Sadzonki drzew - na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Zanim przejdziemy do samego sadzenia drzew owocowych, powinniśmy zwrócić uwagę na jeden, bardzo ważny aspekt, a mianowicie na to, na co zwrócić uwagę podczas zakupu sadzonek drzew. Zdecydowanie najbardziej dostępne sadzonki drzew to sadzonki z odkrytym systemem korzeniowym, który powinien być zachowany w dobrej kondycji, ale o tym trochę później.

Pamiętajmy, że zakup drzew owocowych niskopiennych i innych drzew i krzewów owocowych, ale nie tylko, powinien odbywać się u zaufanego producenta, prowadzącego szkółki roślin. To właśnie tam będziemy mieć największą pewność, że rośliny, które kupiliśmy są dobre jakościowo, a mało tego, dostaniemy potwierdzenie zakupu wraz z parametrami dotyczącymi jakości.

Podczas zakupu powinniśmy zobaczyć, czy nie ma widocznych uszkodzeń mechanicznych na pędach bocznych i pniu. Ponadto, jeśli chcemy przeprowadzać sadzenie wiśni i innych drzew pestkowych, musimy zwracać uwagę, czy na powierzchni nie pojawiły się wycieki. Dodatkowo drzewa, które kupujemy powinny mieć zagojone wszystkie rany po wcześniejszym podkaszaniu.

Jednym z najważniejszych elementów jest jednak system korzeniowy, który decyduje o tym, czy drzewa owocowe niskopienne i wszystkie inne rośliny się przyjmą. Korzenie nie mogą być połamane, a również zbyt mocno skrócone. Zdrowe korzenie będą elastyczne i jasne w przekroju. Sprawdź także ten artykuł z przeglądem popularnych drzew owocowych do ogrodu.

Kiedy sadzić drzewka owocowe?

Sadzenie jabłoni, sadzenie gruszy oraz innych drzew owocowych powinno być przeprowadzone w odpowiednim terminie. Dlatego też warto dowiedzieć się, co powinno robić się wiosną, latem, jesienią, a co jest charakterystycznym zabiegiem w maju. Zobaczmy więc, kiedy sadzić drzewka owocowe.

Najlepszy termin na sadzenie drzewek owocowych to jesień, a dokładniej okres od października aż do pierwszych ostrzejszych przymrozków. Bardzo często sadzenie drzewek owocowych, ale również przesadzanie drzew owocowych wykonuje się wiosną, zanim zacznie się okres wegetacji roślin.

Jeżeli chcemy zdecydować się na sadzenie drzewka owocowego późną wiosną, musimy pamiętać, że wykorzystujemy do tego sadzonki jabłoni i innych drzew, które były przechowywane w chłodnym miejscu. Tylko sadzonki przechowywane w ten sposób poradzą sobie z późnowiosennymi warunkami. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o drzewkach owocowych.

Pamiętajmy o tym, że podczas sadzenia jesienią występuje ryzyko przemarznięcia korzeni, szczególnie w trakcie suchej, bezśnieżnej i mroźnej zimy. Dlatego też powinno unikać się sadzenia wiśni, brzoskwini i czereśni w tym okresie, a raczej zdecydować się na sadzenie na wiosnę. W przypadku sadzenia jabłoni oraz sadzenia gruszy możemy zdecydować się na jesienne sadzenie.

Jakie wymagania dotyczące stanowiska mają drzewa owocowe niskopienne i krzewy owocowe?

Przed sadzeniem i przesadzaniem drzew owocowych ważnym elementem jest przygotowanie stanowiska. Aby sadzonki jabłoni i innych gatunków drzew owocowych nie miały problemu z rozwojem, warto poznać kilka zasad, które ułatwią nam zaaklimatyzowanie się rośliny w nowym miejscu.

Zaczynamy od odchwaszczania gleby, na której mamy posadzić naszą sadzonkę jabłoni, gruszy, moreli, czy też innego drzewka. Można zrobić to chemicznie albo mechanicznie. Następnie nawozimy glebę w tym miejscu nawozami mineralnymi i organicznymi, a także doprowadzamy glebę do odpowiedniej struktury i odczynu pH. Pamiętajmy, że przygotowania warto zacząć minimum pół roku wcześniej, np. latem w maju.

Jeżeli przed sadzeniem drzewek owocowych nie wysiewamy nawozów zielonych, wtedy warto użyć obornika lub kompostu. Jeżeli nie użyjemy ich do podłoża, można ewentualnie wykonać z nich ściółkę, ale w taki sposób, by nie stworzyć kopczyka, bo może on zagrażać naszym drzewkom. Na jedno drzewko średnio powinno się użyć około 10 kg obornika.

Sadzenie drzewek owocowych w ogrodzie oraz porady, jak i kiedy najlepiej sadzić drzewka owocowe
Jak i kiedy sadzić drzewka owocowe - praktyczny poradnik krok po kroku

Pamiętajmy, by sprawdzić odpowiednio wszystkie wymagania konkretnych roślin, dotyczące gleby i stanowiska, dlatego, że mogą się one między sobą różnić. Z reguły jednak drzewa owocowe potrzebują gleb zasobnych w składniki pokarmowe, co sprzyja rozwojowi większych i dorodniejszych owoców. Pamiętajmy również, że w lecie, a właściwie już od maja, drzewka owocowe, szczególnie te posadzone na wiosnę, wymagają zdecydowanie więcej podlewania niż w okresie jesiennym. A może zainteresuje cię także ten artykuł o przycinaniu drzew owocowych?

Sadzenie drzew owocowych krok po kroku

Drzewa i krzewy owocowe sadzimy w rzędach, oczywiście nie dotyczy to drzewek, które sadzone są pojedynczo w ogrodach przydomowych. Odległość między rzędami drzewek jest zmienna i zależy od tego, jaką podkładkę ma nasze drzewo, jaką odmianę posiadamy oraz jaka jest siła wzrostu tego gatunku drzewa i jaką zajmuje powierzchnię. Jest to ważny element, ponieważ dzięki dobremu rozmieszczeniu roślin, uzyskamy miejsce do swobodnej pielęgnacji. Miejsce sadzenia rzędów i pojedynczych drzew wyznacza się za pomocą sznurka i palików.

Sadzenie drzew owocowych powinno nastąpić od razu po przywiezieniu drzewek ze sklepu ogrodniczego. Jeśli nie mamy jednak takiej szansy, wtedy powinniśmy zadbać o to, aby rośliny, a właściwie ich systemy korzeniowe, były zadołowane. Dzięki temu bryła korzeniowa nie przeschnie. Nasze drzewka mogą być zadołowane przez kilka dni, natomiast wtedy trzeba podlewać ich system korzeniowy. Jeśli mamy taką możliwość, powinniśmy unikać dołowania i sadzić od razu po przywiezieniu.

Przed posadzeniem przystępujemy do usuwania uszkodzonych korzeni i takich, które są zbyt długie. W zależności od tego, jak duża jest bryła korzeniowa, wykopujemy dołki o średnicy około 40-50 cm i takiej samej głębokości. Ważne, by korzenie rozkładały się swobodnie. Decydując się na układanie warstwy kompostu na dnie, musimy pamiętać, że dołek powinien być głębszy.

W trakcie wykopywania dołka ziemię z niego dzielimy na dwie części: warstwę próchniczą i orną oraz warstwę mniej urodzajną. Po włożeniu drzewka do dołka rozkładamy jego korzenie i wsypujemy stopniowo bardziej urodzajną glebę, co jakiś czas ubijając. By ziemia dostała się również między korzenie, należy delikatnie poruszać drzewem w górę i w dół. Po zasypaniu bryły korzeniowej glebą należy obficie podlać drzewko, a po wsiąknięciu wody uzupełnić braki podłoża. Ważną informacją jest również to, że drzewka o płytkim systemie korzeniowym trzeba zabezpieczyć palikami, które wbija się około 10 cm od pnia drzewa od strony zachodniej. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o owocach.

Sadzenie drzewek owocowych nie jest skomplikowane, lecz wymaga to od nas wiedzy na temat tego, w jakich warunkach roślina powinna rosnąć. Posługując się tymi informacjami, przygotowujemy odpowiednio glebę i w prawidłowym terminie sadzimy drzewka owocowe. Przestrzegając wszystkich zasad sadzenia, możemy mieć pewność, że ich rozwój będzie postępował prawidłowo, a ich owoce będą dorodne.

ikona podziel się Przekaż dalej