Uprawa arbuza z pestek

Teoretycznie pozyskiwanie arbuzów z pestek pobranych z kupionych roślin powinno się udać. Teoretycznie, bowiem praktyka nie wygląda tak optymistycznie. Oczywiście to najłatwiejszy sposób na pozyskanie nasion, jednak hodowla nie zawsze się udaje.

Warto wiedzieć, że pestki arbuza kupionego w sklepie nie zawsze są na tyle dojrzałe, by mogły wykiełkować. Po drugie – nie są zaprawione żadnym środkiem grzybobójczym, a w naszym klimacie to konieczne, by rośliny były zdrowe i się w ogóle rozwijały. Na dodatek uprawa arbuza z pestki nie gwarantuje, że nowe owoce będą identyczne jak rośliny mateczne. Większość nasion sprzedawanych w sklepie jest wyselekcjonowana, dzięki czemu są identyczne – tak samo duże, tak samo smaczne, tak samo soczyste. Uprawiając arbuza z pestki, nie masz takiej gwarancji. Warto także zwrócić uwagę na to, że arbuz sprzedawany w sklepach pochodzi z egzotycznych krajów. Nie wiesz, czy jego odmiana nadaje się do uprawy w naszych warunkach klimatycznych.

Nasiona arbuza

Każdy wie, jak wyglądają nasiona arbuza. To te małe, czarne pestki, które przeszkadzają w jedzeniu tego przysmaku. Każdy owoc produkuje ich kilkaset. Są płaskie i owalne, dość duże jak na nasiona roślin dyniowatych i dość twarde.

1000 nasion arbuza waży około 100 g. Najczęściej są one sprzedawane w opakowaniach po 1 g – znajduje się w nich średnio 10-20 sztuk, więc to wystarcza na obsadzenie całego ogrodu. Mogłoby się wydawać, że tak egzotyczna roślina nie będzie zbyt powszechna w polskich sklepach, jednak często można ją spotkać wiosną. Jest także dostępna w internetowych sklepach ogrodniczych, i to w bardzo wielu odmianach, więc możesz znaleźć idealną odmianę dla siebie. Cena dwugramowego opakowania nasion arbuza w sklepie internetowym wynosi 3-4 zł. Cena nasion w sklepach stacjonarnych jest zbliżona.

Sprzedawane nasiona są selekcjonowane, badane i najczęściej zabezpieczone przed działaniem patogenów grzybowych. Kiełkują w bardzo wysokiej temperaturze – około 28-30 stopniach. Czas kiełkowania jest dość długi, trzeba więc uzbroić się w cierpliwość – może to trwać więcej niż 2 tygodnie. Jeśli planujesz wysiew nasion, sprawdź także ten artykuł o stratyfikacji nasion.

Odmiany arbuza idealne do ogrodu

Arbuz to roślina egzotyczna, dlatego nie wszystkie odmiany nadają się do uprawy w Polsce. Raczej rzadko można spotkać uprawę na skalę handlową, raczej arbuzy pojawiają się w ogródkach amatorów, którzy zdają sobie sprawę, że uprawa można po prostu nie wyjść. Arbuz ma duże potrzeby świetlne i pod względem zasobności podłoża, więc naprawdę trzeba wybrać żelazną odmianę, która świetnie poradzi sobie z niedogodnościami.

Arbuzy rosnące w ogrodzie w naszych warunkach klimatycznych, a także nasiona arbuza i uprawa arbuza z pestek lub sadzonki arbuza i sadzenie arbuza
Jak i gdzie kupić nasiona arbuza? Rodzaje nasion, ceny, porady

Odmiany arbuza najłatwiejsze do uprawy to ‘Klondike’ o ciemnych, wydłużonych owocach. Mają ciekawą skórkę – prawie cała jest ciemnozielona, nie ma charakterystycznych pasków. Ciemnoróżowy miąższ jest smaczny i słodki. Dobrze dopasowane do naszych warunków klimatycznych jest także ‘Bingo’. Smaczny i bardzo soczysty miąższ to jedno, ale ważne jest także to, że odmiana ma ogromne owoce. W uprawie pod osłonami mogą mieć nawet 12 kg! W uprawie gruntowej często są mniejsze, ale nadal bardzo smaczne. Małe owoce ma ‘Crimson Sweet’ o jasnozielonej skórce i jajowatym kształcie. Dobrze sprawdza się w uprawie gruntowej i nie wymaga tak częstego nawożenia, jak wcześniej wymieniona odmiana.

Odmiana ‘Rosario F1’ jest najwcześniejsza w tym zestawieniu. Jej owoce są dojrzałe już wczesnym latem, ale są także mniej soczyste i mniejsze. Na uwagę zasługuje także polska odmiana, uzyskana w Skierniewicach, ‘Janosik’. Ma wyjątkowy, żółty miąższ, bardzo słodki i nieszablonowy w smaku.

Jak posadzić arbuza?

Uprawa arbuza z nasion wysiewanych w gruncie raczej się nie uda. Młode sadzonki arbuza potrzebują ciepła, by się rozwijać. Temperatura powinna wynosić więcej niż 21 stopni w ciągu dnia. Nasiona w ogóle nie skiełkują, jeśli będzie niższa. Dlatego należy przygotować sadzonki, które potem umieszcza się na stałe miejsce. Rozsadnik powinno się trzymać w domu, w ciepłym miejscu. Sadzenie arbuza przeprowadza się wiosną, kiedy mija ryzyko spadków temperatur, czyli na pewno po 15 maja. Wszystko zależy od pogody – czasami lepiej przeczekać, aż zrobi się naprawdę ciepło i wsadzić je na stałe miejsce w czerwcu.

Jak posadzić arbuza? Należy zachować sporą rozstawę, większą niż 80 cm. Tylko wtedy arbuz będzie mógł pobrać odpowiednio dużo wody i składników odżywczych, by owocować. Sadzenie arbuza przeprowadza się na niedużą głębokość, by korzenie miały dostęp do ciepła i wody. Roślina z reguły jest dość plenna, podobnie jak dynia, dlatego wystarczy kilka krzewów, by cała rodzina mogła cieszyć się smakiem domowych arbuzów.

ikona podziel się Przekaż dalej