Jak i kiedy sadzić hiacynty? Cebulki hiacyntów bez tajemnic - poradnik praktyczny!
Hiacynt Hyacinthu jest dekoracyjną rośliną o różnobarwnych i pachnących kwiatach. Greckie mity tłumaczyły jej stworzenie śmiercią ulubieńca bogów, Hiacynta, którego krew dała początek kwiatom. W naszym kraju popularność zyskał hiacynt wschodni Hyacinthus orientalis. Hiacynty uprawia się na ogrodowych rabatach oraz w pojemnikach. Przeczytaj, kiedy sadzić cebulki hiacyntów oraz jak pielęgnować tę popularną roślinę cebulową.
Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o hiacyntach.
Cebulki hiacyntów po przekwitnięciu – kiedy wykopać hiacynty
Hiacynt po przekwitnięciu wykopujemy każdego roku i jesienią sadzimy na nowe miejsce. W okresie letniego spoczynku powstają niesprzyjające warunki glebowe, na które rośliny są bardzo wrażliwe. Nagrzana gleba i duża wilgotność sprzyjają rozwojowi chorób grzybowych. Kiedy wykopać hiacynty? Za wczesne lub zbyt późne wykopanie cebul może niekorzystnie wpłynąć na ich przechowanie. Hiacynty kwitną w ogrodzie od marca do maja. Przekwitłe kwiatostany ścinamy, by nie zawiązały się nasiona. Liście pozostawiamy do całkowitego zaschnięcia, co jest znakiem dojrzałości cebul. W czerwcu cebulki można wykopać.
Ciepła i sucha wiosna może wpłynąć na zbyt wczesne zasychanie liści hiacyntów, gdy cebulki nie dojrzały jeszcze do wykopania. Natomiast mokra wiosna sprzyja dłuższemu zielenieniu się liści, podczas gdy cebule już dojrzały. Możemy przekonać się, czy cebulki hiacyntów nadają się do wykopania, sprawdzając kilka cebul na próbę. Cebulki po osuszeniu przechowujemy w wentylowanym pomieszczeniu, sprawdzając, czy nie zaczęły pleśnieć. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie hiacynta w doniczce?
Możliwa jest uprawa hiacyntów bez corocznego wykopywania cebulek. Hiacynty mogą na jednym miejscu rosnąć przez 4 lata, jednak ich kwiaty zaczną tracić na urodzie i będą coraz mniejsze. Na zimę ściółkujemy glebę, co umożliwi cebulom bezpieczne przezimowanie.
Kiedy sadzić hiacynty – sadzenie hiacyntów do gruntu
Kiedy sadzić hiacynty? Najwłaściwszą porą na sadzenie hiacyntów do gruntu jest przełom sierpnia i września. Właśnie wówczas możemy tworzyć efektowne kompozycje. Przed zasadzeniem cebulki hiacyntów powinny być przechowywane w przewiewnym i cienistym miejscu. Rośliny warto sadzić w skupiskach, co pozwoli uzyskać wspaniały efekt. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kwiatach wiosennych.
Zanim cebulki hiacyntów umieścimy w podłożu, należy glebę oczyścić z chwastów, głęboko przekopać i nawieźć nawozami wieloskładnikowymi. Nie rozkładamy na rabatach świeżego obornika i innych nawozów pochodzenia zwierzęcego. Czynności wstępne wykonujemy na około 2 tygodnie przed umieszczeniem cebul w ziemi. Przekopanie rabatek pozwoli korzeniom rośliny swobodnie się rozrosnąć. Odpowiednio wczesne przekopanie gleby umożliwi jej osiąść, więc bez problemu zasadzimy hiacynty na odpowiedniej głębokości. Przyjmuje się, że rośliny sadzi się na głębokość stanowiącą trzykrotność wysokości cebuli. Każdego roku zadbajmy o przesadzanie hiacyntów na innych rabatkach, w innych częściach ogrodu, co zmniejszy ryzyko porażenia roślin chorobami grzybowymi. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kwiatach cebulowych.
Do sadzenia wybieramy cebule bez śladów uszkodzenia. Po umieszczeniu ich w dołku, z wierzchołkami wzrostu skierowanymi do góry, przykrywamy nasadzenia ziemią. Podłoże lekko grabimy i obficie podlewamy, jednak tak, by na powierzchni nie utworzyły się kałuże. Wokół roślin glebę ściółkujemy, rozkładając np. przekompostowaną korę. Na dekoracyjnych rabatach cebulki hiacyntów sadzimy w nieregularnych grupach, natomiast hiacynty na kwiat cięty sadzimy w rzędach.
Hiacynty w doniczce
A kiedy sadzić cebulki hiacyntów doniczkowych? Hiacynt w doniczce, po przekwitnięciu, może trafić do ogrodu. Gdy zaschną liście, wykopujemy cebule i przechowujemy je w chłodnym miejscu, np. w piwnicy. Jesienią można przeprowadzić przesadzanie hiacyntów go gruntu. Cebulki hiacyntów można zasadzić także w pojemnikach, postępując tak samo, jak w przypadku hiacyntów ogrodowych. Hiacynt w doniczce wymaga odpowiedniej pielęgnacji, by cebulki zachowały dobrą kondycję.
Podobne kwiaty do Hyacinthus ma hiacynt wodny, hiacynt pływający – Eichhornia crassipes – pontederia gruboogonkowa. Niebieskie i białe kwiatostany często porastają oczka wodne. Hiacynt wodny łatwo się rozrasta, nadając przestrzeniom ogrodowym oryginalny wygląd. Kwiaty pojawiają się latem, w temperaturze przekraczającej 20 stopni Celsjusza. W polskich warunkach klimatycznych hiacynt wodny jest rośliną jednoroczną. Sprawdź także ten artykuł z przeglądem ciekawych cebul kwiatowych.