Od czego zacząć uprawę na balkonie?

Wbrew pozorom uprawa pomidorów nie jest trudna, wymaga jednak poświęcenia czasu i odpowiedniego dbania o rośliny. W tym krótkim poradniku, postaram się przedstawić jak z małych sadzonek, uzyskać obfite plony pomidorowe. Przede wszystkim, pomidory na balkonie wymagają stałej, wysokiej temperatury powietrza, odpowiedniego nasłonecznienia i nawodnienia. W związku z tym najlepszą porą do uprawy pomidorów na balkonie jest późna wiosna i lato.

Do uprawy pomidorów na balkonie potrzebny jest mocno nasłoneczniony balkon, gdyż są to warzywa, które potrzebują dużo słońca i stałego ciepła. Najlepszy będzie balkon skierowany na południe lub południowy-zachód, co zapewnia dużą dawkę promieni słonecznych, przez długą część dnia.

Oczywiście potrzebne będą dobre rozsady, czyli sadzonki pomidorów. Można je wyhodować samemu, jednak będzie to wymagało znacznie więcej pracy, którą rozpoczniemy już wczesną wiosną. Znacznie mniej zachodu wymaga wyhodowanie pomidorów z gotowych rozsad.

Kiedy sadzić pomidory?

Jeśli zdecydujemy się na uprawę pomidorów z gotowych sadzonek, należy przesadzić je do większych doniczek, o pojemności min. 10 L, po połowie maja. Trudno jest określić dokładny termin, najlepiej obserwować pogodę i rozpocząć uprawę warzyw na balkonie, gdy zacznie robić się ciepło. W początkowej fazie uprawy, do około połowy czerwca, pomidory należy wystawiać na balkon w ciągu dnia i schować do mieszkania na noc.

Co jest potrzebne do uprawy pomidorów na balkonie

Pierwszym krokiem jest ustalenie ile pomidorów ma być w naszej uprawie. To zależy od wielkości naszego balkonu - przy założeniu, że balkon jest mały można sobie pozwolić na ok. 3 doniczki na balkonie.Te warzywa potrzebują pewnego odstępu, co najmniej kilkudziesięciu centymetrów od siebie.

Posiadając odpowiedni zapas gotówki możemy ruszyć na zakupy. Potrzebne nam będą:

 • doniczki - możliwie duże min. 10L - większe pozwolą warzywom swobodnie rosnąć,
 • narzędzia: konewka, łopatka, pikownik,
 • ziemia do uprawy roślin balkonowych - najlepiej dedykowana do uprawy pomidorów,
 • nawóz koński granulowany - naturalny nawóz zapewnia najlepszy rozwój roślin i dobre plony,
 • paliki do podwiązania łodyg.
 • Sadzonki pomidorów

  Najważniejszy element - sadzonki pomidorów. Te, jak wspominałem można wyhodować samodzielnie, jednak polecam zakup gotowych rozsad od hodowcy lub w profesjonalnym sklepie ogrodniczym. Należy zwrócić uwagę na stan roślinki - powinna być mocno zielona, z rozwiniętymi liśćmi i bez skaz na powierzchni.

  Rozsady najlepiej kupować na miejskich rynkach od sprawdzonych hodowców, albo pominąć te miejskie rynki i zostawić samych sprawdzonych hodowców. Koszt jednej roślinki to bagatela 5 zł.

  Czy gatunek pomidora ma znaczenie?

  Zdecydowanie ma to duże znaczenie. Z pewnością na balkonie nie wyhodujemy pomidorów gruntowych, trzeba więc zdecydować się na odmiany mniejszych pomidorów lub najlepiej na uprawę pomidorów koktajlowych. Osobiście zdecydowałem się na odmianę Yellow Pearshaped i Rio Grande.

  O pomoc w wyborze najlepszego pomidora do uprawy na balkonie, warto zapytać sprzedawcę. Z pewnością poleci on najlepszą odmianę.

  Ile kosztuje uprawa pomidorów na balkonie?

  Uprawa pomidorów na balkonie nie wymaga dużych nakładów finansowych. Posadzenie jednej rośliny to koszt około 60 zł. Jednak posadzenie dwóch lub trzech roślin gwarantuje niższe koszty jednego pomidora. Koszty uprawy, 3 pomidorków koktajlowych na balkonie, to około 150 zł - w cenę wliczone są doniczki, podstawki, koński nawóz granulowany, ziemia oraz sadzonki. Do tego należy doliczyć zakup sprzętu: konewka, pikownik czy łopatka, jeśli takiego nie posiadamy - koszt około 100 zł, zależnie od jakości, marki czy wyglądu.

  Koszt nie jest wysoki, jednak czasami może sprawić kłopot. Szczególnie, gdy wpadniemy na pomysł nagle. W takim przypadku, jednorazowy koszt można rozłożyć na raty, korzystając z pożyczki pozabankowej. Najlepszą pożyczkę, nawet na niewielką kwotę znajdziemy korzystając z zestawienia przygotowanego przez ekspertów, dostępnego pod adresem: https://pozyczkaportal.pl/pozyczki-pozabankowe/. Można tu znaleźć chwilówki jak i wygodne pożyczki na raty. To jaką wybierzemy zależy od naszych preferencji.

  Wnioskowanie o pożyczkę

  Pamiętajmy! Z pożyczek należy korzystać rozsądnie i podejmować przemyślane decyzje. Sam proces uzyskania jest bardzo prosty. Całą procedurę możemy zrealizować w 15 minut, łącznie z otrzymaniem gotówki. Szczegóły, jak złożyć wniosek o pierwszą pożyczkę znajdziemy w artykule: http://www.elblag.net/artykuly/jak-wziac-pierwsza-pozyczke,25188.htm.

  Co trzeba zapewnić pomidorkom koktajlowym na balkonie?

  Jak uprawiać pomidory na balkonie? Cały proces można przedstawić w kilku prostych krokach.

  1. Zahartuj młode rozsady pomidorów, wystawiając je na słońce w ciągu dnia i chowając na noc. Zapewnij możliwie stałą temperaturę pomidorom, gdyż mocne wahania temperatur niekorzystnie wpływają na ich rozwój.
  2. Gdy temperatura na zewnątrz w miarę się ustabilizuje, przesadź pomidory do większych doniczek. Korzystając z mieszanki ziemi do pomidorów zapewnisz im odpowiednią dawkę nawozu w początkowej fazie wzrostu, przez okres około 3 tygodni.
  3. Umieść roślinę w doniczce tak, aby korzenie i kilka centymetrów łodygi było umieszczone pod ziemią i wypełnij donicę ziemią do pełna. Zostaw około 1-2 centymetrów przestrzeni i obficie podlej. Nie ubijaj, nie ugniataj ziemi, tak aby korzenie mogły oddychać.
  4. W doniczce umieść kijek lub kratkę, do której będziesz przywiązywał gałązki pomidorów, zapewniając ochronę przed połamaniem i możliwość stabilnego wzrostu.

  Tak można opisać początek uprawy pomidorów na balkonie. Rośliny wymagają stałej opieki, nie możemy pozwolić, aby roślina omdlała - liście skurczą się i zwiną do środka, nie połamała się czy za mocno rozrosła i zdziczała. Pielęgnacja pomidorów to zajęcie wymagające czasu i pewnej wiedzy.

  Podlewanie upraw na balkonie

  Uprawa pomidorów na balkonie wymaga regularnego podlewania. Ziemia powinna być cały czas wilgotna, jednak nie może być przelana. Przelanie rośliny powoduje gnicie korzeni i może doprowadzić do chorób czy grzybów.

  Zazwyczaj roślinę należy podlewać 2 do 3 razy dziennie, zależnie od stopnia nasłonecznienia i potrzeb pomidora. Pamiętajmy aby nie polewać po liściach pomidora wodą - strumień należy kierować na glebę.

  Nawożenie pomidorów - uprawa na balkonie

  Gotowa mieszanka ziemi do pomidorów zapewnia idealną dawkę nawozu w pierwszej fazie rozwoju uprawy warzyw na balkonie. Po około 3 tygodniach warto rozpocząć nawożenie roślin odpowiednim nawozem. Pomidory mają znaczne zapotrzebowanie na fosfor, potas i wiele innych mikroelementów. W sklepach ogrodniczych bez problemu znajdziemy gotowe nawozy chemiczne, do mieszania z wodą, jednak sugeruję skorzystanie z nawozu naturalnego.

  Również w sklepie ogrodniczym znajdziemy nawóz koński granulowany, który jest polecany jako idealny nawóz do pomidorów. Nie wydziela on intensywnie brzydkiego zapachu, a działa znacznie lepiej i dłużej niż nawozy chemiczne. Warstwę granulatu, należy rozprowadzić po powierzchni ziemi w donicy i dokładnie wymieszać z gruntem. Warto dosypać trochę świeżej ziemi co znacznie ułatwi proces.

  Proces można powtórzyć po około 5 tygodniach. Uważaj, żeby nie przesadzić z nawozem! Lepiej dać go trochę mniej niż spalić liście warzyw całej uprawy na balkonie.

  Przycinanie liści

  Przycinanie liści rośliny jest bardzo ważnym procesem. Łodygi pomidorów należy odpowiednio przycinać lub odcinać. Eksperci ogrodnictwa zalecają prowadzenie pomidora na 2-3 łodygi - w ten sposób energia rośliny skupi się w owocach. Jeśli jesteś początkującym ogrodnikiem, skorzystaj z poradnika prowadzenia łodyg pomidora. Taki bez problemu znajdziesz w serwisie YouTube.

  Warunki pogodowe

  Pomidory są bardzo wrażliwe na zmianę warunków pogodowych. Wahania temperatur mogą powodować problemy w rozwoju i prawidłowym wzroście. Niestety na pogodę nie mamy wpływu, jednak możemy reagować na jej zmiany: mocniej podlewać w upały, chować do mieszkania przy niskiej temperaturze w nocy.

  Zdecydowanie należy uważać na burze! Porywisty wiatr może w moment zniszczyć naszą uprawę, łamiąc łodygi. Nawet odpowiednie podwiązanie gałązek może tu nie pomóc.

  Zalety uprawy warzyw na balkonie

  Uprawa pomidorów na balkonie to niezwykle satysfakcjonujące i przyjemne zajęcie. Jest to świetny sposób na kreatywne spędzenie czasu wolnego, a obserwacja wzrastających roślin przynosi radość. Każdy kolejny owoc to mały sukces! Naukowcy zalecają prowadzenie własnych upraw, gdyż jest to dobra metoda na wprowadzenie elementu zdrowego żywienia w naszym życiu. Więcej zalet i porad na jakie warzywa wybrać do domowej uprawy znajdziemy w artykule napisanym przez mgr inż. Joanna Jaczewska-Schuetz: https://ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/z-parapetu-na-talerz/.

  Samodzielnie wyhodowany pomidor, rzodkiewka czy szczypior będą wolne od sztucznych nawozów i intensywnej chemii konserwującej jakość. Gdy dobrze zadbamy o naszą uprawę warzyw na balkonie, efekty z pewnością nas zadowolą. Pamiętajmy jednak, że warzywa hodowane przy ruchliwej ulicy mogą nie nadawać się do spożycia, z powodu nasilenia spalin i szkodliwych gazów.

  artykuł sponsorowany

  Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
  Oceń
  Dla 100.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny