród poprawi bilans cieplny budynku. Jeżeli dzięki ogrodowi chcemy uzyskać dodatkowy salon to koniecznie musi być on ogrzewany. Z jednej strony to dodatkowe obciążenie finansowe, ale z drugiej strony większa swoboda wyboru roślin i możliwość bezpośredniego obcowania z nimi. Zimowy ogród to doskonałe miejsce do relaksu podczas długich zimowych wieczorów.

Ogrody zimowe

Ogrody zimowe

Taras czy samodzielna budowla?

Pierwsza opcja tylko pozornie jest prostsza w wykonaniu. Przede wszystkim trzeba sprawdzić wytrzymałość wylewki tarasu, najczęściej jest ona zbyt mała, by utrzymać ciężką konstrukcję ogrodu zimowego. W takiej sytuacji fundament trzeba wykonać na nowo i przy okazji zaizolować go przed wodą i utratą ciepła. Na tym etapie można go też powiększyć. Kolejna sprawa to prawidłowe połączenie konstrukcji z elewacją domu. Trzeba bardzo uważać, by mocowanie było do ścian, a nie do warstwy ociepleniowej. Budowanie ogrodu zimowego na istniejącym tarasie ma ten plus, że jest do niego bezpośredni dostęp z domu.

Jak przypominają nam producenci z ProduktyOgrodowe, ogród zimowy jako element małej architektury daje duże możliwości architektoniczne, bryła ogrodu może mieć bowiem dowolny kształt. Istnieje także możliwość wyboru najbardziej optymalnego miejsca dla rośli. Niestety minusem są dodatkowe koszty związane z doprowadzeniem wszystkich koniecznych instalacji, droższe jest także utrzymanie takiego ogrodu.

Bez względu na to jaki wariant zostanie wybrany, trzeba pamiętać o obowiązujących przepisach budowlanych. W przypadku ogrodu do 35 m2 nie jest potrzebne zezwolenie na budowę a jedynie zamiar budowy ogrodu trzeba zgłosić do odpowiedniego urzędu. Trzeba zrobić to przed rozpoczęciem prac, opóźnienie może spowodować nakaz rozbiórki konstrukcji.

artykuł zewnętrzny

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 0.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny